(MURAT TAN) Duruşma sonrasında Aydın Hedef Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Baro Başkanı Bozkurt, Aydınlı vatandaşları hasar danışma şirketleri konusunda uyardı.

Son zamanlarda adeta furya haline gelen hasar danışma şirketlerinden mağdur olanların sayısı tüm yurt çapında olduğu gibi Aydın’da da artıyor. Söke’deki bir avukatın ilçede faaliyet gösteren bir hasar danışma şirketiyle ilgili şikayeti üzerine açılan kamu davasının duruşmasına katılan Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, Hasar Danışma Şirketi adı altında yapılanmış suç örgütlerine karşı mücadelede meslektaşlarını ve vatandaşları duyarlılığa davet etti.

“İNSANLARIN HAK KAYBINA NEDEN OLUYORLAR”

Söke Asliye Ceza Mahkemesi’nde hasar danışma şirketiyle ilgili açılan kamu davasının duruşmasına katılan Bozkurt, hasar danışma şirketleriyle ilgili yaptığı açıklamada, “Söke’deki sanıklar, Hasar Danışma adı altında yapılanmış bir şirketin sorumlularıdır. Aydın Baro Başkanlığı olarak bu davaya katılma talebinde bulunduk ve mahkemenin de bu talebimizi kabul etmesiyle duruşmada biz de katılan sıfatıyla yer aldık. Bu şirketler, Türkiye çapında örümcek ağı gibi ülkemizi sardılar. Nerede bir trafik kazası olsa, ölenlerin yakınlarına, yaralıların kendisine koşturup beş dakika içinde yanlarında bulunup görüşme yapıyorlar. Kazayla ilgili olarak işleri biz takip ederiz diyerek almaya çalışıyorlar. Bir ağ şeklinde çalışmasalar bu kazalardan haberdar olmaları da mümkün değil. Örneğin bir gazeteci olarak sizin bile haberiniz olmadan kaza mahaline gidip yerde yatan insanın yanına kartvizit bırakacak duruma geldiler. Bu bir şebekedir. Bundan başka bir şey anlaşılmaz. Bu şebekeler insanların hak kaybına neden oluyorlar” dedi.

“BU İŞLER AŞAĞILIKÇA BİR BOYUTA ULAŞTI”

Hasar Danışma şirketindeki sorumluların insanları bir şekilde kandırıp ellerinden vekaletname aldıklarını belirten Bozkurt, “Biz 100 kişiye vekaletname çıkardıklarını gördük. Yani vatandaş pişman olup, bu işin erbabı avukatlar deyip avukata gittiğinde bir de bakıyor ki çıkardığı vekaletnamede 100 kişiye birden vekalet vermiş. 100 ayrı azilname gönderilse noter masrafının altından kalkmak da mümkün değil. Böylelikle mağdurlar da bu hasar danışma şirketlerinin elinde kurban olarak kalıyor. Vatandaşlar insani anlamda da rencide ediliyorlar. Düşünsenize çocuğunuzu trafik kazasında toprağa veriyorsunuz, evde taziye için insanları kabul edeceğim zannederken, taziyeden önce bu hasar danışma şirketinden birileri ellerinde kartvizitle geliyor. Aşağılıkça bir boyuta ulaştı. Vatandaşların elinden aldıkları sözleşmelerle, insanların paralarını alıyorlar, mağdur ediyorlar. Vatandaşlar haklarına da doğru dürüst kavuşamıyor” diye konuştu.

“HASAR DANIŞMA ŞİRKETLERİNE ASLA ALDANMAYIN”

Aydın Baro Başkanlığı olarak kendilerini meslektaşlarının durumunun da ilgilendirdiğini vurgulayan Bozkurt, “Kanunla belirlenen bu işlerin başkaları tarafından yapılması zaten yasaktır. Avukata iş için aracılık etmek de suçtur ve hapis cezasını gerektirir. Dolayısıyla bütün bunlar meslektaşlarımızın haklarını korumak için baromuzu da ilgilendiriyor. Biz tüm avukatlarımızın haklarını korumak için bu duruşmaya katıldık. Bir meslektaşımız kendisine başvuran müvekillerinin anlattığı deliller üzerine kendisini kandırıp vekaletname alan ve zarar veren hasar danışma şirketinin yetkilileri hakkında şikayetçi alıyor. Nisan ayına ertelenen duruşmaya tekrar katılacağız. Aydınlı vatandaşlarımız kesinlikle Allah korusun başlarına bir trafik kazası geldiğinde böyle koşup kendilerine gelen hasar danışma şirketlerine asla aldanmasınlar ve vekaletname vermesinler. Öncelikle mutlaka avukata gitsinler. Avukatlar vatandaşların haklarını korumak için var. Bu işin uzmanı avukatlardır. Tüm meslektaşlarımı da bu mücadelede yer almaya, özellikle somut ve delillendirilebilen olayları ihbar etmeye davet ediyorum. Vatandaşın hukuk güvenliği ve mesleğimiz için hep birlikte omuz omuza çalışalım” dedi.


Kaynak: MURAT TAN