Aydın'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Aydın'da bayram namazı saat kaçta kılınacak?

Gerçek adı Rüçhan Tercan olan Yeşilçam'ın ustalarından Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde, babasının memuriyeti dolayısıyla bulunduğu Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da okuyan Soydan, liseyi Edirne’de tamamlamasının ardından üniversite eğitimi için İstanbul’a gitti. 

2531300

200'E YAKIN FİLMDE ROL ALDI
Soydan, İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü tamamladı. 1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanmasının ardından sinema sektörüne adım attı. Murat Soydan, 1966 yılında "Kolsuz Kahraman" adlı filmle Yeşilçam serüvenine başladı. Filmin kadrosunda Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Avcı da bulunuyordu. Soydan sonrasında yaklaşık 200'e yakın filmde rol aldı. 
 
2016 YILINDA KİTAP ÇIKARDI
Murat Soydan, filmlerin yanı sıra dizi filmlerde de oynadı. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Zulüm" filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne layık görüldü. Bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitabına imza attı. Soydan, birçok filmde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit'le baş rolü paylaşmasıyla zihinlere kazındı. İlk evliliğinden bir çocuğu olan Soydan, ikinci evliliğini Uğur Gül ile yaptı. Murat Soydan'ın Ali ve Mehveş isimlerinde iki çocuğu bulunuyor.

Muhabir: Seval Selvi