GÖLGE YAZAR - Murat Can ALTILAR

GÖLGE YAZAR - Murat Can ALTILAR

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKOĞLU TÜRK SÜMERLİLER

A+A-

Sümerliler, Türk müydü? Bilemem… Aslına bakılırsa sorulması gereken en doğru sual şu olmalı: Sümerliler, Orta Asya’dan peyda olma bir Turanî ırka mı mensuptu? Belki… Bu ve buna benzer sorular, uzun zamandır dillendirile geliyor desek, yeridir. Peki, ya ne kadar uzun..? Bu soruya resmi bir tarih vermek icap ederse 12 Nisan 1931’i söylerdim keza Türk Tarih Kurumu’nun kuruluş yılı olmasından ötürü keza Sümerli-Türk ilişkisini ciddi anlamda deşen, Gazi Mustafa Kemal’den ta kendisi idi. Aslında Gazi, çok daha önceleri bu tarz soruları soruyordu, o alev alev yanan zihninde ama 1931, şu an için kabul edilebilir bir tarih.

İcra edilen arkeolojik çalışmalar ve bilimsel araştırmalar, Sümerlilerin ne derece medeniyet beşiğinin evlatları olduğunu cümle âleme gösterdi. Bu hakikatin ışığı kendini henüz yeni yeni göstermişti ki hemen hemen pek çok millet, köklerinin Sümerlilere dayandığını asıllı asılsız iddia eder oldu. İşte, bu kervana Gazi’nin haklı ısrarları ile Türkler de katılmış oldu fakat bir farkla!.. Diğer milletler, köklerini Sümerlilerde arar iken Türkler, tabiri hoşsa Sümerliler bizden peyda oldu demeye getirdi lafı. Böylece, TTK çatısı altında araştırmalar, çalışmalar, kongreler, kurultaylar icra edildi ve ciddi anlamda ele gelir verilere sahip olundu. Gazi’nin bu meçhule olan merakı, Türk milletinin aydın kadrolarına nice bilim insanlarını kattı, katmakta… İşte, onlardan belki de en ulusu Muazzez İlmiye Çığ idi.

Peki, “Sümerliler, Türk müydü?” sorusuna cevap aramak isteyenlerin ne gibi yollara başvurması icap eder? İlk akla gelen dillerdeki benzerlik olabilir ya da destanlardaki yakın tema… Bunların dışında fiziki görünümleri yahut inançlardaki birbirine yakın temalar, Türkler ile Sümerlilerin birbirine ne derece benzer olduklarını pekâlâ gün yüzüne çıkarabilir. Biz, bugün çok daha başka bir detay üzerinde duracağız: Ok atış tekniği. Evet, Türk ile ok kelimeleri etle tırnak gibi… Okun, Türk ve Türk’ün ok için paha biçilmez değeri, her çevreden insanın kabul ettiği bir hakikat. Peki, bu detay ile Sümerlilerin Türklük ile bağlantısını nasıl meydana sereceğiz?

“At…” der Kaşgarlı Mahmut, “…Türk’ün kanadıdır.” Bu cümleye şahsım adına iman eder ve şöyle eklemek isterim: “Ok, Türk’ün gözüdür.” Öyle ki; Türk’ün bakışıdır, tüm cihanı yüce merhametle alev alev yakan yahut deniz derya mahlûkatı ulu hiddetle tepeden tırnağa buza çeviren. Ok, Türk’ün eliyle şeref ve itibar gördü; yine o ok ki, Türk’ün cenk meydanına birer ebabil gibi indi. Türk, ok atmak eylemine kendi mayasından bir teknik bahşetti: Başparmak çekişi. Birçok medeniyet, Akdeniz çekişini tercih ederken Türkler, atlı okçuluğun ilham eri olarak başparmak çekişi ile ne kaçana ne de uçana fırsat verdi. Şimdi, Sümerlilerin Türkoğlu Türk mü oldukları sorunsalına özgün bir nihayet verme vakti…

Daha evvel dediğimi tekrar ederek sağlam bir zemin inşa etmek istiyorum: Birçok millet, belki de Türkler dışında hepsi, Sümerlilerin kendi ataları olduğunu savunurken aksine Türkler, Sümerlilerin kendilerinden peyda olabileceği kanaatinde ısrar etti. Hemen aşağıdaki görsel, bir Sümer okçusunu tasvir etmekte… Oku kavrayan elin parmaklarının duruşuna dikkat kesilmek icap ediyor keza Türklere has olan başparmak çekişinde tekniğe de adını veren başparmak ile işaret parmağı kullanılırken Orta Doğu ve Batı toplumlarının tercihi Akdeniz çekişinde ise işaret, orta ve yüzük parmağı birlikte kullanılır. Mezopotamya’nın da Orta Doğu’ya dahili bir hakikat iken Sümerlilerin, tasvirden de anlaşılacağı üzere, Akdeniz çekişini değil de başparmak çekişini tercih etmesi, onların Türkoğlu Türk olduğuna aksi iddia edilmez bir delalet değil de nedir ki?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.