TTB, ön raporu paylaştı 

TTB, ön raporu paylaştı 

Türk Tabipler Birliği’nin hekimlerin ve sağlık çalışanlarının COVID-19 virüsüne maruz kalımına ilişkin yaptığı risk değerlendirmesi çalışmasına farklı şehirlerden bin 630 sağlık çalışanı katıldı. 

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA - Türk Tabipler Birliği’nin hekimlerin ve sağlık çalışanlarının COVID-19 virüsüne maruz kalımına ilişkin yaptığı risk değerlendirmesi çalışmasının ön raporu paylaşıldı. 23-29 Mart tarihleri arasında öz bildirime dayalı gerçekleştirilen çalışmaya bin 630 sağlık çalışanının yanıt verdiği belirtildi.  Çalışmaya yanıt verenlerin ise  yüzde 52’si erkek, yüzde  48’i kadın olurken büyük çoğunluğu yüzde 75,4 ile hekimler oldu. 68 ilden sağlık çalışanlarının yanıt verdiği çalışmaya katılanların yüzde 36’sı İstanbul ’da, yüzde 20’si Ankara’da, yüzde 6’sı Kocaeli’de görev yaptığı açıklandı. Bu illeri de Bursa’nın yüzde 6, İzmir ve Antalya’nın yüzde 5, İçel’in yüzde 3, Aydın ve Adana’nın ise yüzde 2 ile takip ettiği açıklandı. 

YÜZDE 28’İNDE EN AZ 1 KRONİK RAHATSIZLIK BULUNUYOR
Çalışmaya yanıt verenlerin sahip olduğu riskler konusunda da değerlendirme yapılırken, yüzde 28’inin en az bir kronik hastalığı olduğu, yüzde 3’ünün 65 yaş üstünde olduğu ve yüzde 1’inin ise gebe olduğu ifade edildi. 

SONUÇ YAYINLANDI
Çalışma kapsamında sağlık kurumlarının salgına karşı hazırlık durumu, sağlık çalışanlarının COVID 19 şüpheli ya da kesin tanılı bir hastaya hizmet verirken Kişisel Koruyucu Donanıma (KKD) erişim konusunda yaşadıkları sorunlar, sağlık çalışanlarının çalışma koşulları COVID 19 salgınına hazır hale getirilmesi gibi bir çok konuda da bölümler yer aldı. Raporun sonuç bölümünde, çalışma kapsamında ortaya çıkan veriler değerlendirilirken, sağlık çalışanlarının büyük bir risk altında sağlık hizmeti sunduğu vurgulandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.