Vatan Şairine saygı duruşu

Vatan Şairine saygı duruşu

Aydın Ülkü Ocakları İl Başkanı Tayfun Şan, İstiklal Marşı'nın kabulünün yıl dönümünü kutladı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’u andı.

A+A-

(ŞERMİN ÇOLAK) 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilen İstiklal Marşı, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı dizelerle kayıtlara geçti. Aydın Ülkü Ocakları İl Başkanı Tayfun Şan da, Milli Marşın kabulünün 98’inci yıl dönümü kapsamında açıklamalarda bulundu.

İstiklal Marşı'nın her satırında Türk Milletinin, Türklüğün, Türk Milliyetçiliğinin olduğunu belirten Şan, “Türk Milletinin bağımsızlığımızın manifestosu, Türk Milli varlığımızın gür sesi İstiklal Marşımız , üzeri küllenmiş iddiaları, geriye düşmüş hedefleri, bastırılmış milli arzuları alevlendirmiş ve kendisine has üslup marifetiyle harekete geçirmiştir. Türk Milletinin iman dolu varlığının, istilacıların, uçaklı, zırhlı ve ezici silahlarından daha üstün, daha kudretli ve daha tesirli olduğu merhum şairimiz tarafından dile getirilmiştir. İstiklal Marşımız Türk Milliyetçiliğinin, Türk Milletine duyulan derin sevgi ve bağlılığın sonucunda hayat bulmuş, esas anlamına kavuşmuştur. İstiklal Marşı, Türk milletinin müşterek iradesi ve beyanı olarak görmesini bildikten sonra herkese önemli sorumluluklar yüklemiştir” ifadelerini kullandı.

İstiklal Marşı'nda görmesini ve almasını bilenlere büyük nasihatler olduğunu söyleyen Şan,. “Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın kabul yıldönümünde, en başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, aziz şehitlerimize ve bu muhteşem eseri bizlere armağan eden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin muhterem üyelerine Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını minnet ve şükran hislerimle yâd ediyorum” diye konuştu.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.