CHP Lideri Özel’den Nazilli’ye başsağlığı mesajı CHP Lideri Özel’den Nazilli’ye başsağlığı mesajı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Mart 2024 verileri açıklandı. Buna göre Türkiye'de 1 milyon 943 bin 579 emekli, sosyal güvenlik destek primiyle çalışmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra Türkiye Emekliler Derneği yetkilileri ise, ülkede 2 milyon civarında emeklinin de kayıt dışı olarak çalıştırıldığını ifade ediyor. Türkiye'de kayıt dışılar da dahil 4 milyon emeklinin çalışmaya devam ettiği göz önüne alındığında, her 4 emekliden birisinin çalışma hayatını sürdürdüğü belirtiliyor. 

EYT DÜZENLEMESİ SAYIYI ARTTIRDI!
Yine Türkiye Emekliler Derneği verilerine göre, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yasal düzenlemenin hayata geçirilip birçok kişinin emekliye ayrılması da, çalışan emeklilerin artmasında önemli rol oynadı. Ekonomik zorluklar ve geçinememek, emeklilik sonrasında çalışmaya devam edilmesinin en önemli sebepleri arasında yer alıyor. Emekli maaşıyla geçinemeyen birçok kişi, çalışmaya devam etmek zorunda kalıyor. 

İYİLEŞTİRME TALEBİ
Dernek yetkilileri, emekli aylıklarında iyileştirme yapılmasının, emeklilerin çalışmasına engel olacağını, bunun da iş arayan gençler için yeni istihdam alanlarının açılmasına vesile olabileceğine dikkat çekiyor. Yetkililer ayrıca sosyal güvenlik destek primiyle çalışan emeklilere bunun herhangi bir katkısının bulunmadığına işaret ederek, primlerin emeklilere ilave imkanlar oluşturacak şekilde dönüşünün sağlanması gerektiğini dile getiriyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