Vali Köşger: "Fütursuzca bir açıklamadır"

Vali Köşger: "Fütursuzca bir açıklamadır"

Aydın’da binlerce ailenin başlıca gelir kaynağı olan incirde kükürt iddiası, hasat sezonu öncesi piyasada tedirginlik yarattı.

A+A-

(ABDURRAHMAN FIRAT) Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de incir ve incir yaprağında ek tahliller yaptırdıklarını belirterek yapılan açıklamaların fütursuzca ortaya atılan iddialar olarak değerlendirdi.

Aydın’da yaklaşık 15 bin ailenin geçim kaynağı olan incirde kükürt olduğu iddiası hem üreticinin hem de ihracatçının tepkisine neden olmuştu. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Germencik, İncirliova, Kuyucak ve Buharkent ilçelerinden alınan incir ve incir yaprağı numuneleri İzmir Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğüne gönderdiklerini ve incirde kükürt dioksit kalıntısına rastlanılmadığını kaydetti. İzmir Ticaret Borsası’nda bir üyenin ortaya attığı iddiayla ilgili Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, basın toplantısı yaparak tahlil sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Vali Köşger, Aydın’da bulunan jeotermal santralleri nedeniyle incirde kükürt oranının yüzde 15 oranında olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Öte yandan Vali Köşger, şu ana kadar kükürt nedeniyle ihraçtan dönen herhangi bir ürün de olmadığını söyledi.

İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VERECEK ORANDA DEĞİL
Aydın’a yılda yaklaşık 250 milyon dolar gelir sağlayan incirin bilimsel bir veriye dayanmayarak kötülenmesini doğru bulmayan Köşger, Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile düzenli olarak denetlemelerin ve incelemelerin yapıldığını ifade etti. Vali Köşger, kükürt iddialarının ortaya atılmasının ardında gerekli ek incelemelerin de yapıldığını ifade ederek “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı jeotermal santrallerine yakın 10 farklı bölgelerde numune alıp akredite edilen laboratuvarlarda incelemeye gönderdi. Ayrıca Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü de Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde tahliller yaptırdı. Bütün analizlerin sonucunda jeotermal santraline 14 bin 500 metre uzak olan Çine de dahil olmak üzere incir yapraklarında çok küçük oranda kükürt dioksite rastlanılmıştır ama bu insan sağlığına zarar verecek oranda değildir. İncir meyvesinde yapılan analizlerde ise herhangi bir kükürt dioksit bulunmamıştır. Şu ana kadar yapılan incir ihracatında kükürt nedeniyle iade edilen herhangi bir ürün yoktur ” ifadelerini kullandı.

KARABÜK’TEN MOBİL HAVA KALİTESİNİ ÖLÇME CİHAZI GETİRİLDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Karabük’ten getirdikleri mobil hava kalitesini ölçme cihazının Germencik’te bir ay boyunca hava kalitesinin ölçümünü yapacağını belirten Vali Köşger, “Online olarak bakanlık tarafından izleniyor. Bir ay süreyle burada kalacak. Bir ay sonra sonuçların kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu. 

15 BİN AİLENİN GELİRİNE ZARAR VERMEYİN
Dünya incir piyasasının yüzde 60’ının üretildiği Aydın’da ürünün ayıplanmasının hiçbir şeye hizmet etmeyeceğinin altını çizen Vali Köşger, “Ortada bir veri olmadan böyle fütursuzca bir açıklamanın yapılmasını sizlerin takdirine bırakıyorum. Aydın’da 15 bin çiftçi incir üretiyor. Geçimini incir ile sağlıyor. Bu ürünü ayıplamak doğru değil. İnciri ayıplayanlar tamamen yanlış bilgiye dayanarak böyle bir açıklama yapıyor. Ellerinde herhangi bir bilimsel veri ve done yok. 15 bin ailenin gelirine zarar verecek bir açıklama bu. Çok güzel bir incir sezonu geliyor. Allah afet sıkıntı vermesin” diye konuştu. 

JEOTERMAL MİLLİ SERVETTİR
2018 yılı boyunca yapılan ihracatın toplam 26 partisinden 145 ton incirin geri döndüğünü aktaran Köşger, “Bunun 21 partisi aflatoksinden, 4 partisi okratoksinden, 1 partisi de diğer sebeplerden dolayı geri dönmüştür. Kükürtten dolayı bir iademiz yoktur.  Jeotermal milli bir servettir ve Aydın’ın toprağının altında iki mavi akıma bedel jeotermal enerji vardır. Bu milli servetten yararlanılması lazım ama doğru bir şekilde yararlanılması lazım. Bunu dünyanın uyguladığı sistem ve standartlarla kullanımını sağlamamız lazım. Aydın bu jeotermal kaynaklardan ne kadar istifade etmesi gerekiyorsa o kadar istifade edilmesi için kullanılması gereklidir. Seracılıkta, meyve kurutmada ve aynı zamanda termal ve sağlık turizmi ile ilgili kullanılması ile ilgili mücadele etmemiz lazım” şeklinde konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.