AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vakit seçim vakti

A+A-

Siyaset, diğer bir söylem ile politika topluma hizmet etme sanatı olarak tanımlanır. Bizim toplumun söylemleri arasında ise ‘halka hizmet Hakka hizmet’ olarak bilinmekte ve halk arasında sıkça söylenmektedir.
Bugünler siyasetçilerin ya da politikacıların tam da kendilerini anlatabilecekleri günler. Halka hizmet için neler yapacaklarını anlatabilecekleri ve iş başındakilerden neleri daha iyi yapacaklarını ve hangi hizmetleri topluma sunacaklarını anlatabilecekleri zamanlar. Yani seçim zamanı; hem de halkın yakından izleyebileceği, bire bir kendisine yapılan hizmetleri tanık olabileceği yerel yönetimler seçim sürecindeyiz.
Bu süreçte bakıyorum her aday yapacaklarını anlatmaktan çok çarşı Pazar gezip, el sıkıp yanak öperek bu süreci geçiriyor. İş başında bulunan da, göreve talip olanın da herhangi bir projeden söz ettiğini görmüyor ve duymuyoruz.
Aydın’ın bu iki il arasında sıkışıp kalmışlığının, itilip kakılmışlığının, merkezi hükümetten yeterince yatırım alamamasının ve dahi merkezi hükümet tarafından yok sayılır bir durumda oluşunun nasıl sona erdirileceği, Aydın’ın bu geri kalmışlığının nasıl sonlandırılacağı konusunda hiç kimseden tek telime yok.
Elbette çarşı Pazar gezilip, vatandaşa dokunmak ve onları dinlemek gerekli; ancak bunu görevde, yani iş başında olduğunuz dönemde yapmalısınız. Bugün yaptığınız el sıkma, hal hatır sorma, iyi pazarlar dileme gibi eylemler tamamen şirin görünmek ve vatandaşı bu yolla kendi yanına çekmeye çalışmaktır. Oysa yapılması gereken projeler anlatılmalı, projelerin Aydın’a ve Aydınlıya ne kadar hitap ettiğine göre halk tercihini yapmaya yönlendirilmelidir. Doğru olan budur ama biz hala eski yöntemler ile siyaset yapmaya, oy istemeye devam ediyoruz.
Seçim zamanlarında seçmenin karşısına çıkan politikacılar ne zaman halkın karşısına projeleri ile çıktılar, vatandaş da buna göre tarafını belirledi ve de seçim sonrası kendisine anlatılan projelerin gerçekleşmesini takip etti o zaman daha bir ileri gideriz. O zaman Aydın kazanır, o zaman Aydınlı kazanır. Yoksa bugün söylenen ‘Vakit Aydın vakti’ gibi sloganlar sadece bir aldatmacadan ibarettir. 
Kısacası bugün vakit ne Aydın vakti, ne de Aydınlı vakti; vakit seçim vakti.

 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar