TOKİ aracılığıyla yatırımcılara sanayi alanları verilecek

TOKİ aracılığıyla yatırımcılara sanayi alanları verilecek

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Aslan, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyük sorunu olan rant ekonomisi için düğmeye bastı.

A+A-

AYŞE AKTAŞ- Konuyla ilgili Çevre Şehircilik Bakanlığı'na başvuran Başkan Aslan, bakanlığın çözüm önerisi olarak TOKİ marifetiyle yatırımcıya bedeli karşılığında sanayi alanları verileceğini müjdeledi.

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, önemli sorunların başında OSB alanlarının geldiğini belirterek "OSB alanları ile ilgili sorunun çözüme kavuşması halinde yatırımcıların bölgemizde istihdama katkı sağlayarak, işsizlik oranının düşmesine etki edecektir” dedi.

OSB SORUNUNA BUGÜNE KADAR ÇÖZÜM ÜRETİLMEMİŞTİR

Belediyeler tarafından imara açılması planlanan ya da imara açılan sanayi alanları maalesef yatırım yapmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelere rayiç değerinin çok üzerinde fiyatlar ile satılmakta ve bu alanda rant ekonomisinin oluştuğunu dile getiren Arslan, "Sanayi alanı ihtiyacına organize sanayi bölgeleri dışında bugüne kadar bir çözüm üretilmemiştir. Kaldı ki OSB mevzuatından dolayı birçok sektöre yer verilmemektedir. Aksini düşünsek bile bir ülkenin bütün imalat ve üretiminin OSB’lerin içine almamız mümkün değildir. Küçük ölçekli bir işletmenin OSB alanında yer alması için önce orta ölçekli bir firma seviyesine gelmesi gerektiğinden organize sanayi alanlarının dışında da sanayi ve imalat iş yerlerine ihtiyaç bulunmamaktadır. Özellikle Nazilli bölgesi gibi arazilerinin yarısından fazlasının zeytinlik ve tarım arazisi kabul edildiği yerlerde yeni sanayi alanlarının daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır” diyerek sorunu Çevre Şehircilik Bakanlığı'na sunduklarını söyledi.

SORUNUN ÇÖZÜMÜ ‘TOKİ’

Sorun çözümünün TOKİ marifetiyle yatırımcıya bedeli karşılığında verilecek sanayi alanları olduğunu ifade eden Arslan, ”Sanayi-imalat parseli yapılması uygun olan araziler TOKİ (veya benzer yetkiler ile hareket edebilecek başka bir kurum tarafından) değerinde satın alınıp gerekli alt yapı ve imar düzenlemeleri yapıldıktan sonra makul bir kar marjı ile gerçek ihtiyaç sahibine yani yatırımcıya(sanayi parseli vasfıyla) ve belirlenen sürede yatırımı bitirmek şartıyla satılması halinde ülkemizin ihtiyacı olan yeni istihdam sahaları daha kısa sürede ve uygun maliyetle karşılanacaktır” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.