Türk Kızılayı Aydın yardımlarıyla gönülleri fethetti

Türk Kızılayı Aydın yardımlarıyla gönülleri fethetti

Türk Kızılayı Aydın Şube Başkanı Mesut Mezkit, 2019 yılı faaliyetleriyle ilgili açıklama yaptı. 

A+A-

MURAT TAN-  2019 yılı içindeki yardımlara dönük kalem kalem detaylı bilgilendirme yapan Mezkit, paylaştığı faaliyetlerinin sadece görünürde olduğunu belirterek daima ihtiyaç sahiplerinin yanlarında olduğunu vurguladı.

2019 yılı faaliyetleriyle ilgili açıklama yapan Türk Kızılayı Aydın Şube Başkanı Mezkit, ihtiyaç sahiplerine  Kızılay Kadın Kolları aracılığı ile ulaştıklarını ve akran eğitimlerinin de Gençlik kollarımız tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Bu yıl Ekim ayından itibaren her ay 125 öğrenciye 58 bin 500 lira burs verildiğini söyleyen Mezkit, Ramazan Ayı ve Kurban Bayramı ile birlikte yıl içindeki Kızılay yardımlarını da detaylı olarak açıkladı.

“648 KİŞİYE ZEKAT VERİLDİ”

Aydın Kızılay şubesi olarak az çok demeden “Halka açık toplu iftar yemeği’ dağıttıklarını söyleyen Mezkit, “Yaklaşık olarak 35 bin Aydınlı vatandaşımız iftarımıza iştirak etmiştir.  Aydın Kızılay İl Başkanlığınca Ramazan Ayı boyunca bin 973 adet “Ramazan Kolisi’ dağıtılmıştır. Ayrıca Ramazan ayında 648 kişiye zekat verilmiştir.  ZEYKO Tarım tarafında Aydın Kızılay Şubemize bağışlanan 24 ton zeytin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır. Aydınlı işadamlarımız tarafından verilen beş ton reçel ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır. 15 Temmuz ‘da hain darbe girişiminde şehit olan 251 şehidimizin ruhu için Aydın Kent meydanında 5 bin kişiye etli pilav ve ayran ikramımız oldu. Aydın Kızılay İl Başkanlığı tarafından Umurlu İlkokulu öğrencilerine 30 adet ve Umurlu Şehit Rıfat Tunçbilek Ortaokuluna ise 20 adet okul çantası dağıtılmıştır” dedi.

“KURBAN BAĞIŞINDA REKORU KIRDIK”

Aydın Kızılay İl Başkanlığının okulların açılmasıyla birlikte Mili Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde yaklaşık 500 ihtiyaç sahibi öğrenciye okul kıyafeti, çanta, eğitim seti gibi ihtiyaçlarını karşıladığını söyleyen Mezkit, “ 2019 yılı itibariyle 16 bin 716 kişiye ilk yardım semineri düzenlenmiş olup, sertifikalı ilk yardım eğitimlerimizden 227 sertifikalı ilk yardımcı yetiştirilmiştir. Seminerler Aydın Merkez, Söke ve Muğla askerlerimize verildi. 12 Şubat’tan tarihinden itibaren 600 ihtiyaç sahibi aileye gıda ve kıyafet yardımı ile ulaşılmıştır. 2019 yılında 337 kurban bağışı alarak kendi rekorunu kırmıştır. Türk Kızılay Genel Merkezi tarafından Aydın Kızılay şubesine gönderilen 6 bin 192 adet et ve kıyma konserveleri 2019 yılından itibaren düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Yıl boyu da ulaştırılmaya devam edecektir” diye konuştu.

“İKİ İLÇEYE ÖZEL EĞİTİM SINIFI AÇILDI”

2019 yılı itibariyle 823 aileye giysi yardımı yapıldığını ve evi yanan 4 aileye maddi ve eşya yardımı yapıldığını söyleyen Mezkit, “Ekim ayından itibaren her ay 125 öğrenciye 58 bin 500 lira burs verilmiştir. Burslar eğitim dönemi boyunca verilecektir. Aydın iline bağlı İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz sayın Seyfullah Okumuş bey ile birlikte gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında çocuklarımıza yardımlaşmayı anlatmak, kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizi öğretmek adına bütün okullarımıza 140 bin  bağış zarfı dağıtıldı.  Koçarlı ve Nazilli ilçemizdeki 2 okula özel eğitim sınıfı açıldı. 2019 yılı itibariyle 16.716 kişiye ilk yardım semineri düzenlenmiş olup, Sertifikalı ilk yardım eğitimlerimizden 227 sertifikalı ilk yardımcı yetiştirilmiştir. Aydın’da 2019 yılı içinde 8 aileye beş ton kömür yardımı yapıldı. Yine 29 Ekim - 4 Kasım Kızılay Haftası vesilesiyle okullarımızda çocuklarımıza gönüllülüğün önemi, Kızılaycılık ruhu anlatıldı” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.