Tütün fiyatları üreticileri memnun etmedi

Tütün fiyatları üreticileri memnun etmedi

Tütün üretimi ile Aydın’da birinci sırada yer alan Karacasu’da yılın 12 ayı tütüncülükle uğraşan üreticiyi bu yılki alım fiyatları memnun etmedi.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN'İN ÖZEL HABERİ- Başfiyat 25 lira olan tütünde kalitesine göre ortalama alım fiyatı 16-20 arasında değişirken üretici 20’nin altında sattığı fiyatların maliyetini kurtarmadığından dert yanıp 18 TL’den sattığı tütünün bir paket sigara fiyatına denk geldiğini dikkat çekti.

Karacasu’da tarımla uğraşan üreticinin büyük çoğunluğu geçimini tütünden sağlıyor. 18 bin 300 nüfuslu ilçede yaklaşık 2 bin aile tütüncülükle uğraşırken yılda 2,5 milyon ton tütün elde ediliyor. Ocak ayında tütün ocaklarına fide ekimiyle başlayıp yıl sonunda hasat dönemi ardından yetiştirdikleri tütünü eksperlere teslim edene kadar ki geçen bir yıllık bir emek yatıyor ortada.

Rekolte ve kalite bakımında iyi bir yıl geçiren tütün üreticisi başfiyatı 25 TL olan tütünde kalitesine göre ortalama alım fiyatı 16-20 arasında değişen fiyatlardan memnun olmadığını söyledi. Tütünlerini eksperler aracılığıyla şirketlere teslim eden üretici, fiyatların maliyetini kurtarmadığından dert yandı.

BU KADAR MI SAHİPSİZİZ?
Kalitesi ve rekoltesi bakımından iyi olmasına rağmen fiyatların memnuniyet verici olmadığını kaydeden üretici,  önceki yıllara oranla fiyatların bu yıl daha kötü olduğunu söyledi. Ataköy Mahallesindeki cemiyet yerinde oluşturulan alım noktasında bu yıl ürettiği 3,5 ton tütününü ekspere teslim eden 36 yaşındaki üretici Mehmet Dibek, “Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bu kadar sahipsiz miyiz?  Birileri bizi duysun. Hepsi mi 18 TL olur, hiç mi 20 TL olmaz” diyerek tütüncülerin ortak sorununu dile getirdi.

TÜCCARA VE DEVLETE ÇALIŞIYORUZ
Yaklaşık 12 yaşından beri tütünün içinde olduğunu kaydeden Dibek, bir kilo tütünün bir paket sigara fiyatına eş değerde olduğunu belirterek “Önceki yıllara nazaran bu sene fiyatlar gerçekten kötü.  Geçen yıl sattık 21 TL’den bu sene sattık 18 TL, maliyetini kurtarmıyor. Vatandaş tütünü alırken kilosu 900 ile bin TL’den alıyor, satarken 18 TL, yani 20 gram olan bir paket sigara parasına bir kilo tütün satıyoruz. Tüccara devlete çalışıyoruz. Her şeye zam geliyor. Devlet yardımcı olsa iyi olacak. Devlet de yok arkamızda. Ne yapacağız bilmiyoruz yani” diye konuştu.

HERKESİN TÜTÜNÜ 18 LİRADAN ALIM GÖRÜYOR
Dibek, “Eksper öyle belirlemiş kalitesine göre nevi fiyatı belirlemiş olsalar da sözleşme yaparken 25 TL diye yapıyor şu anda alımda herkesin tütününü 18 TL’den alıyorlar. Bütün bir yılımızı bu işe veriyoruz. Kaç aşamadan geçiyor. Üreticinin alın teri var. Devlet yok ki arkamızda. Demiyor ki, şirket bu fiyata belirlemiş sen bunu niye bu fiyattan aldın” diyerek tütün şirketlerine veryansın etti.

ÜRETİCİ MALİYETİNE ÇALIŞIYOR
Bir başka tütün üreticisi Mustafa Dibek de aynı şekilde bu yılki fiyatların memnun etmediğini belirterek “Ataköy’de herkesin tütünün 18 TL’den alım gördüğünü maliyetinin ise 18-19 TL olduğunu belirterek, “Kaliteli kalitesiz hepsi tek fiyattan gidiyor. Üretici maliyetine çalışıyor. Tütün içindeki kumla beraber kantara giriyor. Bunu da göz önüne aldığında fiyatlar bununda altına düşüyor” diye konuştu.

Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç de tütün hasat ve kurutma döneminde yapılan hatalar yüzünden üreticinin tütününün düşük fiyata gittiğini belirterek bu yıl ki fiyatların üreticiyi memnun etmediğini söyledi.

bu-yilin-fiyatlari-tutun-ureticisini-memnun-etmedi-150292-3eb41ccb99baae30601d6120bd83f5ab.jpgbu-yilin-fiyatlari-tutun-ureticisini-memnun-etmedi-150292-8ddd1a3b4b337b39a06d58bf37b3c796.jpgbu-yilin-fiyatlari-tutun-ureticisini-memnun-etmedi-150292-44dde2ee408ae89961a337bbb0f2e65d.jpgbu-yilin-fiyatlari-tutun-ureticisini-memnun-etmedi-150292-8979d147511ac6458dccb49015a553f5.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.