Türkiye’de birinci, Avrupa hedefi

Türkiye’de birinci, Avrupa hedefi

2017-2018 eğitim sezonunda katıldığı yarışmalarda aldığı başarılarla Türkiye’deki 181 üniversite arasında birinci sırada yer alan ADÜ Spor Bilimleri Fakültesi, hedefini ise Avrupa Şampiyonluğu olarak belirledi. 

A+A-

(TÜRKER KOCAKAHYA) ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in direktifleriyle çalışmalarına devam ettiklerini belirten BESYO Müdürü ve Fakülte Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Reşat Kartal, Aldemir’in destekleriyle daha iyi başarılara imza atacaklarını kaydetti.     

Okuldaki öğrenci sayısı hakkında da bilgiler paylaşan Kartal, başvuru ve mülakat süreçlerini anlattı. Giriş sınavında objektif uygulamalar yaptıklarının altını çizen Kartal, bu nedenle tercih edildiklerini ifade etti.     

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Spor Bilimleri Fakültesi, yetiştirdiği sporcular, verdiği kaliteli eğitim ve yakaladığı başarılarla Aydın’ın gururu olmaya devam ediyor. Geçiş aşamasında olan ve bir kısım öğrencisi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) bünyesinde eğitim gören Fakültede, Yüksek Okul Müdürlüğü’ne ve Fakülte Dekan Yardımcılığına Doç. Dr. Reşat Kartal getirildi. Kartal; okul, branşlar, hedef ve başarılar konusunda değerlendirmelerde bulundu. Okulun BESYO olarak 1996’da eğitim hayatına başladığına değinen Kartal, 2018-2019 sezonunda ise Spor Bilimleri Fakültesi olarak yola devam ettiklerini kaydetti. 

“GERMENCİK’TE AÇILDI”
Okulun 1996’da Germencik’te faaliyete başladığını ifade eden Kartal, “Sonrasında ise önce İncirliova’ya oradan da Nazilli’ye taşındı. Şu anda Spor Bilimleri Fakültesi olarak sadece 1. Sınıflar var. 2, 3 ve 4’üncü sınıftaki öğrencilerimiz BESYO olarak eğitime devam ediyor. 3 sene sonra okulumuzun tamamı fakülte öğrencisi olacak” dedi. Fakülte bünyesinde  Antrenörlük Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği olmak üzere 4 bölüm olduğunu kaydeden Kartal, fakülte bünyesinde toplam 314 öğrenci bulunduğunu söyledi. 

“BİN 500’E YAKIN ÖĞRENCİ VAR”
BESYO’nun rakamlarını da veren Kartal, “Yüksekokuldaki antrenörlük bölümünde 390,  Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği’nde 248, Rekreasyon bölümünde 261 ve Spor Yöneticiliği’nde 273 kişi olmak üzere toplam bin 172 öğrencimiz var. Fakülte ile birlikte bin 500’e yakın öğrencimiz eğitim alıyor. Öğrenci sayısı açısında Türkiye’nin en büyüklerinden biriyiz. Spor Bilimleri Fakültesi ADÜ’de de en büyük fakülte. 30 akademisyenimizle eğitim faaliyetlerini sürdürüyoruz” dedi. 

“MİLLİ SPORCULAR TERCİH EDİYOR”
Milli takım sporcularının da kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Kartal, “BESYO’da 17 bayan ve 104 erkek milli sporcumuz var. Bu arkadaşlarımızın bazıları milli olarak buraya geliyor ama bazıları ise bizim bünyemizde milli sporcu oluyor. Yakaladığımız başarılar milli sporcuların bizi tercih etmesini de sağlıyor. Bu sene 4 bayan ve 29 erkek milli sporcu okulumuza katıldı. Bu arkadaşlarımız ağırlıklı olarak güreş ve atletizm branşında oldu” dedi. Takım sporlarında milli sporcuların Aydın’ı çok fazla tercih etmediğini ifade eden Kartal, Aydın’da profesyonel spor takımlarının sayısının az olmasının buna neden olduğunu kaydetti.  

“TÜRKİYE’DE İLK SIRADAYIZ”
Sportif faaliyetlerde Türkiye’de ilk sırada olduklarını kaydeden Kartal, “181 üniversite arasında Türkiye 1’incisiyiz.  Futbol, basketbol, atletizm kız ve erkek takımlarımız Türkiye şampiyonu oldu. Ayrıca güreşte de Türkiye şampiyonlukları aldık.  Bireysel branşlarda da hem Türkiye hem de Dünya’da şampiyonluk yaşamış sporcularımız var” dedi. Mayıs ayında yapılacak olan Koç Fest Spor Oyunları’na katılmaya hazırlandıklarını dile getiren Kartal, “Orada da muhtemelen Türkiye’de ilk 3’e gireriz. Biz oraya futbol, basketbol, atletizm ve güreş branşlarında katılıyoruz” diye konuştu. 


