"Ülkemizde esnaf ve sanatkar sahipsiz”

"Ülkemizde esnaf ve sanatkar sahipsiz”

Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, “Ülkemizde esnaf ve sanatkar bir nevi sahipsiz” dedi. 

A+A-

(Kıymet SARIYILDIZ)-ÖZEL HABER- Aydın Marangozlar Odası Başkanlığına tekrar aday olduğunu açıklayan mevcut Başkan Süleyman Algün, çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1 Şubat 2022 Salı günü yapılacak seçimde tekrar aday olduğunu ifade eden Algün, tecrübeleriyle çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti. Beyaz liste ile seçime katılacağını ifade eden Algün, “Ben 1999 yılında odamızın yönetimine girdim. Başkan olan arkadaşımız artık bu işi yapmak istemeyeceğini söyleyince iş bize kaldı. 2001 yılından bu yana oda başkanlığı yapıyorum. Önümüzdeki seçimde 7’inci genel kurula katılacağım. Beyaz liste ile katılacağız. Yıllar içinde sektörümüzün sorunları noktasında arkadaşlarımızla gayret sarf ettik. Ve bu gayretimizi devam ettiriyoruz. Biz Ankara’da çözülmesi gereken ve kurumlar arasında çözülmesi gereken sorunlar üzerinde çalışıyoruz. Bu tecrübe ve deneyimle daha etkin çalışmayla hak etiğimiz değeri kazanmak için çalışacağız” diye konuştu. 
 

“YANLIŞ OLAN ORTAYA KONULUP ÇÖZÜLMELİ”
Esnaf ve sanatkara gereken değerin verilmediğini kaydeden Algün, siyasi gücün sorunları çözebilecek algıda olmadığını iddia etti. Siyasetin içinde esnaf ve sanatkarın olmamasından dolayı sorun yaşadıklarını belirten Algün, “Sorunlar ortak hareket edilerek çözülebilir. Bizler de üyelerimizle ortak hareket etme adına 2001’den bu yana toplantılar gerçekleştirdik. Üniversite ortak kullanım ve ortak satış mağazası projelerini ortaya koyduk. Projenin güncelliği devam ediyor. Ülkemizde esnaf ve sanatkar ülkemizde bir nevi sahipsiz. Çünkü siyasi güç ve idare hiçbir zaman esnaf ve sanatkârı anlayan, algılayan, sorunlarını çözebilen kabiliyeti oluşmadı. Bunun nedeni de siyasetin içinde esnaf ve sanatkarların olmaması. Lafa geldiğinde herkes esnaf çocuğudur ama çözüm noktasında Ankara’da oturanlar maalesef Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaşanan sorunları algılama zorluğu çekmektedir. O yüzden çıkan kanunlarda amacına uygun çıkmamakta. Odaların daha aktif hale gelmesi, esnaf ve sanatkârların hak ettiği değeri görmesini istiyoruz. Önleyemediğimiz sorunlarımız var. Kayıt dışı ve kaçak çalışma ciddi bir sorun. Bu sorun ne zaman çözülecek? Bazı sorunlar babadan, atadan devam edip gelmemeli. Yanlış olan ortaya konulup çözülmeli” ifadelerini kullandı. 

İLGİLİ HABERLER

ulkemizde-esnaf-ve-sanatkar-sahipsiz-260577-528de76db0c44b73512b455ccd5d5dc0.jpgulkemizde-esnaf-ve-sanatkar-sahipsiz-260577-7d1508beb8b689cf282788428fd22f9b.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.