Toyran’dan Söke’ye 5 yıldızlı hizmet vaadi

Toyran’dan Söke’ye 5 yıldızlı hizmet vaadi

“Söke’ye hizmete talibiz”  

A+A-

(MURAT TAN) DP Söke Belediye Başkan Adayı Süleyman Toyran, projeleriyle ilgili olarak tanıtım toplantısı düzenledi. Toplantıda yeni dönem için 40 proje hazırladığını söyleyen Toyran, başlıca 19 projesini kamuoyuna duyurdu.

 ‘Daha yapacak çok işimiz var’ sloganıyla DP’den aday olma kararı almasının ardından seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren Söke Belediye Başkanı ve DP Belediye Başkan Adayı Toyran, Futbol Sokak’taki seçim bürosunda yeni dönem için hazırladığı 19 projesini slayt gösterisi eşliğinde kamuoyuna açıkladı. 

“SÖKE’DE ÖNDE OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM” 

DP Söke İlçe Başkanı Musa Avcı ile birlikte meclis üyesi adaylarının da hazır bulunduğu tanıtım toplantısında 5 yıllık görev süresi boyunca hayata geçirdiği bir çok hizmetten detaylı olarak bahseden Toyran, yeni dönemde Söke’ye yakışan projeleri hayata geçirmek için göreve talip olduğunu kaydetti. Toplantıdaki konuşmasında, 5 yıllık görev süresi boyunca kısıtlı imkanlara ve dar bütçeye rağmen 100 miyon liranın üzerinde yatırıma imza attıklarını söyleyen Toyran, “Geçtiğimiz süreçte CHP’den adaylığımız netleşmediğinde o zamanki adaylara göre ismimiz yapılan anketlerde üç puan önde çıkıyordu. Şu anki tabloda da önde olduğumuzu düşünüyorum. Meclis üyesi aday listemizi belirlerken de yeni yüzlerle halkımızın karşına çıkmak istedik. Temiz, güvenilir, halkın kolaylıkla ulaşabileceği, üzerinde leke, şaibe olmayan arkadaşları listeye alacağımızı söylemiştik. İsimler ortaya çıktıktan sonra da herkes tarafından kabul gördü. İnşallah mecliste de çoğunluk biz de olacak şekilde Söke’de hizmete talibiz” dedi. 

“SÖKE’YE GÜZEL BİR MEYDAN KAZANDIRACAĞIZ” 

Göreve seçildiklerinde ilk olarak Belediye Meydanı Çevre Düzenlemesi Projesi için düğmeye basacaklarını belirten Toyran, “Gelişmiş merkezlerde tüm il ve ilçelerde kentler meydanları ile anılırlar. Belediye meydanımız, akşamları belli bir saatten sonra insanımızın geçmekte zorlandığı, zararlı madde bağımlılarının kullandığı yer olarak zikrediliyor. Şu an proje hazır. Toplam maliyeti 1 milyon lirayı buluyor. Tamamı yeşil alan olan güzel bir meydan kazandıracağız. Yine Söke merkez ve Güllübahçe Mahallesi’nde de dar gelirli ailelerin konut sahibi olması için Sosyal Konut Projesi’ni de hayata geçireceğiz. Dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak bizim asli görevlerimizden ve yapacağımız ilk işlerden biri olacaktır. Proje 268 konuttan oluşuyor. Yenikent Mahallesi’nde de projesini çizdirdiğimiz ‘Gençlik Merkezi’ de Söke’ye yakışan bir mekan olacaktır. Gençlik merkezinin altında tam kapalı yüzme havuzu, üst katlarında spor kompleksleri ve öğrencilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kafeler de bulunacak” dedi. 

“SÖKE’NİN ÖNÜ KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE AÇILACAK” 

Kentsel Dönüşüm, Kentsel Tasarım ve Kentsel Planlama’yı göreve geldiklerinde Söke için olmazsa olmazlardan kabul ettiklerini söyleyen Toyran, “Söke çarpık gelişen bir kent. Göreve geldiğimizde Söke’nin sorunlarını bu şekilde çözebilme şansımız yok demiştik. Önümüzde üç seçenek vardı. Ya Söke’yi bu şekilde ileride geri dönüşü olmayacak şekilde büyümesine müsaade edecektik ya da Söke’yi farklı bir yere taşıyıp yeni bir yerde yeni bir Söke inşa edecektik. Ya da bir diğer alternatif olarak Söke’yi kendi içinde yenileyecektir. Birinci bizim öngörümüz değildi. Söke’yi farklı bir yere taşıma konusunda da birinci sınıf tarım arazilerinin heba olmasına da gönlümüz razı olmazdı. Bu nedenle üçüncü şık olan Söke’yi kendi içinde yenilemeyi öngören bir çalışmayı uygun gördük. Ticari ve konut alanlar dahil birebir korunacak şekilde bir çalışma yapıldı. Kentsel Dönüşüm ile ilgili olarak Söke merkezde yaklaşık 2.5 hektarlık bir alanla ilgili yetkiyi Söke Belediyesi olarak aldık. Bu alanda nihai çalışmalar bitmek üzere. Oradaki hak sahipleri de dahil olmak üzere bir çalışma yapıldı. Önemsediğimiz ve yarıda kalmamasını istediğimiz bir projedir. Bu projeyi hayata geçirirsek Kentsel Dönüşüm ile ilgili Söke’nin bir çok yerinde başvurularımız da olacak. Burada amacımız karşı taraftan katkı almadan kendi kendini finanse edebilecek bir şekilde bunu tesis edebilmektir. Kentsel Dönüşüm Söke’nin önünü açacaktır” diye konuştu. 

“EFES SİNEMASI’NI HAYATA GEÇİRECEĞİZ” 

Söke’de engelli vatandaşlar için Yenikent Mahallesi’nde Engelli Merkezi kurmayı planladıklarını söyleyen Toyran, “Özellikle alzheimer ya da evde bakımı zor olan hastaların sabah bırakılıp akşam alınacak şekilde bir merkezin oluşturulmasını önemsiyoruz. Bunlarla ilgili olarak belediye hizmet alanı olarak belirlediğimiz yerler var. Söke’deki derneklerin bir çatı altında toplanıp, ortak kullanım alanları ve ortak tesislerin olması yönünde de bize gelen talepler söz konusu. Bunu da hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Tarihi Efes Sineması Restorasyonu Kültür Merkezi Projesi ile ilgili çalışmamız da devam ediyor. Bu bizim olmasını istediğimiz bir projedir. Aslında hak sahiplerinden de bu anlamda destek istiyoruz. Hakikaten onların isimlerini de vereceğimiz şekilde yapılaşmaya da gidebiliriz dedik. Söke’nin orada güzel bir tesis kazanmasını çok arzu ediyoruz. Otelin olduğu yeri belediye misafirhanesi ya da kent oteli, diğer kısmınınsa eski şekliyle kullanıma açılmasını düşünüyoruz. Türkiye’de iki örnekten biri Efes Sinemasıdır. Biz burayı hayata geçirdiğimizde bir çok sanatçı ya da ünlü tiyatrocu da belki burada sahne alıp, Söke’nin tanıtımına da katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum” dedi. 

“İKİ ADET YER ALTI OTOPARKI YAPACAĞIZ”

Söke’de şehiriçi trafik sorununun kesin çözümünün bir planlama ve Söke’nin yeniden inşası dahilinde yaklaşacaklarını söyleyen Toyran, “Otopark sorununu çözmek için mevcut kapalı pazaryerinin altında iki katlı yer altı otoparkı ile diğeri de zirai donatım depolarının olduğu yerde iki katlı yer altı otoparkı yapmayı düşünüyoruz. Bu  projemiz sayesinde Söke’de yaklaşık bin 200 araçlık otoparka kavuşacağız. Yine Islah çalışmaları sona eren Yenikent deresinde 2. Etap çevre düzenleme projesi yapılarak dere kenarı rekreasyon alanları oluşturulup, vatandaşlarımıza modern bir kent içerisinde yaşamalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bu bütünlüğü çevre yoluna kadar da genişleteceğiz. Orada görsel olarak da Söke’ye yakışan bir yer oluşturacağız. Şu da var ki orada yapılan işlerimizin çoğu Söke Belediyesi’nin kendi personeli tarafından gerçekleştiriliyor. Bu alanın maliyeti 1 milyon liradan fazla değil” diye konuştu. 

“4 ADET YENİ KAPALI PAZARYERİ YAPACAĞIZ” 

Yeni dönemde de Tarihi Kemalpaşa Evleri Restorasyon ve Koruma Projeleri’ne de ağırlık vereceklerini belirten Toyran, “Kemalpaşa Evleri Söke’ye değer kazandıracaktır. Bu projeleri yeni dönemde geliştireceğiz. Bu proje sayesinde kültür turizminin canlanması ile artan istihdam sayesinde sosyoekonomik refahı yükseltmeyi, Tarihi mirası koruyarak, Söke'nin tarih ve kültür bilincinin gelişmesini sağlamak, farkındalığı arttırmak, kent kültürünü güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Yine önümüzdeki dönemde Sazlı, Savuca, Yenikent ve Çeltikçi Mahallesi’ne birer kapalı pazaryeri yapmayı düşünüyoruz. Fevzipaşa Mahallesi’nde uygun bir alan bulursak da orada da kapalı pazaryeri yapmayı planlıyoruz. Güllübahçe Mahallesi’nde mevcut sahanın olduğu alanın bir kısmı Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bir kısmı da hazineye ait olan bir yer. Buranın tahsisiyle ilgili bir talebimiz olmuştu. Bakanlık olumlu yanıt verdi ancak Mal Müdürlüğü vermeyeceklerini söyledi. Burası sazlık bir alandır. Buranın elden geçirilip gölet haline getirilmesi ve burada hobi bahçeleri projesiyle mesire alanın oluşturulması için ön proje çalışmalarını hazırladık. Tahsis edilirse güzel bir mekanı daha Söke’ye kazandıracağız” dedi. 

“KREŞ, SPOR KOMPLEKSİ VE YEŞİL ALANLAR YAPACAĞIZ” 

Doğanbey Mahalesi, Ağaçlı Mahallesi ve Milas-Bodrum yolu üzerinde Söke ilgili ürünlerin satışa sunulacağı ticari alanlar oluşturmayla ilgili geçen dönemde söz verdiklerini hatırlayan Toyran, “Bu projeyle ilgili karayolları çekme mesafesinden dolayı tekrar çalışma yapmamız gerekiyor. Bu alışveriş mekanlarının yapılması Söke’ye de doğrudan katkılar sağlayacaktır. Yenikent’te kuracağımız Gençlik Merkezi’nde Spor Kompleksi kurulması da üzerine düştüğümüz bir projedir. Spor komplekslerini Söke’deki farklı alanlarda da yapacağız. Yine Yenikent Mahallesi’ndeki üniversite öğrencilerimize büyük kolaylıklar sağlayacak olan bir çamaşırhane kurulmasını da düşünüyoruz. Ayrıca belediyemiz bünyesinde de bir kreş kuracağız. Bu kreş için Yenikent de ayrılmış bir yer var. Tüm bunların yanısıra Gezici Kütüphane ve İnternetevi Projesi ile de mahallemizdeki öğrencilerimizi kitaplar ve internetle buluşturmayı hedefliyoruz. Söke’ye girişte gelen kişilere iyi intiba bırakacağını düşündüğümüz Ağaçlı Kavşağı Yeşil Alan Park ve Mesire Alanı Projesi de hayata geçirmeyi planladığımız projelerdendir” diye konuştu. 

“SÖKE’YE GÜZEL BİR 5 YIL YAŞATACAĞIZ”

Akçakonak Mahallesi sınırları içerisindeki Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı Ege Manevraları ile ilgili alanda çevre düzenlemesi de yapacaklarını söyleyen Toyran, “Bu düzenleme Türkiye çapında da ses getirecek bir düzenleme olacaktır. Bunun dışında farklı çalışmalarımız da var. Galericiler Sitesi’nin şehir merkezi dışına alınması, geçen dönemde vaatlerimiz arasında olmayan ama yaptığımız çalışmalar da var. İnşallah bu vaatlerimizin çoğunu vaat etmediğimiz halde yaptıklarımızla da Söke’ye güzel bir 5 yıl yaşatmak istiyoruz. Söke Çayı’nın Islahı ve Çevre Düzenlemesi ile ilgili olarak Devlet Su İşleri’ne alanı teslim ettik. Söke’nin ortasında bu görsel bir kirlilik yaratıyor. Daha önce yetkililer bize 2019 yılı yatırım programına alınacağını söylemişti. Biz bunun da takipçisi olacağız. Sadece Söke Çayı’nın ıslahı değil ilçeye yakışan bir projenin orada da hayata geçmesini istiyoruz” dedi. 

toyrandan-sokeye-5-yildizli-hizmet-vaadi-sokeye-hizmete-talibiz-94603-9d9c648185c1dc71283f5d7cd71bea27.jpgtoyrandan-sokeye-5-yildizli-hizmet-vaadi-sokeye-hizmete-talibiz-94603-041f5026f19edb62d59edfbe0d714937.jpgtoyrandan-sokeye-5-yildizli-hizmet-vaadi-sokeye-hizmete-talibiz-94603-c9eb981756b9bce026bd9529dd6a1c5a.jpgtoyrandan-sokeye-5-yildizli-hizmet-vaadi-sokeye-hizmete-talibiz-94603-d81693b9715627d5d314537ef64def16.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.