BÜLENT AYTÜRK

BÜLENT AYTÜRK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE – LİBYA İLİŞKİLERİ (II)

A+A-

Doğu Akdeniz’de zengin doğal gaz ve petrol kaynaklarının rezervlerinin 3(üç) trilyon dolar olduğunu hesaplanmıştır.
Son günlerin çok hoş deyimiyle Libya ile Türkiye ‘’Mavi Vatan’’ komşusudur. Yani Türkiye’nin Akdeniz kıyılarının güney komşuları Libya, Mısır, İsrail, Suriye ve Kıbrıs’tır.
Daha önce Libya’nın tarihinden söz etmiştik. Libya, 1551-1911 tarihleri arasında Osmanlı yönetiminde kalmış, 1951’de İtalya’dan bağımsızlığını kazanarak krallık kurulmuştur.
1960’larda Albay Muammer Kaddafi bir darbe ile Libya krallığını yıkarak, iktidara gelmiştir. Devletin yeni adı Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi olmuştur. Kaddafi ülkesini Sovyetler Birliği’ne yaklaştırmış ‘’İslam Sosyalizmi’ni’’ savunan ‘’Yeşil Kitap’’ı yayınlamıştır.
Kaddafi döneminde Türkiye-Libya ilişkileri inişli çıkışlı bir çizgi izlemiştir.
Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekatı sırasında ABD’nin ambargosu yüzünden ortaya çıkan ihtiyaçları üzerine Muammer Kaddafi tam destek vermiştir.
Libya’nın imarında Türk müteahhitlik firmaları en büyük payı almış, milyarlarca dolarlık ihaleler almışlardır.
Türkiye’nin Libya ile olan ilişkilerini bozmak isteyenleri şimdi daha iyi hatırlıyor ve anlıyorum ki, bir çok yalan haber uydurmuşlardı. Bunlardan bazılarında Libya’nın PKK’yı desteklediği , Kürtleri sömürdüğünü uyduruyorlardı.
2000’li yıllarda SOROS finanslı ‘’Arap Baharı’’ algı operasyonları ile Tunus’ta başlayan gösteri yürüyüşleri Libya’yı da etkilemiş, Libya, Irak ve Suriye gibi ülkelerin işgali ve parçalanması ile sonuçlanmıştır.
Libya birçok kabileden oluşmuş bir devletti. Libya halkı da aslında Arap değildir. Emevi politikalarının sonucunda sonradan Araplaşmıştır.
Libya bir ara önce Mısır ile sonra Çad ile birleşme girişimlerinde bulunmuş, birleşmek şöyle dursun birbirleriyle savaşmışlardır.
Bugün Libya üçe bölünmüş olup, emperyalistlerin istediği gibi oyun oynadığı, zengin ve petrol kaynaklarını dilediği gibi kullandığı bir ülke durumuna düşürülmüştür.
Türkiye tabi ki, Libya’yı, Suriye’yi de korumak ve desteklemek isteyecektir. Bu, Türkiye’nin her şeyden önce kendi çıkarınadır.Türkiye bu olaylara bigane kalamaz, beni ilgilendirmez diyemez.
Komşuda çıkan yangın, bir gün sizin evinize de sıçrar. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar