(MURAT TAN) Aydın’ın ileride Eskişehir ve Balıkesir’in namını aşarak ileride pilot denilince akla ilk gelen bir il olacağını söyleyen Yavuz, uçuş akademisinin Aydın için önemine dikkati çekti.

AK Parti MKYK Üyesi ve Aydın Milletvekili Yavuz, Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi’ne (TAFA) geçtiğimiz yıl Kasım ayında gerçekleşen ve iki pilotun ölümüyle sonuçlanan kaza nedeniyle başsağlığı ziyaretinde bulundu. Ziyarette TAFA Genel Müdürü Sunay Karamık’a başsağlığı dileyen AK Partili Yavuz, akademi çalışmaları hakkında da bilgi aldı.

“AYDIN İÇİN GÜZEL BİR YATIRIMDIR”

Ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, akademi bünyesindeki öğrenci yapısı ve öğrenci sayısının artırılması ile ilgili olarak istişarelerde bulunduklarını söyleyen Yavuz, “Pist ve yatırımlarla ilgili de TAFA Genel Müdürümüz Karamık’tan bilgiler aldım. Bu konuyla ilgili de biraz çalışacağız. Aydınlı vatandaşlar da havalimanı olmamasına akademinin engel olduğu yönünde yanlış bir intiba var. Tam tersine oranın bir yatırıma dönüşmesi, kurumun öğrenci sayısını hem artırır, hem de kurumun gelirini de yükseltir. Aslında uçuş akademisi Aydın’da çok güzel bir yatırımdır. Aydınlı vatandaşlarımızın da bunu bilmesi lazım. Türkiye’de şu anda 850’ye yakın pilot açığı var. Aydın’daki uçuş akademisi ne yazık ki bunun sadece 200’ünü karşılayabiliyor. Diğer kalan açığa da özel şirketler aracılığıyla karşılanıyor. Halbuki Aydın’da 700-800 öğrencinin burada eğitim aldıktan sonra pilot olduğunu düşünürseniz, bu öğrenciler Aydın’da kaldıkları sürece hem şehrin ekonomisine, sosyokültürel yapısına da katkılar sağlayacaktır. Uçuş akademisine gelen öğrenciler, üniversite mezunu, yabancı dil bilen ve ufku açık çocuklardan oluşuyor” diye konuştu.

“BİLGİLENDİRME GEZİLERİ YAPILMASINI TEŞVİK EDECEĞİZ”

Akademi yetkililerinin Aydınlıların kendilerinden pek fazla haberdar olmamaları nedeniyle serzenişte bulunduklarını söyleyen Yavuz, “Aslında Aydın için burası çok büyük kıymettir. Akademideki yöneticiler, ‘Bugün pilot denildiğinde ilk olarak Eskişehir sonra da Balıkesir akla geliyor oysa yarınlarda akla Aydın gelecek. Aydınlı vatandaşlar bunun farkında değil’ diyerek serzenişte bulunuyorlar. Akademiyle ilgili farkındalık oluşturma anlamında da önümüzdeki süreçte bir çalışma içerisine gireceğiz. Eğitim kurumlarının türlü ziyaretleri oluyor ancak biz öğrencilerin ve ailelerin akademinin önemini kavramalarını istiyoruz. Aydın il genelindeki öğrenciler için değişik saatlerde yapılacak ziyaretler vesilesiyle eğitim uçaklarını yakından görmeleri sağlanıp, orada yapılan eğitim faaliyetleriyle ilgili de bilgilendirme gezileri yapılmasını teşvik edeceğiz. Bu konuyla ilgili olarak da Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de görüşeceğim. Türkiye’yi Aydınlı pilotların uçurmasını istiyoruz” dedi.

yavuz-turkiyeyi-aydinli-pilotlar-ucuracak-93943-6e8d18ceebd46cd0c8f600436dc1efc3.jpgyavuz-turkiyeyi-aydinli-pilotlar-ucuracak-93943-7279556f83b214030e26f2e5cdea2b46.jpgyavuz-turkiyeyi-aydinli-pilotlar-ucuracak-93943-ae3a9859b96d6687466d541a22182ebe.jpgyavuz-turkiyeyi-aydinli-pilotlar-ucuracak-93943-c8d7fc52dc56d7937cfa9e1100cbcdae.jpg


Kaynak: MURAT TAN