"Vatanseverlik kimsenin tekelinde değil"

"Vatanseverlik kimsenin tekelinde değil"

Aydın’da, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü öncülüğünde “Büyük Menderes Havzası Peyzaj Atlası Projesi 1. İlgi Grupları Toplantısı” gerçekleştirildi.

A+A-

(ŞERMİN ÇOLAK) Toplantıda konuşan ve Büyük Menderes’te yaşanan kirliliğin çözülmesi için adımlar atıldığını belirten Vali Köşger, “Birileri ‘Memlekette hiçbir şey yapılmıyor’ diye yaygara yapıyor. Devletin bütün unsurları görevi başında, herkes bir boyutuyla kendi işini yapmaya çalışıyor. Vatanseverlik kimsenin tekelinde değil” dedi.

Büyük Menderes Havzasında doğal ve kültürel peyzaj envanteri temelinde peyzaj karakterinin korunmasına dair değerlendirmenin yapılarak peyzaj karakter tiplerinin ve peyzaj karakter alanlarının, peyzaj çeşitliliği ve biyoçeşitliliğin belirlendiği, Büyük Menderes Peyzaj Atlasının oluşturulmasının temel alındığı “Büyük Menderes Havzası Peyzaj Atlası Projesi 1. İlgi Grupları Toplantısı” yapıldı. Toplantıya Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay ve birçok kurum il müdürü katıldı.

PROJEYİ ANLATTILAR
Açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nde Çalışma Grup Sorumlusu Serap Kargın, peyzaj koruma şube müdürlüğünün amaçlarını anlattı ve peyzaj yönetimi ile ilgili bilgiler verdi. 

Orman ve Su Işleri 4.Bolge Müdürü Kerim Gençoğlu ise, Büyük Menderes Havzası’nın çok geniş bir alanı kapladığı, içinde 5 il barındırdığını belirterek, “Projemiz 3 yıllık. Bu kapsamda havzanın tüm çeşitliliği, olumlu ve olumsuz tüm her şey ele alınacak” dedi.

KÖŞGER'DEN SERT SÖZLER
Büyük Menderes Havzası’nın tarihin ilk evrelerinden beri var olduğunu, medeniyetlerin kurulmasına beşiklik ettiğini hatırlatan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de, “Endüstri Devrimi sonrasında yaşanan gelişmelerle maalesef Büyük Menderes kirlenmeye başladı. Bizim devlet olarak asıl yönetmemiz gerek konu kirliliği ortadan kaldırmak. Bununla ilgili bir çalışma yürütülüyor. 1 milyar 100 avroluk bir proje. Bu işlere de yavaş yavaş sıra geliyor” şeklinde konuştu.

Köşger, devleti eleştirenlere sert sözlerle yüklenerek, “Birileri ‘Memlekette hiçbir şey yapılmıyor’ diye yaygara yapıyor. Devletin bütün unsurları görevi başında, herkes bir boyutuyla kendi işini yapmaya çalışıyor. Vatanseverlik kimsenin de tekelinde değil. Bütün kurumlar vatansever bir duyguyla devletini seven arkadaşlarımız işin başındalar” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından Proje Koordinatörü Prof. Dr. Süha Berberoğlu bilgi verdi ve proje ekibinin sunumlarına geçildi. Biyolog Dr. Okan Ülken, Prof. Dr. Olcay Düşen, Prof. Dr. Serdar Düşen, Dr. Öğr. Üy. Mustafa Yavuz, Arş. Gör. Mükerrem Kurum ve Prof. Dr. Kemal Yılmaz’ın alanlarından sunumlarını gerçekleştirmesinin ardından program sona erdi.

vatanseverlik-kimsenin-tekelinde-degil-104114-7524d85ad20f47f2cffd6c3658daa6c7.jpgvatanseverlik-kimsenin-tekelinde-degil-104114-d47009f67b47aa48b5f93bc8a1a294a2.jpgvatanseverlik-kimsenin-tekelinde-degil-104114-e00c3e6b0f5e90bb2317a9faec1e1e54.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.