Uygur kadınları için seslendiler

İYİ Parti Aydın Teşkilatı, Çin Halk Cumhuriyetinin zulmüne maruz kalan Uygur Türkleri ve kadınları için ayağa kalktı.

İYİ Parti, uzun yıllardır Çin Halk Cumhuriyetinin baskı ve asimilasyon politikalarıyla mücadele eden Uygur Türkleri için Türkiye’de eş zamanlı protesto gerçekleştirdi. Aydın Atatürk Kent Meydanında gerçekleştirilen protestoya, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, İl Kadın Politikaları Başkanı Fatma Şakru, Efeler İlçe Başkanı İlhan Adıyaman ve birçok partili katıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başta Uygur kadınları olmak üzere Uygur halkının yaşadığı sıkıntılara dikkat çekildi. Uygur Türkü Fazilet Davut, öğrenci olarak geldiği Aydın’da Çin’in baskılarını anlattı. 

"LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN"
Bir süre Çin’in Uygurlulara yönelik açmış olduğu toplama kamplarında kaldığını belirten Davut; “Ben Türkiye’ye gelmeden önce 15 gün Çin’in Nazi kamplarında kaldım. Pasaportumu alabilmek için bile çok zorlandım. Her yıl binlerce kadın o kamplarda insanlık dışı muameleye maruz kalıyor. Kamplarda ölenlerin bedeni bile bir yıl sonra veriliyor ya da hiç verilmiyor. Tanıdığımız birçok insan ortadan kayboluyor bir daha hiç haber alamıyoruz. Uygur kadınları zorla Çinlilerle evlendiriliyor ya da taciz, tecavüze uğruyor. Ben annemi en son 2017 yılında gördüm. Aileme senin kızın neden ülkeye dönmüyor diye baskı yapıyorlar. Çin’in kardeş politikası diye bir projesi var. Her Uygur Türkünün evine bir Çinli memur gönderiliyor ve o sizi sürekli izliyor bir ajan gibi her şeyi kontrol ediyor. Daha birçok baskı ve işkence var. Biz Türkiye’den destek bekliyoruz. Lütfen sesimizi duyun” dedi.

 

“ETNİK TEMİZLİK POLİTİKASI UYGULANIYOR”
İYİ Parti Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı Aydın Sorumlusu Aynur Atas, Çin zulmünü anlattı. Atas; “Çin, Doğu Türkistan’ı hâkimiyeti altına aldığı tarihten bu yana, Doğu Türkistanlılara yönelik etnik temizlik ve asimilasyon politikası uygulamaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana 35 milyon Doğu Türkistanlı katledilmiştir. Çin’in günümüzde Doğu Türkistan’a uyguladığı sert politikaları devam etmektedir. Soydaşlarımız dinini yaşamanın ve kültürünü gelecek nesillere aktarmanın haklı mücadelesini vermektedir. Ancak dünya soydaşlarımıza yapılan zulme tanıklık etmektedir. 8 Mart vesilesiyle başta Genel Başkanımız ve Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı olarak her fırsatta zulme karşı çıktık çıkmaya devam edeceğiz. Bugün bizim için Doğu Türkistanlı kadınlar ve dünyada zulüm gören kadınlar için ayağa kalkma günüdür. Kadınlar gününde Doğu Türkistanlı kadınlarımızın ne gibi muamelelere maruz kaldığını kamuoyu vicdanı önüne sermek istiyoruz” dedi.

 

“ÖZELLİKLE KADINLAR HEDEF ALINIYOR”
Bugün toplama kamplarında 12-13 yaşlarındaki kız çocuklarından 80’li yaşlara kadar her yaştan kadın bulunduğunu belirten Atas; “Cezaevlerinde, gözaltı merkezlerinde ve toplama kamplarında, kadınlar fiziksel ve psikolojik işkencelere maruz kalmaktadır. Dayak, saçları kazıma, aç ve susuz bırakma, dinî inanca saldırma, aşağılama, konuşma yasağı, onur zedeleme, sağlığı ve temizliği ihmal etme, hijyenik olmayan ortamlarda kalmaya zorlama, tedaviden mahrum bırakma, vücut mahremiyetinin ihlali, çıplak bırakma, uzun süre sandalye veya yatağa zincirleme, elektrik şoku uygulama, anneliğe ve gebeliğe saldırı, cinsel istismar ve tecavüz gibi işkenceler bugüne kadar raporlanan işkence yöntemleridir. Kadınların bazıları bu işkenceler sırasında hayatını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Toplama kamplarında ölen kadın sayısının binleri bulduğu ifade edilmektedir. Hapishanelerde ve toplama kamplarında Doğu Türkistanlı kadınlara yönelik tecavüz ve cinsel saldırılar korkunç boyutlardadır. Doğu Türkistanlı kadınlar, planlı ve demografik yapıyı Çin politikasına göre dizayn edecek şekilde doğum kontrolü uygulamalarına, zorla kürtaja ve kısırlaştırma müdahalelerine maruz bırakılmaktadır” ifadelerini kullandı. 

 

“UYGUR TÜRKLERİ YALNIZ DEĞİLDİR”
Tüm dünyayı ayağa kalkmaya davet eden Atas; “8 Mart 2022 Dünya Kadınlar Günü’nde Doğu Türkistanlı, Uygur ve diğer etnik kökenli kadınların yaşadığı zulmü durdurmak ve Çin yönetiminin işlemiş olduğu bu suçlara dikkat çekmek için tüm dünya kadınlarını dini, ırkı, dili ne olursa olsun “ayağa kalkmaya ve dikkat çekmeye davet ediyoruz. Bu duruş öncelikle sistematik suç yerleri olan hukuksuz, insanlık dışı “Çin Toplama Kampları”nın kapatılması, Çin tarafından Doğu Türkistanlı kadınlara yönelik suçların önlenmesi ve kadın ve çocukların serbest bırakılması çağrısıdır. Biz İYİ Parti olarak her fırsatta bu çağrıyı zulüm sona erene kadar duyurmaya devem edeceğiz” dedi.

İzlenme: 367

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar