Uğur Soğutma’dan Nazilli OSB’ye kıskaç!
Yayınlanma:
ABONE OL

Uğur Soğutma’dan Nazilli OSB’ye kıskaç!

Uğur Soğutma’nın, Nazilli’de halihazırda genişleme çalışmaları devam eden Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanından 250 dönüm yer talebinde bulunduğu öğrenildi.

(MURAT TAN)-ÖZEL HABER- Mevcut OSB’deki parsellerin yaklaşık yüzde 40'ını elinde bulunduran söz konusu firmanın, genişleme alanına kendisinden daha büyük ölçekli yatırım gelmesinin önüne geçmek amacıyla 250 dönüm yer talebinde bulunması, ilçede bazı tepkileri de beraberinde getirdi.

Nazilli’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji önceki dönem İl Müdürü Tunay Çoban döneminde, mevcut OSB’deki yönetimle birlikte firmaların karşı çıktığı genişleme alanı çalışmaları, halihazırda ağır aksak ilerlerken süreç dahilinde ilk etaptaki 300 dekarlık alana, toplamda 12 yatırımcı için yer tahsisinde bulunulması kararlaştırıldı. İkinci ve üçüncü etap çalışmalar kapsamında da 32 yatırımcının başvuruda bulunduğu alana adeta çöreklenmek isteyen Uğur Soğutma, 250 dönümlük yer tahsisi için girişimlerini sıklaştırdı.

BAŞVURU DEĞERLENDİRMEDE, İŞ İNSANLARI TEPKİLİ

Geçtiğimiz süreçte genişleme alanı çalışmalarının karşısında olduğu bilinen Uğur Soğutma’nın yeni yer talebine dönük girişimi manidar bulunurken, ilçede istihdamı daha da artıracak ölçekte makro yatırımların gelmemesi adına bu yönde bir atılıma geçtiği kaydedildi. Söz konusu genişleme alanındaki 250 dönümlük yer talebine ilişkin olarak geçtiğimiz Ekim ayı sonunda, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ile Uğur Şirketler Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Erdoğan Ulaş’ın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı bizzat makamında ziyaret ettiği öğrenilirken, başvurunun değerlendirmeye alındığı bilgisine ulaşıldı. Genişleme alanında mevcut OSB’deki en geniş yere sahip olan Uğur Soğutma yerine daha başka makro yatırımlara imkan tanınması gerektiğini söyleyen Nazilli’deki bazı kanaat önderleri, süreçle ilgili olarak yetkilileri duyarlılığa davet etti. Uğur Soğutma’nın söz konusu 250 dönümlük yer talebinin, genişleme alanı çalışmalarının önünü tıkayacağını ve büyük ölçekte yeni yatırımın gelmemesine neden olacağını savunan Nazilli’deki bazı iş insanlarıysa yaşanan duruma karşı çıktı.

AMAÇ YENİ BÜYÜK YATIRIMCININ GELMEMESİ!

Öte yandan geçtiğimiz süreçte konuyla ilgili açıklama yapan Uğur Şirketler Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Ulaş’ın, Nazilli OSB’de 250 bin metrekarelik alanın yatırım için tahsis edilmesi yönünde çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Tüm bu yatırımları Uğur Soğutma’yı ayakta tutarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak üzere yapıyoruz. Paramızın değerini artıracak tek unsur üretimdir. Özel ve resmi tüm kurumların üretimi desteklemesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullanması dikkat çekici bulunmuştu. Ulaş’ın, istihdamı artıracak herhangi bir yeni yatırım açıklamasında bulunmaması da o süreçte kafalarda soru işaretleri oluştururken, söz konusu hamlenin ilçedeki istihdamın lokomotifi konumundaki firmanın kendisinden daha fazla istihdama imkan tanıyacak yeni yatırımcı firmaların önünü kesmek amaçlı olduğu da ilçede yüksek sesle dillendirilmeye başladı.

NAZİLLİ OSB TEK BİR FİRMANIN TEKELİNE BIRAKILMAMALIDIR!

Süreç dahilinde yaşanacak gelişmeler merak konusu olurken, genişleme alanı çalışmaları devam eden Nazilli OSB’ye çok sayıda büyük ölçekli yatırımcının rağbet gösterdiği de biliniyor. Aralarında Uğur Soğutma’dan daha fazla istihdama olanak sağlayacak olan firmaların da kamulaştırma çalışmalarının bir an önce tamamlanmasının ardından başvuruda bulunmaya hazırlandığı Nazilli OSB’nin tek bir firmanın tekeline bırakılmaması, ilçenin ekonomiye dönük gelecek projeksiyonu açısından da büyük önem arzediyor.

NAZİLLİ OSB’DE ASLAN PAYI UĞUR’UN

Öte yandan halihazırda Nazilli OSB’de genişleme öncesindeki toplam sanayi parseli sayısı 42 olarak biliniyor. Toplam sanayi alanı 789 bin 190 metrekare olan mevcut OSB’de 247 bin 713 metrekare Uğur Şirketler Grubu’na bağlı Uğur Soğutma’nın, 45 bin 700 metrekareyi kapsayan 4 parselse Uğur Selülöz Kimya A.Ş.’nın elinde bulunuyor. Nazilli OSB’de yaklaşık 300 bin metrekareyi bünyesinde tutan Uğur Şirketler Grubu, toplam parseller bazında aslan payına sahip firma olarak dikkati çekerken, genişleme alanının da yarısına yakın oranını elinde tutmayı amaçlayarak büyük ölçekli yeni yatırımların önüne geçmeyi planlıyor.

İŞ GÜCÜ PİYASASINDA REKABETİ ENGELEYECEKLER!

Ayrıca geçtiğimiz sürece dönük bakıldığında, Aydın Bilim, Sanayi ve Teknoloji önceki dönem İl Müdürü Tunay Çoban döneminde başlatılan Nazilli OSB’nin genişleme projesine, Nazilli Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan ile birlikte Uğur Soğutma gibi bazı firmaların da engelleme girişiminde bulunduğu bilinirken, süreç dahilinde Müdür Çoban’ın türlü şikayetlerle görevden alınmasında etkin oldukları da iddia ediliyor. Eleman alımında iş gücü piyasasında rekabeti engellemek için genişleme alanındaki 250 bin metrekarelik parseli gözüne kestiren Uğur’un, yer tahsisi talebinin akıbeti şimdiden ilçede büyük merak uyandırıyor.

ugur-sogutmadan-nazilli-osbye-kiskac-320209-eecfec168f2e7f1c6f582bb3a3fb80af.jpgugur-sogutmadan-nazilli-osbye-kiskac-320209-e26b5b6e0f4f8d0b78083332481a174a.jpgugur-sogutmadan-nazilli-osbye-kiskac-320209-0916921c2e19ebca28fd684b82fbe796.jpegugur-sogutmadan-nazilli-osbye-kiskac-320209-4991defe496f5eb1f8d5e63b5e80c16e.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Resmi İlanlar
Aydın Haberleri