“HEDEFİMİZ AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU”
Okulda gerçekleştirilen bahar şenliklerinde diğer fakültelerden de okul takımlarına sporcu taraması yaptıklarını ifade eden Kartal, “Bu şenliklerde üniversite bünyesinde 54 bin öğrencinin spor yapmasını sağlıyoruz. Geçen yıl Amerika’da dünya şampiyonasına futbol takımımızla davet edildi ancak bazı sebeplerden dolayı katılamadık. Katılabilseydik belki de takımımız dünya şampiyonu olacaktı.  Şu anda hedefimiz Samsun’daki organizasyonda Türkiye Şampiyonu olarak Avrupa Şampiyonasına katılmak. Umarım üniversitemizin yeni yönetimine Avrupa Şampiyonluğu nasip olur” şeklinde konuştu.

“REKTÖRÜMÜZ SPORA ÇOK SICAK BAKIYOR”
Kartal, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’in spora çok sıcak baktığına değinerek, “Sporu bilen, sporla ilgilenen Rektörümüz Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir var. Aynı zamanda Genel Sekreterimiz Baki Aslantaş oldu. 12 yıl ASKF başkanlığı yaptı. Aydın’ın tesisleşmesini sağlayan kişidir kendisi. Onun burada olması da bizim için çok anlamlı.  İnşallah bu sene de aynı başarıları devam ettireceğiz diye düşünüyorum” diye konuştu. 

“3 BİN 500 KİŞİ BAŞVURDU”
Öğrencilerin okula giriş süreci hakkında da bilgi veren Kartal, “Geçen sene sınavlarımıza 3 bin 500 kişi başvurdu ve elemeler sonrasında okula 314 kişi aldık. Okulumuza girmek için öncelikle üniversite sınavından taban puanı almaları gerekiyor. Sonrasında ise fakülte bünyesindeki bölümlere müracaat yapıyorlar. Bu aşamadan sonra spor mülakatları oluyor. Burada farklı branşlardan sınavlardan geçiyorlar. Son aşamada bu sınavdan aldıkları puan ile üniversite puanlarının toplamı giriş puanlarını belirliyor. Belirlenen puanla sıralamaya giriyorlar” dedi. 


OBJEKTİFLİK VURGUSU
ADÜ Spor Bilimleri Fakültesi’nin en önemli tercih sebebinin objektif değerlendirme metotları uygulanması olduğunu belirten Kartal, “Burada sınavda fotosel var. Alınan dereceleri sporcular anında görüyor. Elinde belgeye yazılıyor. Farklı spor branşlarının hepsinde var. Gelen veliler buradaki sınavda çocuğunun hakkının yenmeyeceğini biliyorlar. Bu da tercih edilmemizi sağlıyor” ifadelerini kullandı.
 Sınavların aynı zamanda şehre de katkı verdiğini belirten Kartal,  “Bu sınavlar Aydın’ın ekonomisine de katısı oluyor. Binlerce öğrenci ve veli geliyor. Konaklama ve benzeri gibi bir çok konuda ekonomik etkisi olmakta” dedi. 
Son olarak projeleri arasında ADÜ bünyesinde çok sayıda müsabakaya imza atmak olduğunu ifade eden ve bu konuda Rektör Prof. Dr. Aldemir’in direktifleri olduğunun altını çizen Kartal, bu doğrultuda çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. 

turkiyede-birinci-avrupa-hedefi-93756-7610b74dbfe95de976430fa66858bd44.jpgturkiyede-birinci-avrupa-hedefi-93756-bf362c22f3dc581d7c192e2f9b9badd6.jpgturkiyede-birinci-avrupa-hedefi-93756-0530b06747fd54e60b020abb49382515.jpgturkiyede-birinci-avrupa-hedefi-93756-075fc9f9149be741984b526f6210ed21.jpg

turkiyede-birinci-avrupa-hedefi-93756-a6a871e2046a5c4af398ea136433afc2.jpgturkiyede-birinci-avrupa-hedefi-93756-243355c0628b70a64982b3e0f5e20904.jpg

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.