(BURHAN CEYHAN) CHP’den Millet İttifakı adayı olan Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, “Vaat ettiklerimizin üstünde hizmet yaptık. 12 milyon 500 bin TL borçla devraldığımız belediyeyi alacağımızla kıyasladığımız zaman Türkiye’nin tek borçsuz belediyesiyiz” dedi.

Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk, 2014 Yerel Seçimlerinde borçlu bir belediye devraldıklarını ve 2 yıla yakın bir zaman icralardan dolayı hizmetlerinin aksadığını söyledi.
Zor şartlarda hizmet etmeye devam ettiklerini belirten Öztürk, Hedef Gazetesi’ne verdiği demeçte “5 yıldan beri zaten sahadayız, hiç çekilmedik. Her mahalleye birer ay aralıklarla mutlaka giderim. İnsanlar bizim söz veripte yaptıklarımızı görünce bundan sonra yapacaklarımıza da inanıyor. Çünkü biz söz verdik ve yaptık. Büyükşehirle koordineli çalıştığımızı herkes biliyor ve her mahalleye gittiğimizde anlatılıyor. Kırsal mahallede toprak yolumuz yok, toprağa basmadan yürüyor vatandaşlar. Yeni süreçte de büyün mahalle bağlantı yollarının sıcak asfalt yapılacağının sözünü veriyoruz. Ben her zaman söylüyorum. Efeler Mahallesindeki vatandaş hangi yolda yürüyorsa benim 52 mahallede yaşayan vatandaşım da aynı yolda yürümek durumundadır. Biz vatandaşımıza belediye olarak her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“VAAT ETTİĞİMİZİN FAZLASINI YAPTIK”
Verdikleri sözlerden daha fazlasını yaptıklarını ifade eden Öztürk, “Söz verip yapamadığımız bir şey var oda seracılıktır. Ama Çakırbeyli projesi seracılığın çok çok üstüne çıktı. Seracılık olsaydı biz kaç kişiye ekmek verebilirdik ancak 20-30 kişiye. Ama şu anda Çakırbeyli semt pazarında 175 tane üreticimiz var. Deme ki, daha büyük bir projeyi orada yapmışız. Bunun yanında Akılı Köy bunun içinde seracılıkta var. Buda Koçarlı belediyesinin bir projedir. Buda Türkiye’de bir ilktir. Bizim vaat edipte yapamadığımız bir iş yok vaat ettiğimizin de üstüne çıktık. 52 mahalle var 35’ine park yapmışız. Bu yapılan şeyler maddi manevi olarak çok kolay başarabilecek şeyler değildir. Araç filomuzu 18 araçla teslim almışız, bugün 36 aracımız var.” ifadelerini kullandı.

“MAAŞ ÖDEYEMEYEN BELEDİYELER VAR”
Belediyelerin ekonomik anlamda sıkıntılı olduğuna vurgu yapan Öztürk, “Biz belediyeyi 12 milyon 500 bin TL borç ile devralmışız. Bugün borcumuz 6 milyon 500 bin TL’dir. Piyasadan 6 milyon 500 bin TL’de alacağımız var. Bunları karşılaştırdığımız zaman biz borçsuz bir belediyeyiz. Türkiye’de borçsuz tek belediyeyiz diyebilirim. Tabi ki son yaşanan kriz belediyeler dahil herkesi vurdu. Personelin maaşını ödeyemeyen belediyeler var.” dedi.

“MEYDANLARA SIĞMIYORUZ”
Koçarlı’da her yıl yapılan festival organizasyonunda artık halkın meydanlara sığmadığına da vurgu yapan Mutlu Öztürk, “Biz artık burada yaptığımız organizasyonlarda meydanlara sığmıyoruz. Bunun için eski belediye binasını ve önündeki parkı geriye çekerek bu meydanı biraz daha genişleteceğiz. Kooperatif kurup tarım marketler yapmamız gerekiyor” dedi.Kaynak: BURHAN CEYHAN