“Ülkemiz ve kentimiz tehlike altında”

“Ülkemiz ve kentimiz tehlike altında”

Depremler konusunda jeoloji ve yer biliminin yok sayıldığından yakınan Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Kuru, belediyelerin birçoğunda ve yapı denetim firmalarında yer bilimine uygun yapı tasarım denetiminin olmadığını vurguladı. 

A+A-

Aydın Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Kuru, 1-7 Mart Deprem Haftası’nda önemli açıklamalarda bulundu. 1999 Körfez Depremi’ne dikkat çeken Kuru, yasal düzenlemeler başta olmak üzere farkındalık sağlaması açısında bir arpa boyu yol anca gidilebildiğini belirtti. Depremler ve doğal afetlerle mücadele konusunda jeoloji ve yer biliminin yok sayıldığının altını çizen Kuru, “Oysa yeryüzü kaynaklı afetlerle mücadele hususunda yerbiliminin ( jeoloji  bilimi ) kontrolünde ve jeoloji bilimine uygun yapılaşma ve projelendirme çalışmaları yapmak tüm dünyada mücadelenin esas kaidesidir” dedi. 

“DERİN ACILARA SEBEBİYET VERMİŞTİR”
Ranta ve lobiye dikkat çeken Kuru, “Ülkemizde depremler başta olmak üzere doğal afetlerle mücadele hususunda beton ve bazı meslek guruplarının lobisine yenik düşülmüştür. Doğal afetlerle mücadelenin sağlam bina yaparak çözüleceğini veyahut yönetmelik ve yasal değişikliklerle rantın belli çıkar guruplarına sağlanması ülkemiz ve milletimizde derin acılara sebebiyet vermiştir” ifadelerini kullandı. 

Projelere değinen Kuru, güncel olarak yapı ruhsatları veren belediyelerin bir çoğunda, yerbilimine ve hazırlanmakta olan jeolojik- jeoteknik zemin etüdlerine uygun statik projelerin hazırlanmadığını söyleyen Kuru,  “Jeolojik- jeoteknik zemin etüdlerine uygun veya hiçbir şekilde zemin iyileştirme çalışmalarının yapılamadığı bilinmektedir” dedi.  Yapı denetim sisteminde kuruluştan itibaren jeoloji mühendislerinin kontrol mühendisleri olarak görev aldığını söyleyen Kuru, “Yerbilimlerine uygun yapılaşma yapılması gerekliyken, depremler başta olmak üzere doğal afetlerin uzayda gerçekleşmediği de bilindiği üzerine, yerbilimleri açısından neyin denetlediği bilinmemektedir. Yapı denetimler yapmadığı denetimler ve yapılmayan denetimlerin acı tecrübelerini milletimiz yaşamak zorunda değildir” dedi. 

MEKTUP GÖNDERİLDİ 
1-7 Mart Deprem Haftası’nda Aydın Valiliği, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve 17 ilçe belediye başkanına mektup gönderdiklerini söyleyen Kuru, Aydın’ın 1. Derece deprem bölgesi olduğunu anımsattı. Depremsellik açısından durumun oldukça ciddi olmasına rağmen, hiçbir yapı denetim kuruluşunun fenni mesuliyetini üstlendiği yapının zemin ve temel etüt çalışmalarını yerinde denetimi esas alacak şekilde yapmadığına dikkat çeken Kuru,  “Aynı şekilde yapı ruhsatını vermekle yükümlü belediyelerimizin bir çoğu, yapının zemin ve temel etüt çalışmalarını yerinde denetimi ve etüdlere uygun statik proje, zemin iyileştirme çalışmaları esas alacak şekilde denetim yapamamaktadırlar” dedi. 


Aydın ve çevre illerde meydana gelebilecek 7 ve üstü büyüklükteki bir depremde Aydın’da yıkım derecesinde ağır hasar ve can kayıpları ile karşılaşılması olasılığına dikkat çeken Kuru, belediyelerin bir çoğunda ve yapı denetim firmalarında yerbilimlerine uygun yapı tasarım denetimi olmadığını söyledi. Bu durumun önlenmesi için talepte bulunan Kuru, “Aydın’ da yer alan tüm kamu kurumlarına 'Genelge' yayınlanarak yasal mevzuat gereği 'ruhsat eki etüt ve projeler ile yapının üretim süreçlerinin kamu adına denetimini' yapmakla sorumlu olan yapı denetim kuruluşlarının zemin ve temel etüt çalışmalarının yerinde denetimi esas alacak şekilde denetlenmesi konusunda çalışma yürütülmesi, belediyelerimiz 'ruhsat eki etüt ve projelerin jeolojik–jeoteknik zemin etüdlerinde yerinde ve büro denetimlerini yaparak bu etüdlere uygun statik projelerin ve zemin iyileştirme proje ve çalışmalarının sağlıklı bir  şekilde denetimini' esas alacak şekilde denetlenmesi konusunda çalışma yürütülmesini kamu yararı ve güvenliği adına talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı. 

“ÇALIŞMALARA BAŞLANACAK”
Gönderdikleri mektuba Valiliğin geri bildirimde bulunduğunu dile getiren Kuru,  bu hususta Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün oda ile iletişime geçtiğini ve önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacağını kaydetti. Kuru, belediyelerin de aynı hassasiyeti göstereceklerini düşündüklerini belirtti. Mevcut yasa ve yönetmeliklerin yetersizliğinde, Aydın’ın ve ülkenin doğal afet ve depremselliğinden endişe ettiklerini dile getiren Kuru sözlerini, “Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği Meslek odamız olarak üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirerek halkımıza hizmet etmekteyiz.  Zira afetlerin vebalinin ne kadar büyük ve ağır olduğunun farkındayız. Çok geç olmadan asıl sorumluluk sahiplerinin de aynı farkındalıkla görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerini dileriz.” diyerek noktaladı. 

ulkemiz-ve-kentimiz-tehlike-altinda-205851-ecac9241d8e160039d87aa8b614dd961.pngulkemiz-ve-kentimiz-tehlike-altinda-205851-f139c047002efb3ea6b502bd6d59af64.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.