Turizmin gelişmesi için çalıştay yapılacak

Turizmin gelişmesi için çalıştay yapılacak

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Ekonomik ve Araştırmalar Planlama Birim Başkanı Barış Kıyak, Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley ve Belediye Başkanı Zeki İnal’ı ziyaret edip ikili temaslarda bulundu.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Karacasu’da eko ve doğa turizm potansiyelini geliştirmek için önümüzdeki aylarda bir çalıştay düzenleyeceklerini ifade eden Kıyak, “Karacasu’nun turizm potansiyelini geliştirmek için çalışacağız” dedi. 
GEKA Ekonomik ve Araştırmalar Planlama Birim Başkanı Barış Kıyak, Karacasu Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Eriklioğlu ile birlikte Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley ile Belediye Başkanı Zeki İnal’ı makamında ziyaret etti. 
Kaymakam Ahmet Soley ve Belediye Başkanı Zeki İnal ile yaptığı ikili görüşmelerde karşılıklı fikir alışverişinde bulunan Barış Kıyak, ziyaret sebebinin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile üne kavuşan Karacasu’nun eko ve doğa turizmini geliştirmek için neler yapılabileceği konusunda değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. 

YOL HARİTASI ÇIKARILACAK
Yaptığı görüşmelerden önümüzdeki Ocak ya da Şubat ayında Karacasu’nun eko ve doğa turizmini geliştirmek için neler yapılabilir konulu bir çalıştay düzenleme kararı aldıklarını kaydeden Kıyak, “Aydın, Muğla ve Denizli illerini içine alan, bölgenin her yönden geliştirilmesi ve kalkındırılması amacıyla kurulan Güney Ege Kalkınma Ajansı olarak bölgemizdeki ilçeleri ziyaret edip analizini çıkarıyoruz. Bu kapsamda Karacasu’da yapacağımız çalıştay, ilçenin eko ve doğa turizmi açısından potansiyelini görmemizi sağlayacak. Bu çalışmayla ilçenin ekonomik, çevresel, sosyal ve kültürel açıdan avantaj ve dezavantajlarını görüp fotoğrafını çekerek gelişmesine ve kalkınmasına ışık tutmuş olacak. İlçenin ileri gelenlerini, yatırımcıları davet edeceğimiz bu geniş katılımlı çalıştayda, yol haritası belirleyip bir plan doğrultusunda çalışma yürütmeyi planlıyoruz” dedi. 

AMACIMIZ EKO VE DOĞA TURİZMİNİ GELİŞTİRMEK 
GEKA’nın kuruluş amacının bölgedeki olanakları tespit edip hazırlanan bir plan çerçevesinde yapılması gereken işleri ortaya koymak, hem finans hem teknik hem de bilgi akışını sağlayarak projeyi hayata geçirmek olduğunu vurgulayan Kıyak, “Bu doğrultuda yaptığımız analizlerde bölgede turizmin geliştirilmesi anlamında bizim stratejimiz Güney Ege Bölgesinde doğa eko ve alternatif turizmi geliştirmek olmalı” diyerek Fethiye’de hayata geçirdikleri Pastoral vadi adındaki bir tesisten örnek verdi. 

KARACASU BİR MARKA ŞEHİR OLMALI
Deniz turizmine alternatif olarak eko ve doğa turizmini geliştirmek için çalıştıklarını kaydeden Kıyak, “Biz zaten fazlasıyla gelişmiş olan deniz turizmine alternatif olarak eko ve doğa turizmini önemsiyoruz. Fethiye’de bizimde destek verdiğimiz Pastoral vadisi var ve şehir hayatından sıkılıp doğal yaşamı arayanlar buraya akın ediyor. Kişi başına geceliğine 400 TL’den 5 gün konaklamak için 2 bin TL ödüyorlar.  Köyde ineğin sütünü, tavuğun yumurtasını alıyor. Bahçeden domates topluyor. Sadece bununla kalmayıp Fethiye’deki Kaya köyü, Tlos antik kenti ve saklı kent kanyonunu da gezerek güzel bir hafta geçiriyor. Zengin turistler Fethiye’yi ya da Bodrum’u niye tercih ediyor. Marka olduğu için. O yüzden Karacasu’nun bir turizm destinasyonuna dahil olması için marka şehir olması gerekiyor. Buraya gelen turist sadece Afrodisias’ı gezmekle kalmayıp birkaç gün konaklayabileceği alternatif mekanlar olmalı. O yüzden Karacasu’nun da turizm potansiyelinin gelişmesi için düzenleyeceğimiz çalıştayda bir yol haritası belirleyip Karacasu’yu nasıl görmek istiyoruz bunun fotoğrafını çekip 3 yıl içinde hayata geçirmeyi planlıyoruz” diye konuştu. 

karacasu-turizmine-geka-destegi-140651-3ade6dd129f5f73804afc9151e4b9354.jpgkaracasu-turizmine-geka-destegi-140651-281a13ef4424b38b2bf657006a61f479.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.