Tezcan pamuktaki sorunları meclise taşıdı

Tezcan pamuktaki sorunları meclise taşıdı

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Aydın’daki pamuk üreticilerinin sorunlarıyla ilgili TBMM’ye önerge sundu.  

A+A-

MURAT TAN - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle pamuk üreticilerinin sorunlarıyla ilgili TBMM’ye soru önergesi sunan CHP Aydın Milletvekili Tezcan, “Geçen yıldan bu yana girdi maliyetleri yüzde 60 artmış olmasına rağmen, pamuk destekleme primi geçen yılki gibi 80 kuruş olarak açıklanmıştır. Üreticinin 4.5 liraya mal ettiği pamuğa verilen prim yetersizdir” dedi.

“PAMUĞA VERİLEN PRİM YETERSİZDİR”

Pakdemir’e, “Pamuk üreticisinin zararını nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz?” diyen Tezcan, soru önergesinde, “Türkiye’de 2002 yılında 721 bin hektar alanda pamuk ekimi yapılırken bugün Türkiye’de 555 bin hektarda pamuk ekimi yapılmaktadır. Pamukta çiftçiye üreticiye destek verilmemiş, geçen yıl 1 milyar 153 milyon dolar pamuk ithalatına para ödenmiştir. Geçen yıldan bu yana girdi maliyetleri yüzde 60 artmış olmasına rağmen, pamuk destekleme primi geçen yılki  gibi 80 kuruş olarak açıklanmıştır. Üreticinin 4.5 liraya mal ettiği pamuğa verilen prim yetersizdir. Bunun yanı sıra Ziraat Odası Başkanlarının primin en geç Aralık-Ocak ayı içinde ödenmesi talebinin belirsizliği devam etmektedir. Bütün yaşanan bu tablo pamuk üreticilerini iflas ve haciz tehlikesiyle karşı karşıya bırakmaktadır” ifadelerini kullandı. 

PAKDEMİR’E 5 SORU YÖNELTTİ 

Tezcan meclise sunduğu önergede Bakan Pakdemir’e şu soruları yöneltti; “Pamuk destekleme primi neye göre düzenlenmektedir? Pamuk üreticisinin zararını nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz? Primi en geç aralık – ocak ayında ödemeyi düşünüyor musunuz? Pamuk üretimini arttırmak için herhangi bir çalışmanız var mıdır? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmeden önce görev yapmış olan dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, 14 Ekim 2016 tarihinde İzmir Ödemiş'te Milli Tarım Projesi'ni açıklamış ve "Çiftçinin kullandığı mazotun yarısı devletten" diyerek çiftçimize vaatte bulunmuştu. Bu söz seçim ve referandum süreçlerinde bir çok kez dile getirilmesine rağmen neden gerçekleşmemiştir? Bu sözünüzü yerine getirmeyi düşünüyor musunuz? Çiftçinin kullandığı mazotun yarısını karşılamak için bir planlamanız var mıdır?”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum