TSD’den çağrı: “Bizleri eşit vatandaşlar olarak görün”

TSD’den çağrı: “Bizleri eşit vatandaşlar olarak görün”

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Aydın Şubesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

A+A-

TUĞBA AYDIN- Şube Başkanı Zeliha Gündoğdu'nun yaptığı açıklamada, “Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin toplumun bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve herkes kadar haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur” denildi.

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Aydın Şubesi basın açıklaması düzenledi. Dernek adına Şube Başkanı Zeliha Gündoğdu tarafından yapılan açıklamada ülkenin zor günlerden geçtiğine değinilerek Engellilerin bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken diğer yandan da yeni sorunlarla veya uygulamada karşılaşılan sorunlarla yüz yüze bırakıldığı ifade edildi. Engellilerin içinde bulunduğu sorunlar için yetkililerden çözüm bulmayı beklediklerini ifade eden Gündoğdu, “2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu. Konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Ve artık yasanın gereklerinin yerine getirilmesi neredeyse unutuldu. Çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından Yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmesi gerekiyordu, engelliler istihdam konusunda da unutuldu. Yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında cezai işlem yapılmadı. Oysa SGK verileri üzerinden bile bunun kontrolünü yapmak mümkündü. İstihdam edilen engelliler de ne yazık ki yine raporlarına ve bilgi-becerilerine çalıştırılmadı, iş yerlerinde ayrımcılığa maruz kalmalarına zemin hazırlandı” dedi.

ENGELLİLER YARDIMA MUHTAÇ DURUMA DÜŞÜRÜLDÜ
Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişikliklerinin her seferinde daha fazla engellinin eğitim ve istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden olduğunu belirten Dağdeviren, Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesinde engellilerin zorunlu emekliliğe sevk edilmesine değinerek, “Zaten geçinme güçlüğü içinde olan engelliler çok düşük emekli ücretlerine mahkûm edildi” dedi. Açıklamasında “Defalarca uyarmamıza rağmen evde bakım yardımı mevzuatı değiştirilmedi” diyen Gündoğdu, “Toplam gelir üzerinden yapılan hesaplarla binlerce aile evde bakmakta oldukları engelli bireylerine yardım alamaz oldu. Başkalarının yardımına muhtaç duruma düşürüldü” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK YAŞAMLARINI SÜRDÜRECEK DESTEĞİ ALAMAZ HALE GELDİ

Basın açıklamasında sağlıkta yaşanan sorunlara da değinen Şube Başkanı Gündoğdu “Sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile engellilerin kullanmak zorunda olduğu ortez, protez ve yardımcı araçlar, tedavileri için gerekli ilaçlar ya kapsam dışı bırakıldı ya da Kurum tarafından karşılanan tutarları indirildi. Çoğunluğu açlık düzeyinde bile gelir sahibi olmayan engelliler günlük yaşamlarını ve tedavilerini sürdürecek desteği alamaz hale geldi” dedi.

TSD Aydın Şube Başkanı Zeliha Gündoğdu açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü:

“Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin toplumun bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve herkes kadar haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur. Sadece TBMM’de onaylanarak yürürlüğe girmiş olan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ndeki basit kurullara, örneğin evrensel tasarı ilkesine uyulsa önümüzdeki engellerin bir bölümün kalkacağı görülecektir. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun sağlık raporları verilse birçok engelli haklarından yararlanabilecektir. Bu düşüncelerle, Engelliler Haftası’nda tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz.”

tsdden-engelliler-haftasi-nedeniyle-basin-aciklamasi-138793-a9275c0e3232330d4181ccb190f32d38.jpegtsdden-engelliler-haftasi-nedeniyle-basin-aciklamasi-138793-42f25ae9a81181c98bfbb3f9225d2f07.jpegtsdden-engelliler-haftasi-nedeniyle-basin-aciklamasi-138793-1bd520db157eac5016f37a14dddd1683.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.