İzmir'in Ödemiş ilçesinde bulunan ve çeşitli nedenlerle halkının göç etmesi sonucu nüfusu 5'e düşen Lübbey köyü, eşsiz doğası ve tarihi yapılarıyla zamana meydan okuyor.

Türkiye'nin Hayalet Köyü Bu Köyde Sadece 5 Kişi Yaşıyor (1)

Geçmişi antik çağlara uzanan 1000 metre rakımlı Lübbey Yaylası'nda Osmanlı Dönemi'nden kalan evleriyle dikkati çeken köy, Ödemiş'in Bozdağlar'a bakan güney yamaçlarında yer alıyor.

Türkiye'nin Hayalet Köyü Bu Köyde Sadece 5 Kişi Yaşıyor (2)

Osmanlı İmparatorluğu döneminde yöresinde rastlanılmayacak özgünlükte bir yerleşim yeri olarak dikkati çeken tarihi köy, taş, kerpiç ve çamur sıva karışımından oluşan evleriyle öne çıkıyor.

AA'nın haberine göre; "Eşkıya köyü" olduğu rivayet edilen köyde bitişik düzende inşa edilen evler ufak kalelere benzetiliyor.

Türkiye'nin Hayalet Köyü Bu Köyde Sadece 5 Kişi Yaşıyor (3)

Cumhuriyet döneminde de uzun süre kış aylarında 300-400 civarında kişinin ikamet ettiği köy, son yıllarda sadece 5 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Son dönemde bilinirliği arttı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kentsel SİT alanı ilan edilen ve 44 sivil mimari örneği ile 4 anıtsal yapı bulunan Lübbey'in yürütülecek çalışmalarla cazibe merkezi olması hedefleniyor.

Türkiye'nin Hayalet Köyü Bu Köyde Sadece 5 Kişi Yaşıyor (4)

Thiocilline Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Thiocilline Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

"Hayalet köyün", İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile çok sayıda paydaşın katıldığı, Bozdağlar ile Aydın Dağları'nda efelerin yaşadığı mekanları birbirine bağlayan yaklaşık 500 kilometrelik yürüyüş rotası olan "Efeler Yolu" projesi sayesinde daha çok yerli ve yabancı turisti ağırlaması öngörülüyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı