TOKİ Aydın'ı yok saydı!

TOKİ Aydın'ı yok saydı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 bin sosyal konut projesinde, Ege Bölgesi’nin en büyük üçüncü ili olan Aydın’da bölgedeki illere kıyasla en az konutun ayrılması vatandaşları memnun etmedi. 

A+A-

MURAT TAN- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 100 bin Sosyal Konut Tanıtım Toplantısı'nın ardından başvuruların 15 Aralık -15 Ocak tarihleri arasında yapılacağını öğrenilirken, hangi illere ne kadar inşa edileceği de belli oldu. TOKİ tarafından açıklanan illere göre yapılacak konut dağılımı tablosunda, Ege Bölgesi’nin en büyük üçüncü ili olan 1 milyon 97 bin nüfuslu Aydın, 400 konutla son sırada yer alırken, Türkiye genelindeyse nüfusa oranla en az konut ayrılan iller arasında yer aldı. 
Türkiye’de nüfus bakımından 81 il arasında 20. Sırada yer alan Aydın, 100 bin sosyal konut projesinde, nüfusu kendisinden az olan 35 ile ayrılan konut bakımından da geride kaldı. Nüfusu 300 binden az olan Ardahan, Çankırı, Kilis, Bilecik, Burdur ve Sinop gibi bir çok ilin de gerisinde kalan 1 milyon 97 bin nüfuslu Aydın’ın Ege Bölgesi’nden en az konut ayrılan il olması, dar gelirleri vatandaşları da memnun etmedi. 
ERİM UMUTLU KONUŞTU 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği dar gelirli aileler için yapılacak konut projesinin detayları belli oldu. 81 ilde yapılacak 100 bin konutun inşasına yılbaşından sonra başlanacağı açıklanırken, Ege Bölgesi’nde en az konutun ayrıldığı il olan Aydın’da sadece 400 sosyal konut yapılacak olması vatandaşlarca yeterli bulunmadı. TOKİ’nin açıkladığı bilgilere göre Ege Bölgesi’nde İzmir ile Denizli’ye 3 bin 500 konut, Afyonkarahisar’a 2 bin konut, Manisa’ya bin 500 konut, Muğla’ya bin konut ve Uşak’a ise 700 konut yapılacağı açıklandı. AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, Aydın’a ayrılan payın az olmasının sebebinin uygun arsa bulunamayışına bağlarken TOKİ yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu konut sayıları arsa durumuna ve talebe göre yazılmış. Açıklanan sayılar halihazırda çok sabit değil, yine değişecek. Ben ayrıca önümüzdeki gün Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile de bu sayının artması için görüşeceğim. Bu sayılar kalıcı, sabit ve olmazsa olmaz değildir. Aydın’da daha fazla talep var, ne kadar ihtiyaç varsa yapılmasını sağlayacağız” dedi. 
“AYDIN’A AYRILAN SAYI KOMİKTİR” 
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise TOKİ tarafından 100 bin sosyal konut projesi kapsamında Aydın’a ayrılan sayının nüfusa kıyasla bakıldığında az olduğunu vurgulayarak, “Toplu konutlarda nüfusu az olan illere bile konut sayısı fazlayken Aydın nüfusuna göre yapılacak konut sayısı azdır. Büyükşehirlerde en düşük konut sayısı bin. Hükümet Aydın’ı büyükşehir olarak görmüyor anlaşılan. Ayrıca konut sayıları neye göre belirlendiğini TOKİ’nin açıklaması gerekmektedir. Aydın gibi hem turizm hem de ekonomik olarak önemli bir ilde bu sayı komiktir. Aslında en büyük sorun şu an TOKİ’nin kurumsal kimliğidir. TOKİ için “sosyal konut projesi” tanımlamaları yapılırken şu an bu tanımlamanın çok uzağındadır. Yararlananlara baktığımız dar gelirli ve yoksulların oranı yüzde 20 bile değildir. TOKİ daha çok zenginlere hitap eden bir yapıya dönüşmüştür” diye konuştu. 
AYDINLILAR CİDDİ RAĞBET GÖSTERECEK
Öte yandan Aydınlı dar gelirli ailelerin, 15 Aralık’ta başlayacak olan başvurulara ciddi rağbet göstereceği beklenirken, edinilen bilgilere göre 1.5 yıl içinde bitirilmesi planlanan konutlar özelliklerine göre 140 bin TL ila 210 bin TL arasında fiyatla satılacak. Yüzde 10 peşin ödeme yapacak olan vatandaşlar, aylık 894 TL taksit ve 240 ay vadeyle bu konutlara sahip olabilecek. cuz toplu konut projeleri kapsamında 100 bin sosyal konut inşa edecek olan TOKİ, bu konutları aylık 894 liradan başlayan taksitlerle satışa sunacak. 240 ay vadelik taksitler için yüzde 10'luk bir peşinat talep eden TOKİ, evleri 2+1 75-85 metrekare ve 3+1 100 metrekare olarak inşa edecek.

tokiden-en-az-pay-aydina-ozel-haber-140622-94b3392e19490da768214c4df574cb71.jpeg


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum