‘Vana Krizi’ne DSİ’den açıklama
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

‘Vana Krizi’ne DSİ’den açıklama

Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü’nden, gazetemizin ‘Vana Krizi’ başlıklı haberiyle ilgili yapılan yazılı açıklamada, Koçarlı’ya İkizdere Barajı’ndan içme suyu sağlayan vananın kapatıldığıyla ilgili iddialara cevap geldi.

(MURAT TAN) Koçarlı’ya İkizdere Barajı’ndan içme suyu sağlayan vananın kapatıldığıyla ilgili iddialara ilişkin gazetemizin manşetten kamuoyuna duyurduğu ‘Vana Krizi’ başlıklı haberimizle ilgili yazılı açıklamada bulunan DSİ, sürece açıklık getirdi. 

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Koçarlı’da içme suyu ihtiyacının bugüne kadar olduğu gibi mevcut kuyulardan sağlanmaya devam edildiği vurgulandı. Hattaki vananın tork ayarı yapılması amacıyla aktüatörünün sökülmesi, işletme öncesi test aşamasında ortaya çıkan sorunun giderilmesi amacıyla yapıldığının belirtildiği açıklamada, ilçede herhangi bir su kesintisinin söz konusu olmadığının da altı çizildi. 

“İSALE HATTI VE TERFİ MERKEZİ HAYATA GEÇİRİLDİ”

DSİ tarafından yapılan yazılı açıklamaysa şöyle; “Koçarlı’ya İkizdere Barajı’ndan içmesuyu sağlayan hattaki vananın DSİ yetkilileri tarafından sebep göstermeden kapatıldığı yönünde Koçarlı Belediye Başkan Adayı Mutlu Öztürk’ün ve CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır’ın beyanatları olmuştur. Konu ile ilgili olarak; Koçarlı’ya, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine Aydınlı vatandaşlarımızı içme kullanma susuz bırakmamak adına DSİ ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokole istinaden İkizdere Barajı’ndan içme ve kullanma suyu temin edilmesi amacıyla DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından Aydın-Koçarlı İçmesuyu İsale Hattı ve Terfi Merkezi yapım işi hayata geçirilmiştir”

“HERHANGİ BİR SU KESİNTİSİ YOK”

“İşin tamamlanmasını müteakip DSİ personelince Geçici Kabul öncesi Ön İncelemelerinin yapılması aşamasında iletim hattı üzerinde yer alan aktüatörlü kelebek vananın tork ayarlarının yapılması gerektiği tespit edilmiştir. Henüz kabulü yapılmayarak işletmeye alınmamış ve test aşamasında olan tesislerde hat üzerindeki kelebek vanaya ait aktüatör, tork ayarlarının yapılması amacıyla yerinden sökülmüştür. An itibariyle Koçarlı İlçesinin içmesuyu ihtiyacı bugüne kadar olduğu gibi mevcut kuyulardan sağlanmaya devam edilmekte olup, ilçede herhangi bir su kesintisi söz konusu değildir. Aydın İl Merkezine içme suyu sağlayan Aydın İçme suyu Projesi kapsamındaki tesislerde de Koçarlı İçme suyu İsale Hattı ve Terfi Merkezi işinde olduğu gibi işletme öncesinde gerekli testler yapılmış, testler sonucunda ortaya çıkan benzer sorunlar giderilerek Şubat 2019 itibariyle proje kapsamındaki tesisler peyderpey işletmeye alınmış ve Aydın İl Merkezine Şubat 2019 sonu itibariyle içmesuyu verilmiştir”

“EKSİKLİKLER KISA SÜREDE TAMAMLANACAK”

“Koçarlı İlçesine İkizdere Barajı’ndan içme suyu temin edecek olan hattaki vananın tork ayarı yapılması amacıyla aktüatörünün sökülmesi, işletme öncesi test aşamasında ortaya çıkan sorunun giderilmesi amacıyla yapılmış olup gerekli ayarların yapılması için üretici firmaya gönderilmiştir. ASKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmelerde sorunun vanaların tork ayarlarındaki bozulmadan kaynaklandığı kendilerine ifade edilmiştir. Ayrıca Koçarlı ilçesine DSİ olarak henüz içme suyu verilemediği için suyun kesilmesi de söz konusu değildir. Kısa sürede eksikler tamamlanarak Koçarlı ilçesine memba kalitesinde içme suyu verilecektir” 


 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.