Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE NERE KORE NERE (3)

A+A-

                                   KIZIL ÇİN ORDUSU, SÜNGÜ SAVAŞIYLA TANIŞIYOR

 

1951 yılı 22 Nisan”ı 23 Nisan”a bağlayan gece,Amerikan ordusundaki Zenci Alayı ile Filipin taburunun gece mevzilerinden kaçmasından sonra savaşın tüm ağırlığı  Türk Tugayı’nın üzerine kalır.

Çin ordusu olanca gücüyle saldırırken,Topçu  İleri  Gözetleyici  Topçu Üsteğmen Mehmet Günenç,sayısal açıdan Türk birliğinden kıyaslanamayacak kadar fazla olan Çin ordusu ile baş etmenin tek yolunun,kendilerinin de yok olmaları pahasına yoğun topçu ateşi yapılması  gerektiğini düşünürken,Bölük Komutanı Yüzbaşı Hamit Yüksel’den aynı düşünceleri içeren emri alınca ,karargaha  bildirir.Türk karargahı  Üsteğmen Mehmet Güneç”in yaşamsal önemi  çok büyük olan bu kararını yerine getirir.

Bandırmalı yiğit Topçu Üsteğmen Mehmet Günenç,dünya harp tarihinde benzeri görülmemiş bir destan yazarak şehit olmuş,bölük komutanları Yüzbaşı Hamit Yüksel,bir çok subay,astsubay ve er de esir  düşmüştür.

 

Kore Savaşlarında  General Tahsin Yazıcı,Albay Celal Dora “nın  ve  Topçu üsteğmen Mehmet Günenç “in ön plana çıkmış olmaları içinde bulundukları durumu değerlendirirken riske girmeden önce  hızlı düşünüp çabuk karar vermek ve uygulamak olmuştur.

Bir an için kendinizi 9.Bölük Komutanı Yüzbaşı Hamit Yüksel ve onun Topçu İleri  Gözetleyici Üsteğmeni Mehmet Günenç”in yerine koyun.Topçu İleri  Gözetleyicisiniz.Yanınızda olduğunuzu sandığınız Amerikan ordusunun Zenci Alayı ile Filipin taburu gece sessizce kaçmış.Savaşın bütün ağırlığı üstünüze çökmüş,arkanızda Türk Tugayı var ve elinizdeki mevcut askerlerinizle dalga dalga gelen Çinlileri durdurma şansınız yüzde bir bile değil.

Bu durumda alınması gereken çok önemli bir karar var:

Ya savaşa bildiğiniz kadar savaşacaksınız,bunun sonunda ya şehit olacaksınız ya da esir düşeceksiniz.

Bu sonuçlardan hangisi olursa olsun pıtırak gibi yerden biten Çin askerleri  sizi aşarak Tugayınıza  saldıracaklardır.Tugayınız da da Çin ordusu ile birebir  savaşacak sayısal güce sahip değilsiniz.

İşte Topçu Üsteğmen Mehmet Günenç,Mustafa Kemal’in askeri olduğunu burada ortaya koyuyor ve dünya tarihinde hiç görülmemiş  bir destan yazıyor.Ve bu destan Harb okullarımızda ders olarak işleniyor.

 

General Tahsin Yazıcı”nın komutasındaki  Türk Tugayı,8.Amerikan Ordusu”nun açık kanadını korumak amacyla harekata sokulur.Akıllara durgunluk veren bir savaş başlar.

Kızıl Çinliler bu savaşta aynı anda ayrı ayrı  iki kez şaşkınlık yaşarlar…

İlk Türk askeri  hücuma başladığında Allah,Allah,Allah sesleriyle saldırır..

İkincisi süngü hücumu…

Çinli asker kendisine doğru gelen Türk askerinin tüfeğiyle yaptığı hareketleri anlamaya çalışırken bunun ‘SÜNGÜ HARBİ’ olduğunu  öğrenemeden can verir.

Bu süngü savaşından sonra,tüm cephede durmayacağı sanılan Çinli ilerleyişi durmak zorunda kalır.

Türk Tugayı”nın 600 şehit ve bin civarında kayıp verdiği bu savaşta kazanılan zafer,tarihimize ‘Kunuri Muharebeleri” olarak geçer.

Kore  Savaşları’nda ortaya çıkan  çok önemli bir şey daha vardır.

Türk  Ordusu,niye kahramandır ?

Kahramanlık nedir ?

Her Türk Asker doğar sözünün gerçek anlamı nedir ?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar