Veliler çocuklarının sıralarında ders dinledi

Veliler çocuklarının sıralarında ders dinledi

Ailelerin, çocuklarının anaokulunda nasıl bir eğitimden geçtiğini deneyimlemeleri, empati kurabilmeleri amacıyla Özel Aydın İlgi Anaokulu bir ilke imza atarak velilerle okulda ders işledi.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT- Özel Aydın İlgi Anaokulu Kurucusu ve Müdürü Aysun Kaplan, velilerin sabah saatlerinde çocuklarını okula bırakıp gittikten sonra kafalarındaki “Acaba benim çocuğum bugün ne yaptı?” sorusuna cevap vermek için veli toplantısı yerine yarım gün ders işledi.

Anaokulunda okuyan öğrencilerin velileri, bu kez kendi çocuklarının sandalye ve masalarına oturup öğretmenlerini dinledi. Çocukluklarına dönen veliler, sanat etkinlikleri, beden eğitimi, İngilizce gibi dersler aldı. Hatta bazı velilerin arada birbirlerine sataştığı ve güzel anların yaşandığı bir gün geçirildi.

Velilerin yeniden öğrenci sıralarına oturduğunu ve geçmişe bir yolculuk yaptığını belirten Özel Aydın İlgi Anaokulu Kurucusu ve Müdürü Aysun Kaplan, her dönem düzenli olarak veli toplantısı yaptıklarını ama bu yıl farklı bir toplantı gerçekleştirmeye karar verdiklerini ifade ederek, “Öğrenci velileri, onların duygu durumlarını paylaşabilmek ve empati kurabilmek adına 5 saatliğine derse girdi. Cumartesi günü gerçekleşen projeye katılan öğrenci velileri çocuklarının yerine geçti, sınıf kurallarına uyarak ders dinledi. Hatta çocukluğunu hatırladıklarını belirten veliler, çok memnun kaldıklarını söylediler” dedi. 

OYUN OYNAYIP ETKİNLİK YAPTILAR
“Velilere sizin çocuğunuza bu oyunu şu etkinliği yapıyoruzu anlatmaktan ziyade öğrencilerin verilerini eğitime aldık” diyen Kaplan, “Bu sefer öğrencilerin sıralarına veliler oturup ders işleyip etkinlik yaptık. Veliler 40 dakika sanat etkinlikleri, 40 dakika beden eğitimi, 40 dakika İngilizce dersine girdiler. Çocukları bu okulda ne yapıyorsa aileler de yaptı. Anne babaların aklında artık ‘Ben çocuğumu buraya bırakıyorum acaba ne yapıyor gün boyu?’ sorusunun cevabı kalmadı. Veliler, acaba benim çocuğum ne yapıyor sorusunu yaşayarak öğrendi. İkindi kahvaltısı yaptılar. Oyunlar oynadılar, etkinlikler yaptılar. Bütün veliler kendi çocuklarının oturduğu masaya, sandalyeye oturdular. Her anne ve babaya çok iyi geldi. Benim amacım hem çocuklarını anlamaktı hem de çocukluklarını hatırlatmaktı. Yani anne baba olduktan sonra bazen biz çocuklarımızın yaptığı küçük hataları anlamıyor olabiliriz. Ne yapıyorsun sen diyoruz. Çocuk olduklarını unutuyoruz. Anne babalar çocuk oldu ve şu anda çocuklarını daha iyi anlıyorlar. Bütün veliler empati kurdu. O gün okuldaki herkes çocuktu” ifadelerini kullandı.

BU KEZ ÇOCUKLAR VELİLERİ OKULDAN ALDI
Aslında herkesin içinde bir çocuğun olduğunu sözlerine ekleyen Kaplan, “Bunu yaşatabilmek ve yaşayabilmek çok önemliydi. O günden sonra velilerimiz, Özel Aydın İlgi Anaokulunda çocuk olmanın ne olduğunu tanımladılar. Akşam saatlerinde çocuklar gelip velileri okuldan aldı. Veliler ilk defa böyle bir toplantıya katılıp çocukların ne yaşadığını öğrendiler. Bazı veliler arkadaşına sataşmaya çalıştı. Çok güzel vakit geçirdiler. Şimdi anne babalar çocukları okula gelmek istemediğinde ben giderim diyor. İkinci yılımız olmasına rağmen güzel başarılar elde ettik” diyerek sözlerine son verdi.

ÇOCUKLUĞUNU YAŞADI
Çocuklarının masalarına oturup ders gören veliler memnuniyetlerini dile getirdiler. Oğlunun yerine derse girdiğini ve değişik bir duygu hissettiğini aktaran velilerden Rüzgar Alaşık, “Bir an çocukluğuma döndüm ve çocukluğumu yaşadım. Oğlumun yaşadığı mutluluğun ne kadar büyük olduğunu anladım. Ben çok huzurluyum. Oğlum hem aldığı eğitim hem de oynadığı oyunlar tam istediğim gibi. İkinci ailemiz İlgi ailesine teşekkür ederim” dedi.

Öğrenmenin ve oyun oynamanın yaşının olmadığını bir kez daha anlamış olduklarını dile getiren Seval Durmaz, “İçimizdeki çocuğun dışarı çıkmasını sağladınız. Güler yüzlü öğretmenlere teşekkür ederiz. Ege’nin emin ellerde olduğunu bizzat yaşayarak gördüm” diye konuştu.

30 YIL GERİYE GİTTİM
Zamanda geri gitmek kavramının tuhaf gelebileceğini ama imkansız olmadığını aktaran Nazlı Sıla Durmuş, “Ben bugün tam 30 yıl geriye gittim.  Tıpkı 30 yıl öncesindeki gibi güven içerisinde özgürce, sınırsız eğlence ve mutluluğu yaşadım. Bana tekrar çocukluğumu yaşattığınız için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

veliler-cocuklarinin-siralarinda-ders-dinledi-143524-1fa957b76defdac5c47404bb47931a31.jpegveliler-cocuklarinin-siralarinda-ders-dinledi-143524-7e690c18ae0ccf7f871d4f53b245294f.jpegveliler-cocuklarinin-siralarinda-ders-dinledi-143524-57e3b88a57f6fbde75c5a6701c14f454.jpgveliler-cocuklarinin-siralarinda-ders-dinledi-143524-421f0c166b5f251c84108c755e6acbe2.jpegveliler-cocuklarinin-siralarinda-ders-dinledi-143524-a4e5294b5ad590ec4cd30faaf073275f.jpegveliler-cocuklarinin-siralarinda-ders-dinledi-143524-fb79b2695fa35eb2970dd058220cede6.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.