TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Trafikte kuralları ne kadar biliyoruz?

A+A-

Trafik, günümüzde her geçen gün sorun olmaya devam ediyor. Nüfus artışıyla birlikte özellikle şehir merkezlerinde araç sayısı yükseliyor. Bu yükseliş beraberinde trafiğe katılan kişi sayısını ve yoğunluğu artırıyor. Binlerce aracın aynı anda yer aldığı yollarda düzenin sağlanması, can güvenliğinin korunması gibi nedenlerle çeşitli kurallar var. Ancak öyle bir duruma geldik ki bu kurallar herkes için geçerli değilmiş gibi davranan sürücüler(!) yollara çıkıyor. 

İyi şoför olmayı, güzel araç kullanmayı çok yanlış anlayan insanlarla aynı trafikte olmak gerçekten zor. Kurallara uyulmadığında yaşanan trafik kazaları ortada. Hal böyleyken direksiyon başına geçen herkese şoför diyemeyiz. Bu motosiklet kullananlar için de geçerli tabi ki. Kısacası trafiğe çıkıyorsak kurallara uymak zorundayız. Ama burada önemli olan bu kuralları herkes biliyor mu? Bu daha vahim bir durum bence. 
Trafik levhalarını bilmeyen, geçiş üstünlüklerinden bi haber olan, hatta aracında sinyal kolunu kullanmayı bile düşünmeyen kişilerle aynı yollardayız. Yakın zamanda yaşadığım bir olay bu yazıyı yazmama sebep oldu. Motosikletle tek yön bir yoldan ilerlerken karşıdan gelen bir araçla virajda burun buruna geldik. Hızım çok fazla olmadığı ve zemin de kuru olduğu için durma mesafesi kısa oldu. Yani ucuz atlatmış oldum. Bir başkası hızlı olsaydı ve duramasaydı ters yönden gelen aracı gördüğünde çok geç olabilirdi. Belki araç sürücüsü tabelayı fark etmedi ve yanlışlıkla o yola girdi. Art niyet olmasa da bir tehlike oluştu.         

Bu trafikte yaşananlara tek bir örnek olay. Her gün hem araçlarda hem de motosikletlerle trafikteyiz. Ulaşımın olmazsa olmazlarından bu araçları kullanırken trafik kurallarına dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde kazalar kaçınılmaz olabilir. 
          

 

Önceki ve Sonraki Yazılar