TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TRANSFER YAPARKEN DİKKAT 

A+A-

Hazır liglerde sezon bitmiş ve yeni sezon için gözler takımlara çevrilmişken transfer dönemi için birkaç cümle yazmak lazım sanırım. 

***
Aslında taraftarın en çok sevdiği dönemlerden diyebiliriz. Öyle isimler yazılıyor ki takımlar için taraftarı heyecanlandırmaya yetiyor. 

***
Ama bu süreçte bazı takımların yaptığı hatalar da olabilir. Bana göre transfer döneminde yapılan en büyük hatalardan birisi teknik adamı belirlemeden oyuncularla iletişime geçmek. Aslında kulağa ilginç geliyor ilk başta ama bunu yapan birçok yönetici var.

***
Düşünsenize, takımın henüz taktik verecek antrenörü yok, taktiklerle ilgili analizleri yapacak teknik heyet yok ama muhtemelen ‘bana fark etmez, ben her türlü taktikte oynarım’ diyen oyuncusu var. 

***
Burada özel durumları bir kenara bırakabiliriz. Yani örneğin genç ve yetenekli, gelecek vaat eden bir oyuncu için elbette transfer çalışması yapılabilir. Çünkü diğer takımların da ilgisine göre bonservis ücretleri artabilir ya da başka bir takımın alma ihtimali vardır. 

***
Ancak kaptanı olmayan gemi misali takımlara oyuncuları doldurup sonrasında gelen antrenöre ‘hadi bu takımla başarılı ol’ demek çok doğru değil. Burada bir parantez açalım ve mevcut kadroyu korumayı bir kenara bırakalım. Çünkü yeni gelecek antrenör zaten kadrodaki isimleri mutlaka izleyecektir. Buna göre rapor belirleyecektir.

***
Ancak tüm bunların dışında gelişen transferlerin çok da başarılı olabileceğine inanmıyorum. İstisnalar olabilir tabi o ayrı. Ama bir çok kez ya sezon içinde anlaşmazlık, ya takım içinde uyumsuzluk ya da devre arasında yolların ayrılmasıyla sona erecek bir durum yaşanabilir. 

***
Bu kötü senaryonun yaşanmaması için mutlaka yeni sezon için önce antrenörle anlaşma yapmak gerek. Hatta ve hatta önce takımın hedefini belirlemek gerek. Çünkü bazen antrenör planıyla takımın hedefleri örtüşmediğinde kısa sürede ayrılıklar yaşanabiliyor. 

***
Önümüzde yaz dönemi var ve transfer anlamında her ligde heyecanlı geçeceğe benziyor. 

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar