Uluslararası festivale büyük vefasızlık

Uluslararası festivale büyük vefasızlık

Karacasu kaymakamlığı tarafından 15-19 Ekim tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek olan Ara Güler ve Prof. Dr. Kenan Tevfik Erim Anma Programı, 1. Uluslararası Afrodisias Fotoğraf, Kültür Sanat Turizm Festivalinin startı İzmir Kordon otelde verildi

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Festival programının tanıtıldığı basın toplantısına davet edilmelerine rağmen İzmir’de yaşayan Karacasulu iş adamlarının katılmaması dikkat çekti. 
 
Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley’in girişimleri ile bu yıl ilk kez 1. Uluslararası Afrodisias Kültür Sanat Festivali düzenlenecek. Adını Yunan mitolojisinde güzellik tanrıçası Afrodiat’ten alan dünya mirası listesindeki Afrodisias Antik Kentinin yurt içi ve yurt dışında tanıtılıp daha çok ziyaretçiyi ağırlaması amacıyla gerçekleştirilecek olan festivalin tanıtım toplantısı İzmir’de yapıldı. Karacasulu iş adamlarının da katılması için İzmir’de yapılan toplantıya ev sahipliği yapan Kaymakam Soley’e, Belediye Başkanı Zeki İnal, AK Parti İlçe Başkanı Fuat Meriç ile festival komitesinde yer alan  kurum müdürleri, oda ve dernek başkanları eşlik etti. Toplantıya İzmir’den bir iki iş adamı dışında katılım olmaması dikkat çekti. 

SÖZ VERİP GELMEDİLER
Yaklaşık 20 iş adamını davet edip hepsinden söz almış olmasına rağmen toplantıya katılım olmamasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Kaymakam Soley, amaçlarının Karacasu’yu dünyaya tanıtmak olduğunu belirterek ilçe dışında yaşayan tüm Karacasuluları düzenlenecek bu uluslararası festivale katılıp destek vermeye davet etti. 

DOPDOLU BİR PROGRAM OLACAK
Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlü foto muhabiri Ara Güler ve Prof. Dr. Kenan Erim anma programları ile birlikte Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Ukrayna’dan gelecek halk dansları toplulukları, konserler, ünlü fotoğraf sanatçılarının yanı sıra Roma dönemini canlandıran gladyatör dövüşlerinin de yer alacağı 4 gün sürecek dopdolu bir festival yaşatmayı amaçladıklarını kaydeden Kaymakam Soley, festivalin süreklilik sağlamasını ve hayırlara vesile olmasını diledi. 

ÖVGÜYLE BAHSETTİ
İlçe Milli Eğitim Müdürü Aşkın Güneş’in yaptığı sunumla devam eden toplantıda, Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal Karacasu’dan övgüyle bahsetti. 

“Hamura, çamura, demire ve deriye ruh katarak şekil veren zanaatkar, eli dili güzel insanların yaşadığı şehir Karacasu” diyerek sözlerine başlayan İnal, “Yaylaları, şelaleleri, kanyonları, tarihi dokusuyla gezilecek görülecek bir yerdir memleketim Karacasu. Birde Karacasu’nun ayrı bir değeri vardır. Geçmiş medeniyetlerin başşehri olmuş Afrodisias’tır Karacasu. Bu güzel ilçemi tanıtmak için Kaymakamımız ve Karacasu sevdalıları ile bu yola koyulduk” dedi. 

AFRODİSİAS’A ADANAN İKİ İNSAN
 Festivallerin önemine değinen Başkan İnal, daha önce düzenlenen 737. Dedebağı keşkek hayrı ve 32. Karacasu festivalinden sonra Karacasu’nun bir festivale daha ev sahipliği yapacağını belirterek, “Adını güzellik tanrıçasından alan Afrodisias sadece ilçemiz ülkemiz içinde değil dünya çapında önemli bir yer arz etmektedir. Hayranlık uyandıran bu yapının ortaya çıkmasını sağlayan biri Ara Güler diğer Prof. Dr. Kenan Erim’dir.  Yolunu kaybeden Ara Güler çektiği fotoğraflarla Afrodisias’ın dünyanın ilgi odağı haline gelmesini sağladı. Ardından Prof. Dr. Kenan Erim şahsi girişimleri sayesinde New York Üniversitesi tarafından çağdaş araştırmalar başlatılır. Kenan Erim, 1961 de başlattığı Afrodisias kazısını 1990 vefatına kadar devam ettirir. Halen şu an dahi kazılar devam etmekte olup mezarı da hayatını gün ışığına kavuşturmayı adadığı antik kenttedir” dedi. 

HAK ETTİĞİ İLGİDEN MAHRUM
Başkan İnal, bu vesile ile Kaymakam Ahmet Soley’in takdire şayan girişimleri ile gerçekleştirilecek olan festival ve anma programına herkesin destek vereceğine olan inancının tam olduğunu söyledi. Gün ışığına çıktığından bu yana sadece dünya mirası listesine giren bu antik kentin dünya basınında hak ettiği yeri bulamadığı gibi hak ettiği ilgiden de mahrum kaldığını ifade eden Başkan İnal, “Bu festival sayesinde hem ilçemizin güzellikleri hem de tarih yapısının da ziyaretçiler tarafından gezilmesi hepimizin mega idealidir. Bu sebeple yurt içinden ve yurt dışından herkesi insanı, doğası ve tarih dokusu ile bütünleşen bu güzel şehre ve festivale davet ediyorum” diye konuştu. 

karacasululardan-buyuk-vefasizlik-126996-5efe3509cfc912887371257eff947725.jpgkaracasululardan-buyuk-vefasizlik-126996-132081ad0656504e3394b866a80e5240.jpgkaracasululardan-buyuk-vefasizlik-126996-d1b57e830291e225e2117bd60e2a5bd0.jpgkaracasululardan-buyuk-vefasizlik-126996-dd2725e7aa9d69567cb5dd31c68f89a1.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.