Tezcan'dan meclise pis koku önergesi

Tezcan'dan meclise pis koku önergesi

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Aydın’da geçtiğimiz Salı günü akşam başlayan ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar etkili olan kötü kokuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne araştırma komisyonu oluşturulması için önerge sunuldu.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT- Mecliste konuşan Tezcan, daha önce red edilen önergeyi bütün milletvekilleri kabul etmeye davet ederek, “Milletin vekilleri milletin sağlığına, toprağına, suyuna sahip çıkalım” dedi.

Meclis Genel Kurulunda Jeotermal Enerji Santrallerinin çevreye ve insan sağlığına verdiği olumsuz etkilerinin araştırılması için verdikleri önerge üzerine konuşma yapan Bülent Tezcan, “Daha önce meclise jeotermal enerji santrallerini insan sağlığı ve çevre üzerindeki zararlarının araştırılması için önerge verildi. TBMM meseleye el koysun diye. Ama milletvekilleri red oyu kullanarak araştırma yapılmasın dedi. Salı günü benim şehrim olan Aydın’da çürük yumurta kokusundan insanlar sokağa çıkmadılar. Evlere tıkılmak zorunda kaldılar. Efeler Belediye Başkanlığı, Efeler İlçesinde vatandaşlara uyarı SMS’leri çekerek dışarı çıkmaması için uyardı” dedi.

İNSANLAR GAZ MASKESİ TAKMAK ZORUNDA KALDI
Çürük yumurta kokusu hidrojen sülfür kokusu olduğunu herkesin bildiğini dile getiren Tezcan, “Aynı köy dün Efeler’in Yılmazköy Mahallesinde tekrar etti. İnsanlar gaz maskesi takmak zorunda kaldılar. Hükümeti Türkiye Büyük Millet Meclisine şikayet ediyorum. Aydın’ı niye zehirliyorsunuz. Toprağını, suyunu, havasını zehirliyorsunuz. Şimdi insanının zehirliyorsunuz. Ne yazık ki üç kuruş rant uğruna Aydın halkı zehirleniyor” diye konuştu.

MİLLETİN VEKİLLERİ OLARAK MİLLETİN SAĞLIĞINA SAHİP ÇIKALIM
Türkiye’de jeotermal santrallerin yüzde 58’i aydın’da olduğunu vurgulayan Tezcan, “Aydın’ın yüzde 85’ini jeotermal santral alanı ilan ediyorsunuz. Dağlarından yağ ovalarından bal akan şehrimize niye kıyıyorsunuz ve Aydın’ı zehirliyorsunuz. Jeotermal enerji santralleriyle ilgili hep beraber sadece Aydın’da değil bütün Türkiye’de sorumluluğumuz var. Türkiye’de kontrolsüz jeotermal santrallerle toprak, su ve hava kirletiliyor. Denetim yetkisini belediyelere vermediniz. Araştırma önergesine evet oyu verin kim sorumlusuysa bulalım. Kim toprağa zehri saçıyorsa hep beraber bulalım. Bir süre önce red ettiğiniz bu önergeyi kabul edelim. Milletin vekilleri olarak milletin sağlığına, toprağına, suyuna sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.