Türkiye kadın cinayetinde 6. sırada

Türkiye kadın cinayetinde 6. sırada

Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley’in başkanlığında ülke çapında eş zamanlı yürütülen kadına yönelik şiddetle mücadele 2019-2020 eylem planı konulu toplantı düzenlendi.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Toplantıda Türkiye’nin kadın cinayetlerinde 6. sırada yer alması ülkemizdeki kadına şiddetin geldiği boyutu ortaya koyarken, ilgili tüm kurumlar arası işbirliği sağlanarak topyekün kadına yönelik mücadele edilmesi kararı alındı.

Kaymakamlık Toplantı salonunda düzenlenen kadına yönelik şiddete karşı mücadele eş güdüm toplantısına 2019-2020 yılı eylem planı masaya yatırıldı. İlçe jandarma Komutanı Teğmen Onur Özdemir, İlçe Emniyet Amiri Komiser Davut Özkan, Adnan Menderes Üniversitesi Karacasu Memnune İnci Yarenci Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Tolga Ümit Gümüş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aşkın Güneş, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Mustafa Geçmez ve personeli ile İlçe Müftü vaazi Burhan Karadeniz katıldı. 

TÜRKİYE KADIN CİNAYETİNDE 6. SIRADA 
Kaymakamlık SYDV Müdürü Mustafa Geçmez’in açılış konuşması yaptığı toplantıda son yıllarda kadına yönelik şiddetin artış göstermesi nedeniyle şiddetin önlenmesine yönelik ilgili kurumlar arasında imzalanan protokol gereği 2019-2020 eylem planı çıkarıldı. 
Ülke genelinde eş zamanlı yapılan ve taraf olan ilgili kurumların üzerine düşen sorumlulukların anlatıldığı toplantıda dünyada her yıl şiddete maruz kaldığı için 1 milyon 400 bin kadın hayatını kaybettiği bildirildi. Dünyada kadın cinayetleri sıralamasında Guatelama ilk sırada yer alırken Türkiye’nin ise 6. sırada yer alması kadına şiddetin boyutlarını ortaya koydu.Vakıf personeli Nuray Akçakaya, Türkiye’de ve dünyada kadına şiddete yönelik mücadele konusunda istatistik bilgiler verip yapılan çalışmaları anlattı. Akçakaya, "Dünyada her yıl şiddete maruz kaldığı için 1 milyon 400 bin kadın hayatını kaybediyor. Dünyada kadın cinayetleri sıralamasında Guatalama ilk sırada yer alırken Türkiye ise 6.sırada yer alırken, ülkemizde ve dünyada en çok duygusal şiddet yaşanıyor. Onu fiziksel, cinsel ve ekonomik şiddet izliyor" dedi. 
Şiddet gören kişilerden yüzde 87’si hiçbir yere başvurmayıp kendi içinde saklarken,  yüzde 7’si polise, yüzde 5’i aile mahkemesine, yüzde 1’inin de sağlık kuruluşu, baro ve jandarmaya başvurduğunu ifade eden Akçakaya, Türkiye’de bir milyon kişide 3,8 olan kadın cinayetlerinin Aydın’da ise 3.6 olarak Türkiye ortalamasından düşük olduğu vurguladı..  

ÖĞRENCİLER ARASINDA ANKET YAPTI
Karacasu MYO Müdürü Dr. Umut Tolga Gümüş, öğretim üyesi olarak görev yaptığı Nazilli İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde öğrenciler arasında yaptığı anket sonuçlarını açıkladı. 400 kusur öğrenci arasında yapılan anket sonuçlarına göre öğrencilerin büyük bir kısmının anne baba veya yakın akrabasından şiddet gördüğünün saptandığını söyledi. Üzerinde çalıştığı anket tezini MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu’nun Ankara’da düzenlediği bir panelde anlatarak konuya dikkat çektiğini anlatan Gümüş, şiddetle mücadele için eğitimin aileden başladığını ifade etti. Gümüş, muhtarlardan öğrencisine, öğretmeninden velisine her yaş gurubunun eğitimden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Gümüş, “Bunu ilk Karacasu’dan başlatalım. Bu bir iki güne yayılacak bir eğitim programıyla sınırlı kalamaz. Devamlılık isteyen bir eğitim olmalı. Aileden şiddet gören çocuk büyüdüğünde şiddet uyguluyor. Anne babasından ne gördüyse onu örnek alıyor. O yüzden evlenme çağına gelen 18-22 yaş arası üniversite öğrencilerinin bu eğitimden geçmesi de çok elzem” dedi. 

2019-2010 YILINI İÇEREN RAPOR İSTEDİ
Kaymakam Ahmet Soley, gerek jandarma gerekse polis olsun güvenlik güçlerine güvendiğini belirterek, “Bize gelen ihbar ve şikayetleri anında müdahale ediyoruz. İhtiyaç doğrultusunda gelen taleplere göre koruma veriyoruz. Benim sizden istediğim aile içi şiddet eylem planını çerçevesinde önümüzdeki günlerde her kurumdan 2019-2020 yılını içeren rapor istiyorum” diye konuştu. 

turkiye-kadin-cinayetinde-6ci-sirada-141656-8c874a1f445d23ef4bc6934437654926.jpgturkiye-kadin-cinayetinde-6ci-sirada-141656-229dc8a2658b8f1b8d04f453e1b4ae7a.jpgturkiye-kadin-cinayetinde-6ci-sirada-141656-aa2c64c5e6bcf8128a8f7681837d5c7a.jpgturkiye-kadin-cinayetinde-6ci-sirada-141656-c7051f40ebbc6b9eb5d0a027ae94e4bd.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.