(ŞERMİN ÇOLAK) Türk Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Rıdvan Naci Devli, sendikasının Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Yaşar Şahindoğan ve Fuat Yiğit’i ağırladı. Aydın’ın tüm ilçelerinden gelen Türk Eğitim Sen’li öğretmenler adeta ‘Beraber güçlüyüz’ mesajı verdi.
Türk Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Rıdvan Naci Devli öğretmenlere teşekkür ederek, “Biz bugüne kadar topyekûn kalkınalım, ekmek için kavga verelim ama önceliğimiz ülkemiz olsun diyerek yola çıkmış kişileriz. Sadece kendim bir şeylerin sahibi olayım da gerisi ne olursa olsun düşüncesini taşımayan idealist kadrolarız. Bu yüzden bir aradayız. Bu yüzden şu bozuk düzene rağmen inatla bir arada doğruyu savunmaya bugüne kadar devam ettik, bundan sonra da devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Kamu Sen Aydın Şube Başkanı Ahmet Bokzurt da diğer sendikaları eleştirdi.

BÜYÜK BİR AİLEYİZ
Büyük bir aile olduklarını söyleyen Fuat Yiğit ise, “Biz 210 bin kişilik kocaman bir aileyiz. Biz herhangi bir çıkar için falan da bir araya gelmedik. O TÜSİAD’lar, MÜSİAD’lar falan var ya, iş yapıyorlar. Başka sivil toplum kuruluşları da var, birleşip bir şeyler yapıyorlar. Bakınız dikkat edin, Türk Eğitim Sen’lilere, 500 bin kişilik Kamu -Sen ailesine bakın, hiçbir menfaatleri yoktur. Bir menfaat birlikteliği yoktur bizde. Biz sadece acaba özlük haklarımızı, çalışanların haklarını daha iyi nasıl geliştirebiliriz, hakkımızı nasıl savunabiliriz, değer yargılarımıza nasıl zarar getirmeyiz diye uğraşıyoruz. Sürgün yedik, vazgeçmedik” ifadelerini kullandı.

Yiğit ayrıca şunları söyledi, “Bu siyasi erk başa geldiğinde 125 bin kişiymişiz. Koltuk için tencere tabak için gidenler oldu mu? Çok. Korkanlar, kaçanlar oldu mu? Onları düşün. Emekli olanlar da oldu. Şimdiki rakam 210 bin. Ne dağıttık? Hiçbir şey. Onurlu bir mücadele verdik. Dedik ki, biz değer yargılarımızdan vazgeçmeyiz. Biz Andımızı okuturuz dedik. Tebrik ediyorum, davayı da kazandınız. Danıştay’da bekliyor. Hatta Türk Eğitim Sen ne dedi, Genel Başkan Talip Geylan, ‘Danıştay sonucunu bekliyoruz, ister olumlu ister olumsuz çıksın Türk Eğitim Sen üyesi öğretmenler bu sonuçtan sonra sınıflarında Andımızı okutmaya devam edecek’ dedi. Sizler Andımızı gür sesle okutabilecek öğretmenlersiniz. Onun için buradasınız” diye konuştu.

HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİLER
Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan, “Seçim zamanında yaşanan sıkıntılar erteleniyor ama bizim gündemimiz aynı. Daha önce mevcut yöneticilerin görev süresini uzatma duyurusu yayınlandı. Türk Eğitim Sen olarak en başından itibaren karşı çıktığımız bir uygulama. Çünkü bu insanların hiçbirisi yazılı sınavdan geçerek yönetici olmadılar. Yandaş komisyonlarda mülakat yapılarak korunup kollanarak yönetici yapıldılar ve 4 yıllık görev süresini yine korunup kollanarak doldurdular. Şimdi yeni bir koruma hareketiyle bu süre uzatılıyor” diyerek hükümetin verdiği kararları eleştirdi.
Müdürlük için sınavla atama geleceğini ancak Türkiye’de işlerin her an değişebileceğini kaydeden Şahindoğan, “Bu yüzden ekbirle sınavsız müdür atamasına karşıyız bu karşı çıkışımızı devam ettireceğiz. Eğitimde başarı istiyoruz, benim yandaşım olsun benim üyem olsun mantığıyla hiçbir yeterliliği olmayan insanlarla eğitimde mesafe alamayız” dedi.

turk-egitim-senden-govde-gosterisi-95178-5fca12dd9ffc6198dee1ec60acb54436.jpgturk-egitim-senden-govde-gosterisi-95178-12d39f0cfb94626b2797bfa212df5f2b.jpgturk-egitim-senden-govde-gosterisi-95178-529fc202da2e6e459bc8bac1e965e0a3.jpgturk-egitim-senden-govde-gosterisi-95178-92da1c40b8f1daa8e1f20958ac97d2dd.jpgKaynak: MURAT TAN