Vahşice saldırıyorlar

Vahşice saldırıyorlar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın’da İl Danışma Kurulu toplantısı düzenledi.

A+A-

KADİR CEYHAN -  Toplantıda konuşan CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, bazı jeotermal firmalarının canlı hayatını gözetmeksizin çalışmalarına devam ettiğini belirterek “Vahşice saldırıyorlar. Bu topraklar bizim. Biz bu topraklarda yaşıyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Danışma Kurulu toplantısı düzenledi. Toplantıya, CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan, Hüseyin Yıldız, Süleyman Bülbül’ün yanı sıra, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay da katıldı. Toplantıda CHP kadın kolları başkanı ve üyeler de yer aldı.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ
Toplantıda konuşma yapan milletvekilleri ve belediye başkanları daha çok jeotermal hususuna ve jeotermalin Aydın’a ve Aydın’da yaşayan canlılara verdiği, vereceği zararlar üzerinde duruldu. Toplantıda konuşan CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, “Bundan sonraki sürecimiz iki temel faktör üzerine olacak. Bu faktörlerden birincisi Aydın’ın doğal ve tarıma dayalı ekonomisini ayakta tutan tarıma desteğin devamı için uzun süredir jeotermal enerji santrallerinin çevreye verdiği zararlarla ilgi yaptığımız mücadeleye devam etmektir. Yine gündeme alınan 64 tane ihaleye çıkacak santrallerle ilgili CHP örgütleri olarak gerekli tepkiyi koymak ve bu ihalelerin iptal edilmesi için gerekli mücadeleyi sivil toplum örgütleriyle beraber vermektir. İkinci faktör ise CHP ve yerel yönetimler olarak Aydın’da Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyla ilgili çözüm üretmek olacaktır. Türkiye ekonomik olarak bir darboğazda ve ciddi sıkıntılarla yüz yüzedir” ifadelerine yer verdi.

“AYDIN RANTÇILARA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR” 
CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise yaptığı konuşmada Aydın’ın rantçılara birtakım kesimler tarafından peşkeş çekildiğine vurgu yaparken Jeotermaller santrallerin Aydın’a ve canlılığa vereceği zararlar üzerinde durdu. Konuşmasında Orman ve su işleri bakanlığı su yönetimi genel müdürlüğünün 2017 yılında yayınladığı Gediz havzası arsenik seviyeleri hakkındaki bildirgeyi okuyan Tezcan bildirgede yer alan “Özellikle jeotermal kuyuların açıldığı lokasyonlar ve kuyuların yoğunlaştığı bölgelerdeki jeotermal aktiviteler, yer altı sularının kalitesini olumsuz etkilemektedir” ifadesine değindi. Yer altı suyu kütlelerinde arsenik oranının doğal seviyelerinin üzerinde olduğuna değinen Tezcan, bu seviye artışının ve kirliliğin sebebinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın açıkladığı bu bildirgede de dediği gibi jeotermal ve madencilik faaliyetlerinden kaynaklandığını vurguladı. 

“JEOTERMAL KONUSUNDA DURUŞUMUZ BELLİDİR”
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da İl Danışma Kurulu’nda yaptığı konuşmada jeotermal konusunda duruşlarının belli olduğunu ifade ederek “Yıllardır söylüyoruz. Sanki bu jeotermal kuyularını Özlem Çerçioğlu kazdı. Sanki bu jeotermalin kuyularını ben verdim. Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri neredeyse böyle diyecekler. İktidarda biz yokuz. Sizsiniz bunun izinlerini veren. Enerjiye ülkemizin ihtiyacı var biz bunu biliyoruz. Jeotermal sadece Aydın’da yahut Türkiye’de yok. Avrupa’nın birçok ülkesinde var. Orada hiç böyle sorunlar yaşanmıyor. Sabah 7 gibi çıkın, İncirliova, Germencik, Efeler civarında dolaşın. Nefes alamıyoruz. Genzimiz yanıyor. Bir çürük yumurta kokusu ile beraber nefes almakta zorluk çekiyoruz. İncirliova’da, Germencik’te vatandaşlar isyan ediyor. Sizin bunlardan haberiniz yok mu? Gidin bir vatandaşla konuşun, eğer konuşabilirseniz. Jeotermal firmalarının raporlarını istiyoruz. Bacalarından çıkan gazların raporlarını istiyoruz. Nereden sorguluyorsunuz? Kim yapıyor? Eş dost ahbap firmaları mı yapıyor? Neden bu raporları gizliyorsunuz veya saklıyorsunuz? Getirin görelim. Hepimiz bakalım, sağlığa zararlı mı değil mi? Eğer sağlığa zararlı olmasaydı biz bunu 10 yıldır söylüyoruz zaten çoktan çıkartırlardı” ifadelerini kullandı.

“VAHŞİCE SALDIRIYORLAR”
Bazı jeotermal firmalarının canlı hayatını gözetmeksizin vahşice saldırdıklarını belirten Çerçioğlu konuşmasının devamında, “Bu topraklar bizim biz bu topraklarda yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız torunlarınız bu topraklarda yaşamıyor bizler bu havayı soluyoruz. Görüyorum ki bazıları bunu siyasete de alet ediyor. Biz siyasete alet etmiyoruz. Havamızı kirletiyorlar bunu denetleyin diyoruz. Belediyelerin denetleme yetkisi yok. Denetleyemiyoruz. Yetkimiz olsa ben ne yapacağımı biliyorum. Şu çok acı bir olay. Jeotermal araştırılsın diye önerge veriliyor. Aydınlı bazı milletvekilleri reddediyor.  Sözün bittiği yer arkadaşlar burası. Niye araştırılmasından yana değilsiniz? Neden araştırılmasını istemiyorsunuz? Eğer zararlı değilse gerçekler ortaya çıksın hepimiz de bir rahat nefes alalım” dedi.


vahsice-saldiriyorlar-119972-5133bb6434024fd55f48823cf97b898c.jpgvahsice-saldiriyorlar-119972-a05ecb17b2e7b0082a6f0ee72f5f6a71.jpgvahsice-saldiriyorlar-119972-b0ddaa3d7032f9c0cea4f05fc88cc650.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum