Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

 Vakalar arttı kısıtlamalar geldi

Türkiye’de koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı 70’in üzerine çıktı. Devletin maske dışında vatandaşa elle tutulur bir yaptırımı veya kısıtlaması şu ana kadar yoktu. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından koronavirüsün yayılım hızını azaltmak amacıyla yeni tedbir kararları alındı.
Bu kararlar daha erken alınmış olsaydı belki insanlar bu kadar rehavete kapılmış olmazdı. Evet ülkemiz ekonomik olarak kötü günlerden geçiyor. Sokağa çıkma, toplu alanlar, halı sahalar, berber, kuaför ve güzellik merkezleri gibi alanlara belirli kısıtlamaların getirilmesi ekonomiyi olumsuz etkileyeceği, esnafın ve vatandaşın sorun yaşayacağı düşünülerek her hangi bir tedbir alınmadan faaliyetlerini sürdürdü. Sokakta polisin olmadığı noktalarda bilinçsiz vatandaşlar maskesiz gezdi. Bazı vatandaşların koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmen cadde ve sokağa çıktı. Bu durumda koronavirüs ikinci kez patlak verdi. Koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların evlerinde değil de bir yurtta veya hastanede karantinaya alınmaları daha doğru olurdu. Yayılım alanı daralır ve pozitif çıkıp evde kalması gereken vatandaş sokakta elini kolunu sallayarak diğer vatandaşın canını tehlikeye atmasının önüne geçilirdi. 

Sağlık Bakanlığı tarafından her gün koronavirüs vakalarına ilişkin tablo açıklanıyor. Pozitif vaka sayıları 2 binin ve ölenlerin sayısı 70’in üzerine çıktı. Her gün ölenlerin sayısı artıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında artan vakalara yönelik yeni tedbirlerin alınmasına karar verildi. 
Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il’e genelge gönderildi. Genelgede, evlere paket servis ve gel-al şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın) kahvehane, kıraathane ve çay ocakları, berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerleri, nikah ve düğün salonları, halı sahalar ve spor salonları, internet kafeler, salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar, tiyatro, sinema ve konser salonları, yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna vb. yerler en geç saat 22:00’de kapatılmasına karar verildi. 

Bu kısıtlamalar daha önce alınsaydı daha güzel olurdu. Çünkü artık her apartmanda, her cadde ve sokak üzerinde koronalı bir aile olduğunu duyuyoruz. Korona artık herkesin kapısına dayandı. Tedbirini alana salgın bulaşmadı. Tedbirsiz olan salgını çoktan kaptı. Bu saatten sonra ne kadar tedbir alsan da vatandaşlar maske, mesafe, hijyen kuralarına uymayıp toplu alanlara, organizasyonlara, misafirliğe ve hasta ziyaretine gittiği taktirde bu virüs belasından bu ülke daha uzun süre zarar görür diye düşünüyorum.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar