(ABDURRAHMAN FIRAT) Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Türk demokrasisi bir daha asla bu şekilde kesintiye uğramasın. Türkiye’de ilkini yapmış olduğumuz bu müzenin demokratik bir Cumhuriyette millet iradesinin yönetime yansıdığı ve daha gelişmiş, büyük ve dünya içerisinde saygın yerini edinmiş bir Türkiye’de hep birlikte yaşamamıza vesile olur diye temenni ediyorum” dedi.

1960 darbesinin ardından idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes’in hatırasını yaşatmak için Aydın Valiliği tarafından çok sevdiği Çine Çayı’nın kenarında yapına başlanan müze, 17 Eylül’de açılışı yapılacak. Çok hızlı bir şekilde inşaat çalışmalarının sürdüğü Adnan Menderes Müzesi ve 27 Mayıs Darbesine ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Yavuz Selim Köşger, “Bugün 27 Mayısın 59’uncu yıl dönümü. Bir kere daha o günün ne kadar Türk demokrasi tarihinde meşru ve kötü bir gün olduğunu, Türk demokrasisine ne tür bir darbe vurduğunu bir kez daha anlamış olduk. Adnan Menderes bu milletin hafızasında hiç silinmeyecek şekilde yer almış önemli bir değer. Aydın’ın yetiştirdiği önemli bir şahsiyet. Ama Adnan Menderes’e karşı bu darbeyi yapanlar ve Yassıada’da onu sözde yargılayıp mahkum edenlerin bugün esamesi bile okunmuyor” dedi.

MÜZE MENDERES’İN İDAM EDİLİŞİNİN YIL DÖNÜMÜNDE AÇILACAK
Adnan Menderes’in hatırasının yaşatılması noktasında Aydın’da daha önce bir takım çalışmaların yapıldığını ama henüz adına bir müze yapılmadığını belirten Vali Köşger, “Merhum Başbakan Adnan Menderes’ten izler taşıyan, onun dönemini, Türk demokrasinin geçirdiği merhaleleri anlatan bir müze gerçekleştirilememişti. Adnan Menderes’in Yassıada yargılamaları sırasında o günkü koşullarda yaşadığı ruhi haletiyle söylediği bir söz var. ‘Eğer buradan bir kere çıkarsam bir daha Çakırbeyli’deki çiftliğime gideceğim ve Çine Çayı’nın kenarındaki söğüt ağaçlarının altına oturup Aydın tarafına bile geçmeyeceğim’ dediği noktanın yakınlarına bir müze yapıyoruz. Müze çalışmaları çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Adnan Menderes’in idam edildiği 17 Eylül’de inşallah bu müzenin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu Türkiye’deki en kapsamlı ilk ve en önemli Adnan Menderes Müzesi olacak. Adnan Menderes Üniversitesi akademisyenleriyle birlikte müzecilik konusunda uzman arkadaşlarla döneme ait bütün materyalleri topluyoruz. Müzede Adnan Menderes dönemini yansıtan eserler sergilenecek. Bu müzenin Adnan Menderesle ilgili yaşanan bu darbe sürecinde şuna katkı sağlasın isteriz. Türk demokrasisi bir daha asla bu şekilde kesintiye uğramasın. Demokratik bir cumhuriyette millet iradesinin yönetime yansıdığı ve daha gelişmiş, büyük ve dünya içerisinde saygın yerini edinmiş bir Türkiye’de hep birlikte yaşamamıza vesile olsun diyorum” diye konuştu.

GÜLER YÜZLÜ SEVECEN BİRİYDİ
27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde merhum Başbakan Adnan Menderes’in çiftliğinde çalışan Münevver Çıkrık ve darbeyi birebir yaşayan eski Muhtar Mehmet Demir, o günleri anlattı.
Darbeyi duyduklarında çok üzüldüklerini ve kendisinin bayıldığını ifade eden Adnan Menderes’in çiftliğinde çalışan Münevver Çıkrık, “Babam rahmetli çiftliğe geldi, bize darbe olduğunu anlattı. Biz çok üzüldük, ağladık. Hele asıldığı gün gazete getirdiler. Gazetedeki fotoğraflarda elleri kelepçeli idame götürülüyordu. Ölüme gidiyor diye kendimi kaybedip bayılmışım. Güler yüzlü, sevecen beyimizin kibri yoktu. Amelelerle oturup yemek yerdi. Çiftliğe geldiğinde arkasında muhafızları getirmezdi” dedi.
“TÜRKİYE’Yİ TÜRKİYE YAPTI”
Merhum Başbakan Adnan Menderes’in fotoğrafını dokunan Çıkrık, “Beyimizi çok özledik. O günleri çok arıyoruz. Türkiye’yi Türkiye yaptı. Milleti uyandırdı. Ondan önce insanlar vesikalıklarla un kuyruğuna girip kiloyla un alıyordu. O gelince insanlar çuvalla un almaya başladı. Milletin cebi para doldu” diye konuştu.
27 MAYIS KARA BİR GÜN
Menderes’i rahmetle anan Çakırbeyli Mahallesi eski muhtarı Mehmet Demir ise, “Bugün bizler için anılması, hatırlanması çok zor bir gün. 27 Mayıs’ı ben yaşım dolayısıyla çok iyi hatırlayan, yaşayan biriyim. Her 27 Mayıs’ta üzerimize bir hüzün, bir gariplik çöker. Onun için bugün bizim için kara bir gün, lekeli bir gün olarak geçer her zaman. Dünya var oldukça her halde böyle devam edecek bizler için.” ifadelerini kullandı.

turk-demokrasisi-bir-daha-asla-kesintiye-ugramasin-108856-5c98efbdcfa965d5321eeafc80aa9ff3.jpgturk-demokrasisi-bir-daha-asla-kesintiye-ugramasin-108856-9667429df44a0f6c41eb093e4fff1e95.jpgturk-demokrasisi-bir-daha-asla-kesintiye-ugramasin-108856-43291ba76dc433a35b3c74a2f72dfea2.jpgturk-demokrasisi-bir-daha-asla-kesintiye-ugramasin-108856-c7115bf0eb1745b6ce3487f24e6b49b9.jpg

Kaynak: ABDURRAHMAN FIRAT