Türkiye’nin ilk 'Kuvayi Milliye Müzesi' ziyaretçi bekliyor

Türkiye’nin ilk 'Kuvayi Milliye Müzesi' ziyaretçi bekliyor

Türkiye’nin ilk Kuvayi Milliye Müzesi olan Çine Kuvayi Milliye Müzesi’ni, açıldığı 16 Haziran 2008’den 2019 yılı Aralık ayına kadar yaklaşık 70 bin kişi ziyaret etti.

A+A-

MURAT TAN- Açıldığı ilk 5 yılda ağırlıklı olarak yurt içinden 50 bin ziyaretçiyi ağırlayan Kuvayi Milliye Müzesi’nin özellikle son 5 yılda ziyaretçi sayısında büyük düşüş yaşandığı öğrenildi. 

27 Haziran 2006’da Çine Belediyesi tarafından restorasyonu başlayan, 6 Haziran 2008 tarihindeyse tamamlanarak açılışı yapılan ve içinde Yörük Ali Efe ile Albay Şefik Aker'in balmumu heykellerinin de bulunduğu Kuva-yı Milliye Müzesi’ne son 5 yıldaki ziyaretçi sayısındaki düşüş, müzenin tanıtımı konusundaki yetersizliği gözler önüne serdi. Müzenin tanıtımı konusundaki eksikliğe çözüm bulabilmek için çalışma başlattıklarını söyleyen Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, bazı tur şirketleriyle anlaşma yaptıklarını belirtti. Dinçler tur şirketleriyle yaptıkları anlaşma sayesinde, Fethiye, Bodrum ve Marmaris gibi turistik ilçelerin güzergahında olan Çine’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin Kuvayi Milliye Müzesi’ne ziyaret edeceklerini söyledi. 

“MÜZEYİ TİCARİ AMAÇLI KULLANAMIYORUZ”

Milli Savunma Bakanlığının tahsisiyle Çine Belediyesine devredilen müze alanının ticari amaçlı kullanılmamasıyla ilgili bakanlık şerhi olduğunu söyleyen Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, “Bu müze bize tahsis edilirken ticari amaçlı kullanılmamasıyla ilgili olarak şerh konulmuş. Bu müzeyi bu nedenle sadece müze ve park amaçlı olarak kullanabiliyoruz. Biz orayı ticarete açamadığımız için yani bir kafeterya ya da çay bahçesi olarak da değerlendiremediğimiz için çok fazla tanıtımını da bu nedenle yapamıyoruz. Yazları gelen insanlarımıza çay ve kahve veriyorız ama orada bunun dışında bir kafeterya tarzında bir yerimiz olsa kahvaltı , hamburger, patates cipsi türünde de ürünler sunabilsek çok iyi olur fakat ticari amaçlı kullanamadığımız için bunu yapamıyoruz. Bu müze 49 yıllığına bize tahsis edildi. Müze olarak daha fazla tanıtımın yapılması gerekiyor” dedi.

“MÜZENİN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Tanıtımla ilgili eksiklik olduğunu söyleyen Başkan Dinçer, “Bu nedenle biz önümüzdeki bahar döneminde Kuvayi Milliye Müzesi ile ilgili çeşitli turların düzenlenmesi için görüşmeler yaptık. Örneğin Marmaris’e geziye giden yerli ve yabancı insanları taşıyan tur şirketlerinin Çine’den anlaştıkları tesislerde Çine Köftesi’ni yemelerinin ardından Kuvayi Milliye Müzesi’ni ziyaret etmelerini sağlayacağız. Bu misafirlerimize müzemizde ücretsiz çay ve kahve ikramında bulunacağız. Bu sayede de aynı zamanda müzenin de tanıtımına katkı sağlayacağız. Kış sezonunun sona ermesinin ardından 2020 yılında bahar ayları itibariyle Çine üzerinden turizm yerlerine gidecek olan insanların müzemizi de ziyaret etmelerini sağlamak için bu konuda tur şirketleriyle koordineli bir şekilde çalışma içerisine gireceğiz” diye konuştu. 

