Tüm illere hızlı tanı kiti gönderiliyor

Tüm illere hızlı tanı kiti gönderiliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mecliste Türkiye’deki koronavirüs vakaları ve alınan önlemler hakkında bilgi verdi.

A+A-

Bakan Koca, hastalara erken tanının konulabilmesi için bütün illere hızlı tanı kitleri gönderdiklerini ve yarın ellerine ulaşacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, "Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz. Günlük en az 10-15 bin test yapabilir hale gelmek istiyoruz. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde hızlı tanı kiti devreye girecek" dedi.

Hızlı tanı kitini tüm illere gönderdiklerini belirten Bakan Koca, “Kendi tanı kitimizi geliştirdik. Amerika’dan 500 bin tanı kiti siparişi aldık ve verdik. Laboratuvarımızda 40 gündür kullanılan yerli tanı kiti kısa sürede rağbet görerek başka ülkelere satılmış oldu. 7’si İstanbul’da olmak üzere farklı illerimizde bugün itibariyle 18 laboratuvarımızda tanı koymak üzere analiz yapılıyor. Yakında bütün büyükşehirlerde test yapabilir olacağız. Ayrıca önümüzdeki bir iki gün içinde, yarın sabah büyük ihtimalle hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak. Çin’de geliştirilen antijen üzerinden hızla sonuç verebilen tarama amaçlı olan bu kitleri bütün illere vererek pozitif çıktığında referans laboratuvarımızda doğrulanmak üzere bütün ülkeye yaymak üzere bir planlama yaptık. Bugün kargoya verilip yarın geleceğini müjdelemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

25 bin 466 erişkin yoğun bakımı kapasitesine sahip olduğunu belirten Koca, “10 bin kişiye 28 yatak düşüyor.   Şu ana kadar 10 binin üzerinde test yaptık. Günlük en az 10-15 bin test yapmak istiyoruz. Yurt dışından 1 Marttan sonra gelen kişi sayısı 372 bin kişi. Bu kişilerin adres ve telefon bilgilerine ulaşıp aile hekimleri üzerinden takiplerini yapıyoruz. 132 bin kişi bir günde aile hekimleri tarafından taramadan geçirildi.” dedi.
Sağlık personelinin çalışma sisteminde değişiklik yaptıklarını ifade eden Koca, “Artık her hastanenin hasta kabul edecek şekilde planlamasını yaptık. Büyük risk altında çalışan sağlık çalışanlarımıza yönelik tedbirler aldık. Bütün hastanelere koruyucu kıyafet ve maske gönderdik. Toplumun tüm kesimlerinde risk altında olanlara izin verilirken sağlık personelimiz daha çok mesai yapıyor. Mücadelenin başarıya ulaşması için sağlık ordumuza güvenceler sağlanmalıdır” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.