Tığoğlu: Hukuki hakkımız gaspedilmiştir 

Tığoğlu: Hukuki hakkımız gaspedilmiştir 

Nazilli Kent Konseyi Başkan Adayı Mehmet Tığoğlu, oy kullanma hakkı olduğu halde üyelerin oy veremediğini belirterek; “Oy hakkı olan ve salona gelen temsilcilerin demokratik hakları kullandırılmadan gönderilmişlerdir” dedi. 

A+A-

Nazilli Kent Konseyi Başkan Adayı Mehmet Tığoğlu, tartışmalı geçen seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Nazilli Kent Konseyi Seçimlerinde oy kullanma hakkı olduğu halde üyelerin oy kullanmadan gönderildiklerini belirten Tığoğlu, seçimin hukuksuzca yapıldığını söyledi. 
Konuya ilişkin açıklamasında Tığoğlu; “Seçimlerde halktan biri olarak adaylığımı koyduğum Kent Konseyi yönetmeliğine göre Nazilli'de bu konseyi belirleyecek oy kullanma hakkı olan kurum yöneticileri, odalar, STK/Dernek Kamu Kurum Temsilcileri, muhtarlar olmak üzere Nazilli sınırlarında 250'nin üzerinde doğal üyesi ve dolayısıyla oy hakkı bulunan üyelerin sadece 125'ine davetiye göndermek ve "Davetiye gönderilenler listesine, oy kullanma hakkı olanlar" olarak sınırlandırarak yapılan itiraza, divan başkanı olarak "Ben böyle uygun görüyorum" diyerek, oy hakkı olan ve salona gelen temsilcilerin demokratik hakları kullandırılmadan gönderilmişlerdir. Yine Divan Başkanı böyle uygun gördüğünü söylemesine rağmen davetiye listesinde yer almayan bazı temsilcilere de yine kendi inisiyatifini kullandığını belirterek oy kullandırmıştır” ifadelerini kullandı. 

"OY KULLANMA HAKKI VERİLMİŞ"
Seçim sonucunda 125 davetli listesine rağmen, sonuçlarda 130 oy sayıldığını sözlerine ekleyen Tığoğlu; “Tamamen dayanaksız ve hukuksuz bir şekilde 250'nin üzerinde oy hakkı olan kişilerin arasında davetiye yoluyla oy kullanma hakkı verip, oy kullanma hakkını iptal edebileceğini düşünmüş ve maalesef bunu da seçimde tüm itirazlara rağmen uygulamıştır. Birkaç küçük örnek olması açısından; Posoflular Derneği'ne oy kullanma hakkı verilmiş, Sivaslılar Derneği'ne verilmemiştir. Afyonlular Derneği'ne oy kullanma hakkı verilmiş, Erzurumlular Derneğine verilmemiş; yoğun itirazlar sonucunda "Hadi kabul ediyorum" şeklinde lütufta bulunulmuştur. Galatasaraylılar Derneği'ne oy kullanma hakkı verilmiş, Fenerbahçeliler Derneği'ne oy kullanma hakkı verilmemiştir. Amatör spor kulüplerinin bazılarına oy hakkı verirken, aynı statüde bulunan çoğu kulübün seçim hakkı olmadığı iddia edilmiş ve oy kullandırılmamıştır. Özetle oy verme hakkını, hiç bir dayanak göstermeden gasp ettiği derneklerin de imza ve istekleriyle yeniden ve gerçek üyelerin temsiliyle, bir kişinin "ben seçtim, öyle karar verdim" anlayışıyla demokratik hakları çiğneyenler ile ilgili gerekli mercilere bu yönüyle suç duyurusunun yapılacağını, değerli Nazilli Halkı'na bildiriyorum” dedi. 
SEÇİM İKİNCİ TURA KALDI
Seçimin ikinci tura kaldığını kaydeden Tığoğlu; “Bunun yanında divan başkanlığını yaptığı bu seçimde 125 hazirun, 130 oy sonucunda 08.10.2006 tarihli ve 26313 sayılı, resmi gazetede yayımlanan Kent Konseyi yönetmeliğinde açık ve net bir şekilde Madde 11/A'nın 2. Bendi'ne göre; " Kent Konseyi Başkanlığı Seçimi için ilk oylamada seçimin 2/3, ikinci oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır." maddesi çiğnenerek; birinci turda başkan seçilmek için gereken çoğunluk, üye sayısı kendi iddia ettiği 130 temsil dahi olsa, birinci turda seçimin tamamlanması için adayın 87 oy alması gerekmektedir. Ancak divan başkanlığı seçimde 75 oy alan adayı başkan ilan ederek seçimi sonlandırmıştır. Dolayısıyla tamamlanmış bir seçim ortada yoktur. Seçim ikinci tura kalmıştır” dedi.
“HUKUKİ HAKKIMIZ GASPEDİLMİŞTİR”
Liste ve görüntüleri talep ettiklerini belirten Tığoğlu; “Divan başkanlığından, sayım sonrasında gazeteciler, üyeler önünde ve kamera kayıtlarıyla da sabit bir şekilde hazirun listesi, oy kullananlar listesinin görüntülerini talep ettiğimizi, yazılı olarak itiraz edeceğimizi belirtmemize rağmen keyfi bir tutumla bunları vermeyeceğini, tutanağın yarın hazırlandığını, bunları yeni başkandan alabileceğimizi ifade etmiş, artık başkanın 75 oy alan aday olduğunu iddia etmiş, hukuki haklarımızı gasp etmiştir. Açık ve net bir şekilde şu an tamamlanmış bir seçim yoktur. Keyfi olarak divan başkanı insiyatifiyle ilan edilmiş bir seçim sonucu vardır. Mevcut Kent Konseyi Başkanı  ve bugün gerçekleşen seçimde Divan Başkanlığını yürüten Bülent Burmaoğlu seçimi seçim olmaktan çıkarıp maalesef bir devir teslim törenine dönüştürmeye çalışmıştır.  Nazilli için görev yapacak, yasayla mevzuatla işleyişi sabit olan bu yapının; hak sahiplerinin elinden demokratik hakları çiğnenerek alınmasının karşısında sonuna kadar duracağımı, tüm değerli Nazilli Halkı'na ilan ediyorum” dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.