OĞUZ AYDIN

OĞUZ AYDIN

VAR MISIN? YOK MUSUN?

VAR MISIN? YOK MUSUN?

Türkiye’nin şimdi ve sonra yönetilme biçimi
- var mısın? yok musun?
Şeffaflığın egemen olması gerektiği cumhuriyet yönetimi son dönemlerde yeni bir hale devinmiş durumda. Hükümetin de muhalefetin de yeni çözümü sürpriz!
EYT açıklaması kutudan ne çıkacağına bağımlı, bir gece ansızın gelirizle devlet yönetiliyor. Muhalefet adayını açıklayacak sürpriz. 13 Şubat’ta liderler belirleyecek ancak açıklamanın ne zaman olacağı belirsiz. Bunun gibi bir sürü olay.
Devletin yönetimi her konuyu halkın içinde olmadığı bir mekanizmaya dönüştürmüş durumda. Halk yurttaş mı? Tebaa mı?
Milletin iradesinin her şeyin üstün olduğu yönetim biçimlerinde, kamuoyu tüm bilgilere, şeffaflığa sahip olmalıdır. Kutudan ne çıkacağı dalgası halkı önemsizleştirecektir. Siyasetin ve bürokrat yapının geldiği bu hal, içinden çıktıkları halkı unutarak ruhban bir sınıfa doğru hızla yol aldığının resmidir. Millet bireylerden oluşan nitelikli bir topluluksa eğer, ikincil bir hale getirilemez. Maalesef ki hükümetin de muhalefetin de yakalandığı bu büyüklük hissi, cumhuriyete, demokrasiye vurulan en büyük darbedir. Siyaset şunu iyi bilmeli ki varlık nedenleri halkın ta kendisidir. Halk yoksa serbest seçimlerle iş başına gelebilecek siyasetin de bir anlamı kalmaz. Siyaset, kendi bindiği dalı kesmemelidir. Şeffaflık ve kamuoyunun aydınlatılması demokratik cumhuriyetin atardamarıdır. Sürpriz kutularından demokratik düşünceler çıkmaz. Bu iyi bilinmelidir. İşte halkın bu nevi çıkışlara vermesi gereken cevap: var mısın yok musun? Yokuz.
Saygıyla

Önceki ve Sonraki Yazılar
OĞUZ AYDIN Arşivi
SON YAZILAR