UNUTMAYACAĞIZ

UNUTMAYACAĞIZ

Türkiye demokrasisi için unutulmayacak bir kara leke olarak tarih sayfalarına kazınan merhum Başbakan Adnan Menderes'in 17 Eylül 1961'de idam edilmesinin üzerinden 58 yıl geçti. 

A+A-

MURAT TAN - Darbeciler tarafından 58 yıl önce idam edilen eski Başbakan Menderes, çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, idam edilişlerinin 58. yıl dönümlerinde unutulmuyor. 

Milli iradeye, 27 Mayıs 1960 müdahalesiyle vurulan darbe ve bu süreçte 1950 seçimlerinde yüzde 52,7 oyla iktidara gelen ve 10 yıl süreyle başbakanlık yapan Adnan Menderes'in 17 Eylül 1961'de idam edilmesi, Türkiye demokrasisi için unutulmayacak bir kara leke olarak tarih sayfalarına kazındı. Türk Siyasi Tarihinde adı "demokrasi şehidi" olarak yer alan merhum Başbakan Adnan Menderes’in adıysa memleketi Aydın’da yaşatılmaya devam ediliyor. 

Başta Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger olmak üzere Aydın’daki bir çok siyasi isim de Menderes ve arkadaşlarını,  idam edilişlerinin 58. yıl dönümünde yayınladıkları mesajlarla andı. 

'SAYGI VE RAHMETLE ANARIM'

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in vefatının 58. Yıldönümü nedeniyle anma mesajı yayınlayan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Efeler diyarı Aydınımızın yetiştirdiği, kurtuluş savaşı gazisi, demokrasi şehidi Başbakan Adnan Menderes; Cumhuriyet tarihimizde bir döneme damgasını vurmuş, yaptığı hizmetlerle milletimizin gönlünde taht kurmuş güzide devlet adamlarımızdandır. Ülkemize ve milletimize hizmetleriyle her zaman hayırla yâd edilen Merhum Menderes ve arkadaşlarının demokrasi ve kalkınma mücadelesinde attığı cesur adımlar bizler için yol gösterici olmaya devam etmektedir. Bu bağlamda, Aydın’ın yiğit evladı Merhum Menderes’in aziz hatırasını ölümsüzleştirmek üzere Çakırbeyli’de inşa ettiğimiz Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde sona yaklaştığımızı ifade eder, aramızdan ayrılışının 58 inci yıldönümünde Başvekil Adnan Menderes’i ve dava arkadaşlarını saygı ve rahmetle anarım” ifadelerini kullandı.

 “MİLLİ İRADENİN YOK SAYILMASINA ENGEL OLDULAR”

Mesajında, Menderes ve arkadaşlarını rahmet ve minnetle anan AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, “Demokrasi şehitlerimiz Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın şehit edilmelerinin üzerinden geçen 58 yıl.  Millet iradesinin, tüm iradelerin üzerinde bir güç olduğunu canları pahasına korkusuzca haykıran ve bu iradeyle isimlerini tarihin silinmeyen sayfalarına kazıyarak işleyen kahramanlarımız. Aziz şehitlerimiz 'Yeter artık söz milletin' diyerek gelecek nesillerimize miras niteliğinde bir emaneti bırakırken, bu çağrısıyla demokrasi düşmanlarının millet iradesini yok saymalarına engel olmuşlardır. Onlarca yıl sonra, bu büyük emanete halel getirmek için girişimlerde bulunan demokrasi düşmanları 15 Temmuz gecesi bir kez daha millet iradesini hedef almışlarsa da, bu girişimleri eşsiz bir direnişle engellenmiştir” dedi. 

“LANETLİYORUM”

Darbecilerin lanetlenerek hatırlanacağını belirten Savaş, “Bilinmelidir ki darbeciler bugün ve gelecekte nasıl lanetlenerek hatırlanıyor ve hatırlanacaksa, vatan, bayrak, istiklal, istikbal mücadelemizdeki korkusuz şehitlerimiz de rahmetle ve minnetle anılmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle, bu uğurda mücadele veren kahraman gazilerimizi saygıyla ve şükranla anıyor, millet iradesini yok sayan darbecileri de binlerce kez lanetliyorum” diye konuştu. 

“KARA BİR LEKE OLARAK GEÇMİŞTİR”
AK Parti Aydın İl Başkanlığı’ndan Menderes ve arkadaşlarının vefatlarının yıl dönümü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, 16-17 Eylül 1961’de yaşanan idamların tarihe kara bir leke olarak geçtiği vurgulanırken, "Merhum Başbakan Ali Adnan Menderes, Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan darbeciler tarafından 58 yıl önce bugün idam edildi.16/17 Eylül günleri Türk demokrasi tarihe kara bir leke olarak geçmiştir. Merhum başbakanımızı ve bakanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyoruz”  ifadelerine yer verildi. 

Öte yandan bir çok belediye başkanı ve STK başkanıyla siyasi isimler de yayınladıkları mesajlarla Menderes ve arkadaşlarını vefatlarının 58. yılında rahmet ve minnetle anarken darbecileri de lanetledi. 

ADI YAŞATILIYOR

Çok partili hayata geçilmesinin ardından kurulan Demokrat Parti'nin 1950-1960 yıllarında Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanlığını yapmış, İstiklal Madalyası sahibi Türk siyasetçi, devlet adamı ve hukukçu olan Adnan Menderes, aradan 58 yıl geçse de yaptığı hizmetlerle hem memleketi Aydın'da hem de Türkiye'de unutulmuyor. Merhum Adnan Menderes’in memleketi Aydın'da, 2 mahalle, 12 bulvar, 6 cadde, 9 sokak, 5 lise, bazı ilkokullar başta olmak üzere kentteki ilk ve tek en büyük üniversite, stadyumla birlikte beton gövde kategorisinde Avrupa'nın en yüksek barajı olan Çine'deki baraj da Adnan Menderes’in ismini taşıyor. Çakırbeyli Mahallesi'nde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla Mart ayında temeli atılan Adnan Menderes Müzesi'nin yapımıysa sürüyor. Menderes'in çok sevdiği Çine Çayı'nın kenarında yapım çalışmaları süren müze açıldığında Türkiye’nin en iyi Adnan Menderes Müzesi olacak. 

aydin-valisi-yavuz-s-188faade135a77b8e481.jpg

unutmayacagiz-127053-696ed011b98c0b40afa89fd75ec54b8e.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.