Valilikten kamu ihaleleri ile ilgili genelge
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

Valilikten kamu ihaleleri ile ilgili genelge

Aydın Valiliğince kamu kurum ve kuruluşlarının yapmış olduğu ihalelere ilişkin genelge yayınlandı.

(ABDURRAHMAN FIRAT) Aydın Valiliği tarafından yayımlanan genelgeyle, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği “mal veya hizmet alımları ile yapım işleri” ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılması istendi.
Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) ve Basın İlan Kurumu (BİK) Aydın Şube Müdürlüğü’nün, kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na göre yapılması yönündeki taleplerini değerlendiren Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, buna ilişkin genelge yayımladı.
Yayınlanan genelgeyle, Aydın’daki bütün kamu kurum ve kuruluşlarından, konuyla ilgili azami hassasiyet gösterilmesi istendi.
BİK teşkiline dair 195 sayılı kanunun 29’uncu maddesinde, "Genel ve katma bütçeli daireler, İl Özel İdareleri, belediyeler, iktisadi devlet teşkilatları ve sermayesinin yarısından fazlasını kamu hukuku tüzel kişilerine ait bulunan teşekküllerin verdikleri reklam mahiyetini taşımayan ilanlar resmi ilan sayılır”  ayrıca “Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığıyla yayınlanır." hükmünün yer aldığı 31. maddesine atıfta bulunulan genelgede, Kamu İhale Kanunu'nda belirtilen koşulların dışına çıkılmaması, arzu edilen rekabet ortamının oluşturularak kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması gerektiği vurgulandı.
Genelgede ayrıca süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleriyle kamu zararına meydan verilmemesi, kanunda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, doğrudan alım usulünün genel ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için gerçekleştirilecek ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi gerektiğinin altı çizildi. 

valilikten-kamu-ihaleleri-ile-ilgili-genelge-107357-9a8788e4dfe8764383cfd12f66c665e0.jpg


 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.