Sultan Çapar

Sultan Çapar

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk dizileri, yanlış olanı bize aşılamaya çalışıyor

A+A-

Aslında Türk dizileri toplumca yanlış olan davranışları biz insanların gözünde normalleştirmeye çalışmakta. Ve insanlarımızda dizilerin bize sunduğu olayları sıradan ve hayatımızda insanların gözüne sokarak normal şeyler demeye getirmektedir. 

Kabadayılığı örnek verecek olursak, dışarıda erkeklerin yürüyüşleri, konuşmaları ve giyinişleri hep dizilerdeki gibi eşkıya tipli insanlar gibi olmaya başladı.  Mesela silahlı adamlar… Artık silah taşımak çok normal oldu. Ve karşılıklı en ufak bir zıtlaşmada kişi, karşısındaki kişiyi rahatlıkla zarar verebilir hale geldi. Akrabalar arası ensest ilişkiler, yasak aşklar normalmiş gibi biz insanlara aktarılmakta. 

Bazı dizilerde ünlülerin giydirildiği kıyafetlerle de büyük bir ekip yer almaktadır. Ekonomi açısından güçlü kadro bulunmaktadır. Her ne olursa olsun insanlar ister iyi markalar olsun ister kötü markalar olsun özendirilmektedirler. İnsanlar biz de onlar gibi olmak istiyoruz diyerek ünlülerin giyindirildiği markalardan ve tarz giyinmek istiyorlar. Bu tür durumlardan ise toplumumuz olumsuz yönde etkilenmektedir.

Örneğin kadınlar dizilerde hep ikinci planda bırakıldı. Oysaki Türk örf adet ve geleneklerinde kadına danışılmadan karar alınmazdı. O günden bu güne ne değişti. Neler değişti, kimler değişti, kimler neleri değiştirdi. Erkekler karar mercii olarak gösterildi. Kadınlarda kararları uygulayan köle. Türk dizi yapımcı, yönetmen ve senaristleri olarak bazı algıları yıkmak ve aile geleneklerine bozmamak gerekmiyor mu? Senaryoları yazarken derinlemesine bir araştırma yapılası gerekmez mi? Doğuyu anlatan tüm diziler de neden zoraki evlilikler, küçük gelinler, eşkıya tipli insanlar, vicdansız, kalpsiz aile bireyleri ve mağdur kadınlar ön plana çıkarılıyor. Bizim memleketimizin her karış toprağı hani cennetti. Neden bu algıyı sadece doğuya yükledik. Doğunun suçu neydi ki? Kadın şiddeti batıda yok muydu, küçük gelinler batı da olmuyor mu yani?  Bu mudur zihniyetiniz, algınız? Bakınız medeniyetin beşiği Aydın’da bir haftada bir kadın öldürüldü, bir kadın kocası tarafından işkence gördü ve maalesef bir kadın da intihar etti. Algınızı değiştirip topluma olumlu yönde yönlendirmeniz dileğiyle… 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum