Vali Aksoy ve Çerçioğlu koronavirüs denetimi yaptı 

Vali Aksoy ve Çerçioğlu koronavirüs denetimi yaptı 

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, koronavirüs tedbirleri kapsamında Salı Pazarı ve il merkezindeki işlek caddelerde denetim yaptı.

A+A-

TUĞBA AYDIN - Vali Aksoy, denetim sonrası yaptığı açıklamada Aydın’ın önemli turizm merkezleri olan Kuşadası ve Didim’de vaka artışı gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Aydın’ın Efeler ilçesinde tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak koronavirüs denetimi gerçekleştirildi. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Efeler İlçe Kaymakamı Cemal Şahin, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın İl Sağlık Müdürü Osman Açıkgöz, Aydın İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Aydın İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mesut İnan, oda başkanları eşliğinde Salı Pazarı ve Sevgi yolunda bulunan lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kafeterya ve iş yerlerinde denetim yaptı. Denetimlerde Vali Aksoy, vatandaşların maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusunda uyardı. 
Denetim esnasında maske takmayan vatandaşlara polis ceza yazdı. Vali Aksoy, Aydın’da denetimlerin süreceğini söyledi.

“VATANDAŞLARIN KURALLARA UYMASINI ÖZELLİKLE İSTİYORUZ”

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy denetim sırasında yaptığı açıklamada; “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun bugün Türkiye genelinde denetim yapılması çağrısı üzerine bugün sokaklardayız.  İl valisi olarak büyükşehir belediye başkanımız, emniyet müdürümüz, jandarma komutanımız, sağlık müdürümüz, oda başkanlarımız, bütün kurum ve kuruluşlarımızla bu anlamda konulmuş olan kuralların uygulanıp uygulanmadığını noktasında bir çalışma yapmak üzere alandayız. Özellikle temizlik, maske ve mesafe kuralları pandemide mücadelede en önemli unsurlarımız. Bütün vatandaşlarımızdan bu kurallara uymalarını özellikle istirham ediyoruz” dedi.

Koronavirüs karşısında hep birlikte mücadele etmenin çok önemli olduğunun altını çizen Aksoy; “Bu mücadeleyi hep birlikte yaptığımız sürece bunda başarı sağlayabiliriz. Bu anlamda herkese önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Sadece denetim birimlerimizin yapacağı denetimlerle sonuç almamız bunda mümkün değil. Bu anlamda herkesin duyarlılık içerisinde bu çalışmalara katkı vermesi gerekiyor. Bugün de bu amaçla vatandaşımızı daha duyarlı olma noktasında çağrıda bulunmak üzere alanlardayız. Bu çağrımızı onlara ileteceğiz. Temennimiz pandemi sürecinde bu pandemiyle mücadeleyi daha iyi bir noktaya taşıyabilmek”diye konuştu. 

 “AMAÇ CEZA KESMEK DEĞİL UYARMAK”

Genel olarak büyük bir çoğunluğun kurallara uyduğunu ve bunun çok önemli olduğunu belirten Vali Aksoy; “Bu anlamda yüzde 100’e ulaşma noktasında eksik kalan kısımlar varsa bunları tamamlama adına bu denetimleri gerçekleştiriyoruz. Aydın olarak bu konuda önemli mesafe almış bir iliz. Ama bunu yüzde 100’e ulaştırmak ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına bu denetimlere bundan sonra da devam edeceğiz. Amacımız ceza kesmek değil uyarmak ve olması gereken neyse toplumun her kesimine taşıyabilmek. Tabi ki bu uygulamada konmuş olan kuralları ihlal edenler varsa da gerekiyorsa onlara ceza kesilecektir. Kesilmeye devam edilecektir. Ama burada temel amacımız öncelikle vatandaşlarımızın bu kurallara uymalarını sağlayacak noktaya taşıyabilmek” dedi. 
Vali Aksoy, basın mensuplarının Aydın’ın turizm beldelerinden Kuşadası ve Didim ilçelerindeki vaka sayılarında bir artış olup olmadığına ilişkin sorularına ise şöyle cevap verdi; “Şu aşamada farklı hiçbir şey yok. Diğer ilçelerimizden çok farklı bir durum söz konusu değil. Orada da turizmin sağlıklı bir şekilde yapılması için bütün birimlerimiz,  İl Sağlık Müdürlüğümüz, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz koordinasyon içerisinde çalışıyor. Her hangi farklı bir durum söz konusu değil” ifadelerini kullandı. 

“KURALLARA UYARSAK KORONAVİRÜSTEN DE KORUNURUZ”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu esnafı denetlerken diğer yandan da alışveriş yaptı. Pazar esnafından reçel alan Çerçioğlu, fırından ise ekmek aldı. Çerçioğlu, denetlemelere yönelik yaptığı açıklamada önemli birkaç adımdan söz etti. Çerçioğlu; “Yapılması gereken birkaç adım var bunlardan en önemlisi maske takmak ve sosyal mesafe kuralları. Tüm yurttaşlarımızdan maske takmasını  bu kurallara uymasını rica ediyorum. Eğer biz bu kurallara uyarsak koronavirüsten de korunuruz” diye konuştu. 

vali-aksoy-ve-cercioglu-denetime-katildi-172777-2ccd474ce5f94ab81930131489fe3443.jpgvali-aksoy-ve-cercioglu-denetime-katildi-172777-27ea73bf14c8a684e6506f40b7bd21e2.jpgvali-aksoy-ve-cercioglu-denetime-katildi-172777-76b3f6a60397ad1383d6ca29cf63c039.jpegvali-aksoy-ve-cercioglu-denetime-katildi-172777-f0cd91021b97dd09e3717ec777db40ea.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.