"Teşvik primi ve fiyat düzenlemesi şart"

"Teşvik primi ve fiyat düzenlemesi şart"

HAYKOOP Başkanı Ahmet Ertürk, artan maliyetlerin küçük işletmeciler için, mevcut sorunların çözülebilmesi için yem fiyatlarının makul seviyeye çekilmesi ve teşvik primlerinin derhal gündeme alınması gerektiğini ifade etti.

A+A-

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (HAYKOOP) Başkanı Ahmet Ertürk, son günlerde et ve süt ürünlerinde yaşanan büyük fiyat artışlarını değerlendirdi. Pandemi ve ekonomik sıkıntıların üreticiye yansıdığını kaydeden Başkan Ertürk; “Dolar ve kur meselesi yüzünden yaşanan sıkıntılar var. Bu sıkıntılar yüzünden üreticilerimizin girdilerinin en başında gelen yem fiyatları inanılmaz derecede yükseldi. Tabi bu esnada akaryakıt, mazot, tohum, gübre vs fiyatları yükseldi. Üretici yetiştirdiği süt ve beslediği hayvanların et ve süt fiyatlarıyla üretimini sürdürmekte sıkıntı yaşıyor. 3 lira 20 kuruştu fiyatlar. Aralık ayında bir düzenleme yapıldı 4 lira 70 kuruşa çıkarıldı günlük fiyatlar. Yani soğutulmuş toplanmış, sanayiciye hazır hale getirilmiş sütlerin fiyatı 4 lira 70 kuruş oldu. Ama bu esnada yem fiyatları da çok yükseldi. Dolar 13 lirayken bir torba yem 160 liraydı dolar yine 13 liraya geldi ama bir torba yem hala 250 lira, hala geri gelmiyor fiyatlar” dedi.
 

“TEŞVİK PRİMİ VERİLMELİ”
Küçük aile işletmelerinin işini sürdürebilmesi için girdilerin sattığı süt fiyatlarıyla orantılı olması gerektiğinin altını çizen Başkan Ertürk; “Bir kilo süt fiyatı ile üreticinin bir buçuk kilo yem alabilmesi lazım. Şu anda bir kilo süt 4 lira 70 kuruş bir kilo yem 5 lira. Yani üretici sattığı bir kilo süt ile bir kilo yem dahi alamıyor dolayısıyla üretiminde sıkıntı yaşıyor. Ve hayvanlarını kestiriyor, işini bırakıyor. Önümüzdeki günlerde bu üretici ve çiftçilerimiz sektörden çıkarlarsa hayvancılık yapmaktan vazgeçerlerse hem memlekette süt açığı hem de et açığı olur maalesef. Üreticilerimizin bir an evvel girdilerinin makul fiyatlara indirilmesi sağlanmalı. En azından 50 kuruş ila 1 lira arasında bir teşvik primi verilsin. Bu teşvik primiyle beraber devlet süt sağan insanlarımıza şu anda 20 kuruş veriyor ve bu artık az geliyor. Bunu en azından 50 kuruş ile 1 liraya çıkarmamız lazım. Bu da bir iki aylık bir çözüm olur bu esnada girdi fiyatlarının eğer makul fiyatlara gelmesi sağlanamıyorsa mutlaka süt ve et fiyatlarının da yükseltilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

 

“ZARAR EDERSE BU İŞİ YAPMAZ”
Süt ve et fiyatlarının artmasının da tüketici için olumsuz bir sonuç doğuracağını sözlerine ekleyen Başkan Ertürk; “Buradaki sıkıntı ise şu; tüketici bu fiyatlardan bunu alabilir mi? Başka çare yok. Yoksa insanlar bu fiyatlarla üretemiyorsa, sağdığı sütü eder fiyattan satamıyorsa, beslediği hayvanları satamayıp maliyetlerini kurtaramıyorsa bu işi yapmazlar. İthalata bağımlı kalırız. Onun için devletimizin kısa zamanda karar vermesi lazım. Bakanlığımızın bir çözüm üretmesi lazım. Görüşüyoruz biz bakanlığımız ile beraber. Bu konular için bir çözüm ve çare bulmaya çalışıyoruz. Şu anda en kestirme yol bana göre süt için kilogram başına en az 50 kuruş ile 1 lira arasında bir destek priminin bir an evvel açıklanması lazım” şeklinde konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

tesvik-primi-ve-fiyat-duzenlemesi-sart-259124-96ee1aebc6a46c7a249842710a9c0ee8.jpgtesvik-primi-ve-fiyat-duzenlemesi-sart-259124-abfb02e63a3fa7a10a713b3e422a38a0.jpgtesvik-primi-ve-fiyat-duzenlemesi-sart-259124-6fbe32047e5d27929d9697d0eeff5121.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.