“2014’TEN BU YANA AZALMA VAR”

Kuvayi Milliye Müzesi’nde açıldığı 2008 yılı Haziran ayından bu yana çalışan Müze Görevlisi Sezai Yıldırım ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Özellikle ilk 5 yıl boyuna müzeye aşırı bir ziyaretçi akını vardı. İlk 5 yıl süresince yaklaşık 50 bin ziyaretçiyi ağırladık. 2019 yılı itibariyle toplam ziyaretçi sayımız 70 bine ulaşmış durumdadır. 2014’den bu yana ziyaretçi sayısında ciddi bir azalma olduğunu söyleyebilirim. Müzemize Ankara, Muğla, İzmir ve Akdeniz’deki il ve ilçelerinden ciddi rağbet var. Bunun yanın da öğrencilerin de yoğun ziyaretleri oluyor. Yine yurt içinden ortaokul ve lise öğrencileri de tarih derslerinde Kuvayi Milliye ile ilgili konuları bizzat yerinde işlemek için de geliyorlar. Çine’deki okullarımızdan da bu konuda çok ciddi ilgi söz konusu. Müzemizde zaman Genelkurmay Başkanlığından emekli üst düzey subayları da ağırlıyoruz. Özellikle Askerlik Şubesini ve Jandarma Karakolunu denetlemeye gelen her heyet mutlaka müzemize uğruyor. Müzemizdeki 500 sayfalık ziyaretçi defterimizin 10 adeti bitti. Şu anda 11. ziyaretçi defterimizin de sayfaları bitmek üzere” dedi. 

“TANITICI TABELALAR KOYULMASI LAZIM”

Haftanın her günü her sabah 9.5’tan 17.30’a kadar öğle arası dahil müzenin açık olduğunu söyleyen Yıldırım, “Müzemizde kayıtlı 176 envanter mevcut. Tarihi kılık kıyafet, kap kacaklar, matara, tüfeklerden oluşan ciddi bir envanterimiz söz konusu. Müzemizdeki 8 odamızın ikisinde tarihi kılık kıyafetler, iki odamızda eski silahlar, Komutan Odası olarak ayrılan bir odamızda Yörük Ali Efe ile Albay Şefik Aker'in balmumu heykelleri var. Diğer odalarımızdan biri Heyet-i Milliye adındaki toplantı odası ve diğer 3 odamızda da yörede eski dönemlerde kullanılan bazı araç ve gereçler mevcut. 11 yıldır müzemize hizmet ediyorum. Hiç haberimiz yokken sivil olarak bir çok kaymakam, tanınmış ismin ve üst düzey askeri erkanın burayı ziyaret ettiğine şahit olduk. Tanıtım anlamında yollarda tabela eksikliğimiz de var. Bazen dışarıdan gelen insanlar burayı zor bulduklarından ötürü yakınıyorlar, bu konuda da zaman zaman bize türlü şikayetler geliyor” diye konuştu.

KURTULUŞ SAVAŞI’NIN EN CANLI TANIKLARINDAN

Sultan Abdülhamid Han tarafından 1906-1909 yıllarında yaptırılan, daha sonra 1919-1979 yılları arasında Çine Askerlik Şubesi olarak hizmet veren bina, Kurtuluş Savaşı öncesi Aydın'da savaşa katılmak için Muğla'dan Çine'ye gelen vatandaşların da toplanma merkezi olarak biliniyor. Öte yandan müzedeki Yörük Ali Efe ile Albay Şefik Aker'in balmumu heykellerinin bulunduğu odada Güney Cephesinin Yunan işgalinden kurtuluşu ile birlikte Yörük Ali Efe ve arkadaşlarının Sultanhisar ilçesinde konuşlu Yunan karakolunu yok ederek Kurtuluş Savaşı’nın ateşledikleri Malgaç Baskını’nın planları da yapılmıştı.

turkiyenin-ilk-kuvayi-milliye-muzesi-ziyaretci-bekliyor-141640-2d814cf35d78c68acc8ec8bebe20a2aa.jpgturkiyenin-ilk-kuvayi-milliye-muzesi-ziyaretci-bekliyor-141640-4a901e0fa3d4eef38a1334d940208bb7.jpg

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum