Toplu konutları Karacasu Belediyesi yapsın

Toplu konutları Karacasu Belediyesi yapsın

Karacasu Vakfı Kurucu eski Başkanı Prof. Dr. Ali Küpelioğlu, önceki gün belediye meclisinde alınan karar doğrultusunda Cuma Mahallesi’nde yapılması planlanan 150 dairelik toplu konut için ilginç bir fikir ortaya attı.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Nazilli eski Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ı örnek gösteren Küpelioğlu, “TOKİ'nin yapacağı evleri, Karacasu Belediyesi yapsın, paramız ilçede kalsın” şeklinde bir öneri getirdi.

Karacasu Belediye Meclisi Aralık ayında yapılan yılın son toplantısında belediyenin yer tahsis etmesi durumunda Toplu Konut İdaresince (TOKİ) 150 konut yapılması oy çokluğu ile kabul edildi. Muhalefet Meclis üyeleri karara tepki gösterip karşı çıkarken Belediye Başkanı Zeki İnal, “Dar gelirli vatandaş ev sahibi olacak. Talep çok” dedi. Yapılan oylama Millet İttifakı’nı temsil eden muhalefetin red oylarına karşın MHP ve AKP oylarıyla kabul edildi. Muhalefet Meclis üyelerinin, “TOKİ’nin burada ev yapması esnafın bitmesi demek. TOKİ daha önce de burada ev yaptı. Her şeyi dışarıdan getirir. Bir çöp dahi almaz buradan. Araştırın bakalım ” diyerek karşı çıktığı görüşe, İYİ Parti’den Prof. Dr. Ali Küpelioğlu da farklı bir yaklaşımla katıldı.

SERMAYE KARACASU’DAN DIŞARIYA AKAR
Konuyla ilgili görüş ve önerilerini dile getiren Küpelioğlu, yapılacak olan 150 konutlu TOKİ evleri için ortalama yuvarlak bir hesap çıkardı. Her bir daire için asgari 150 bin TL maliyet çıksa 150 daire için 22 milyon 500 bin TL gibi büyük bir para sermayesinin dışarıya çıkacağını hesaplayarak bunun da Karacasu ekonomisi açısından büyük bir kayıp olduğunu ifade eden Küpelioğlu, Karacasu Belediyesine yol gösterecek bir öneri ortaya attı.

BELEDİYE YAPARSA PARAMIZ KARACASU’DA KALIR
Küpelioğlu, “İnsanımızın ev sahibi olması elbette güzel bir şey. Ancak TOKİ’de şöyle bir durum var. TOKİ evlerini dışarıdan gelecek müteahhitler yaparsa, büyük olasılıkla bu iş Ankara'da hallediliyor, 150 daire, her biri ortalama 150 bin TL’den hesaplarsak toplamda Karacasulunun 22 milyon 500 bin TL parası Karacasu dışına akacak demektir. Yani 150 Karacasulu ev sahibi olacak. Ancak kendi kaynaklarımız olan 22 milyon 500 bin TL Karacasu dışına gidecektir. Yani fakirleşeceğiz demektir. Hâlbuki bu evi Karacasu Belediyesi, Karacasulu müteahhitlere yaptırsa bu para Karacasu’da kalacaktır” diyerek önemli bir konuya parmak bastı.

HALUK ALICIK’I ÖRNEK GÖSTERDİ
Önceki dönem Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık’ın bu konuda oldukça deneyimli ve başarılı olduğunu kaydeden Küpelioğlu, Haluk Alıcık’ın bu deneyiminden yararlanılabileceğini kaydetti. Küpelioğlu, “Haluk Alıcık, Nazilli Belediyesi aracılığı ile toplu konut yapmıştır. Deneyimlidir ve başarılı da olmuştur. Benim önerim TOKİ yerine bu evlerin Karacasu Belediyesinin öncülüğünde yapılmasıdır. Bir kooperatif kurularak bu yapılabilir” diyerek bu önerisinin Karacasu Belediyesi tarafından dikkate alınarak değerlendirilmesini istedi. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.