Toprak altındaki Zeus tapınağı gün yüzüne çıkarılacak 

Aydın'ın Germencik ilçesindeki Magnesia Antik Kenti'nde kazı çalışmaları başladı. Kazı Başkanı Görkem Kökdemir, Agora’nın içerisinde bulunan Zeus tapınağının gün yüzüne çıkarmak için kazı yapacaklarını bildirdi.

Ortaklar Mahallesi’ndeki Magnesia Antik Kenti’nde 36 yıldır süren kazılarda sezona yeniden başlandı. Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Görkem Kökdemir’in kazı başkanlığı yaptığı çalışmalarda Artemis kutsal alanının batısındaki Agora'da yapılacağı belirtildi. 20 yılı aşkın süredir Prof. Dr. Orhan Bingöl’ün yanında kazı başkan yardımcısı olarak görev yaptığını söyleyen Kökdemir, görevi, kazı başkanı olarak sürdürecek olmasının kendisini heyecanlandırdığını kaydetti.

Toprak altındaki tapınağın gün yüzüne çıkarılması için çalışmalara başlayacaklarını kaydeden Kökdemir, “Magnesia'daki Agora ise pazar yerinden öte dini yönü olan bir yer. Buranın içerisinde Anadolu Helenistik döneminin en önemli tapınaklarından birisi olan Zeus tapınağı bulunuyor. Tapınak toprak altında Agora'nın içerisinde duruyor. Eğer bu yıl başarabilirsek, tapınağa doğru çalışmalarımızı yapacağız." diye konuştu.


DÜNYADA BEŞİNCİ

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer de Magnesia Antik Kenti'nin Aydın'ın en kıymetli kültür değerlerinden biri olduğuna dikkati çekti. Alanda bulunan stadyumun, büyüklüğüyle dünyada beşinci sırada olduğunu kaydeden Tuncer, “Burası 50 bin kişilik bir stadyuma sahip. Stadyumunun büyüklüğü Avrupa ve Balkanların neredeyse en büyük stadyumlarından birisi ve dünyada ise 5’inci sırada bir stadyuma sahip olması antik kentin ne kadar önemli ve cazibe merkezi halinde olduğunu anlatıyor. Tapınak alanı olarak da dünyanın en büyük dördüncü tapınak alanına sahiptir. Kazı başkanlığımız, müze müdürlüğümüz ve Germencik Belediyesi ile güç birliği içinde görselitesini yükseltecek antik kentin kazı çalışmalarını hızlandırıp bir an önce turizmde maksimum seviyeye getirmek niyetindeyiz.” dedi.


GERMENCİK TURİZM KİMLİĞİ KAZANDIRILACAK

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş de antik kentte uzun süredir emek harcandığını ifade ederek, şöyle dedi:
“Germencik’te turizme bir kimlik kazandırmak istiyoruz. Burada muazzam bir antik kent var. Düşünün 50 bin kişilik bir stadı var. Burada nasıl bir topluluk yaşıyor ki 50 bin kişilik bir spor sahasına ihtiyaç duymuşlar. Muazzam bir hazine var. Biz bunu artık vatandaşa sunmak ve turizme kazandırmak istiyoruz. Ören yerin belediye olarak almak istedik. Kültür Müdürlüğü ile çok güzel bir uyum sağlandı. En kısa sürede burayı yerli ve yabancı turizme kazandırırsak Germencik’in önemli bir yanını ortaya çıkarmış olacağız.”

İzlenme: 697

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar