Tralleis’te kazı çalışmaları bu yıl Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yürütülecek. Törende açılış konuşmasını yapan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, “Kazı çalışmalarımızın yalnızca akademik ve bilimsel alanda değil, aynı zamanda bölgenin turizmine ve ekonomik gelişimine de katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi. 

Ucgozlerde Kazi Calismalari Basladi Tralleis Antik Kentinin Kazisi Aduye Emanet Int Gzt 484996 B00B316B8D9B747E7397774Ce2935E1D

Aydın’ın önemli antik kentlerden biri olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinen Tralleis Antik Kenti’nin 2024 yılı kazı çalışmaları kapsamında açılış töreni gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı kararıyla 2024 yılında yapılacak olan kazı çalışmaları ADÜ tarafından yürütülecek. Aynı kararla yapılacak kazı çalışmalarına, ADÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Çekilmez’in kazı başkanlığında imza atılacak. Tralleis kazısının 2024 yılı açılış törenine Aydın Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Seda Sarıbaş ve Ömer Özmen, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Aydın Baro Başkanı Av. Sezgin Çetin, AK Parti Aydın İl Başkanı Gökhan Ökten, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demir, kurum müdürleri, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. 

Ucgozlerde Kazi Calismalari Basladi Tralleis Antik Kentinin Kazisi Aduye Emanet Int Gzt 484996 Af5E0E2A74F4E5Ffabb73B15F843Ec73

“TURİZME KAZANDIRILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Açılışta konuşan ADÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Tralleis Kazı Başkanı Murat Çekilmez, “Büyük Menderes Vadisi'nin çok önemli stratejik bir tepesi üzerinde kurulan Tralleis Antik Kenti'ndeyiz. 1996 yılından günümüze kadar devam eden 28 yıllık kazı sürecinde 2024 yılından itibaren Tralleis Antik Kenti kazıları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Mayıs 2024 tarih ve 8503 sayılı kararıyla Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi adına tarafımdan kazı başkanlığıyla yürütülecektir. İlk defa 2002 yılında lisans öğrencisi olarak katıldığım Tralleis kazısında kazı başkanı olarak akademik kariyerime devam etmek benim için büyük bir gurur kaynağı olmuştur.

Ucgozlerde Kazi Calismalari Basladi Tralleis Antik Kentinin Kazisi Aduye Emanet Int Gzt 484996 903Afb17D0932Bb085171A803F4D7C9E

Öğretim üyesi olmaktan büyük bir şeref duyduğum Aydın Adlan Menderes Üniversitesi'nin Tralleis kazısının Cumhurbaşkanımızın kararıyla geçmesi üniversitemiz ve benim için büyük bir başarı olmuştur. Kazı başkanlığım boyunca Tralleis Antik Kenti'nin özellikle kültür turizmine kazandırılmasıyla ilgili çalışmalara hız vereceğiz” sözlerini kaydetti. 

Ucgozlerde Kazi Calismalari Basladi Tralleis Antik Kentinin Kazisi Aduye Emanet Int Gzt 484996 97C0880Db619Cc985B3E3B592F5Ed328

“GECE MÜZECİLİĞİ PROJESİ PLANLIYORUZ”

Kazı Başkanı Çekilmez, konuşmasının devamında, “Özellikle son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy tarafından sunulan ve büyük bir beğeni toplayan ören yerlerinin gece müzeciliği projesini inşallah Tralleis Antik Kenti'nde de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Son gelişmemiz Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 27 Haziran 2024 tarihiyle Tralleis Ören Yeri’nin revize çevre düzenleme projesi kabul edilmiştir. En yakın zamanda bu projenin uygulamasına geçmeyi amaçlıyoruz. En büyük amacımız da antik kenti bir an önce ziyaretçilerle buluşturmaktır” ifadelerini kullandı.

Ucgozlerde Kazi Calismalari Basladi Tralleis Antik Kentinin Kazisi Aduye Emanet Int Gzt 484996 9E619324110A72F689D56A9F8F673B4F

“GELECEK NESİLLERE AKTARMAK ORTAK SORUMLULUĞUMUZDUR”

Açılış programında konuşan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent ise, “Bugün burada tarihimizin derinliklerine doğru yolculuğa çıkmak ve kültürel mirasımızı daha iyi anlamak ve onu gün yüzüne çıkartmak için bir adım daha atıyoruz. Tralleis Antik Kenti kazılarını ilk kez resmi bir açılış töreniyle başlatmanın gururu yaşıyoruz. Bu tarihi an, bizler için sadece bir başlangıç değil, aynı zamanda geleceğe yönelik umutlarımızın ve hedeflerimizin de simgesidir. Tralleis Antik Kenti, yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve kültürel zenginlikleriyle günümüze kadar ulaşmıştır. Bu eşsiz mirası gün ışığına çıkarmak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu önemli çalışmanın hem bilim dünyasına hem de ülkemizin kültürel zenginliğine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Tralleis, Aydın ili Efeler ilçesi sınırları içinde Topyatağı mevkiinde yer almaktadır. Yaklaşık 150 hektarlık geniş bir alana yayılmış olan bu antik kent, yukarı kent, mezarlık, tiyatro, stadyum, tapınak, kilise, arsenal ve Roma villaları gibi önemli yapıları barındırmaktadır. Kentin en dikkat çekici yapısı, halk arasında üç gözler olarak bilinen hamam-gimnazyum kompleksidir. Bu büyük kompleks toplam 40 bin metrekarelik bir alanı kaplamakta olup günümüzde kazılar büyük oranda burada devam etmektedir” ifadelerine yer verdi. 

“TURİZME VE EKONOMİK GELİŞMELERE KATKI SAĞLAYACAK”

Tralleis’teki kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Rektör Kent, şunları kaydetti: “Tralleis Antik Kenti'ndeki kazılar 1996 yılında üniversitemiz öğretim üyeleri tarafından başlatılmıştır. 1996'dan 2016'ya kadar üniversitemiz tarafından yürütülen kazılar 2017-2021 yılları arasında Atatürk Üniversitesi tarafından devralınmıştır. 2022-2023 yıllarında ise Aydın Müzesi Müdürlüğü Başkanlığında ve Üniversitemiz Arkeoloji Bölümünün Bilimsel Danışmanlığında devam etmektedir. Kazı çalışmalarının 2024 yılı itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Mayıs 2024 tarih ve 8503 sayılı kararıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Adnan Menderes Üniversitesi adına Prof. Dr. Murat Çekilmez'in kazı başkanlığında yürütülmesine karar verilmiştir. Bu yıl 30 öğrenci, 15 arkeolog, 10 teknik uzman ve birçok bilim insanının katılımıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kazı çalışmalarımızın yalnızca akademik ve bilimsel alanda değil, aynı zamanda bölgenin turizmine ve ekonomik gelişimine de katkı sağlayacağına inanıyorum. Tralleis’in gizemli geçmişini aydınlatmak ve bu kadim kentin tarihini ortaya çıkarmak için yola çıktığımız bu süreçte hepimizin desteği ve katkısı büyük önem taşımaktadır. Tarihin sayfalarını aralarken karşılaşacağımız her bir bulgu geçmişe dair yeni bir hikaye anlatacak ve bu hikayeler bizleri daha da bilinçlendirecektir. Elde edeceğimiz sonuçların bilim dünyasına ve ülkemizin kültürel bir mirasına önemli katkılar sağlamasını diliyorum” 

İLK KAZMAYI PROTOKOL VURDU

Çocuklar Tekstil Park'ta gönüllerince eğleniyor Çocuklar Tekstil Park'ta gönüllerince eğleniyor

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri kazı alanlarını gezdi. Aydın Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Aydın milletvekilleri ve ADÜ Rektörü Bülent Kent, ilk kazmayı vurarak kazı çalışmalarını başlattı. Protokol üyeleri yapılacak olan çalışmaların ‘hayırlı olması' dileklerinde bulundu. 

Muhabir: Seval Selvi